Šampionát vodáků začal. Ale kdo ho změří?

  • 4
Penrith - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Pět let poté, co kanál v Penrithu hostil olympijské hry, se do Austrálie opět vrátil kanoistický svět. Zahajovacím ceremoniálem dnes začalo mistrovství světa vodních slalomářů. Českou vlajku nesl Jaroslav Pollert, účastníkům žehnali australští domorodci Aboriginové, tančila stovka dětí v maskách vodních živočichů.

Program bedlivě sledoval i Jiří Rohan, šéf pražského světového šampionátu 2006. Na příští rok vymýšlí zahájení u Křižíkovy fontány.

Olympijskou minulost připomínají v Penrithu vlajka s logem her, bronzové plakety se jmény sponzorů i modré stany, které znovu slouží závodníkům. Rozebrány jsou však tribuny, diváci usedají jen na travnaté svahy.

Na letošní mistrovství kandidoval Penrith v poolympijské euforii, ale již dnes je jasné: peněz nemá nazbyt. Poprvé v historii platí aktéři za akreditaci výrazné částky: 220 australských dolarů, tedy zhruba 4000 korun na osobu. "Zatím se v minulosti platilo za akreditaci pouze v Bourgu 2002, ale tehdy jen 50 eur," připomněl Jiří Rohan.

Česká výprava má na Penrith blyštivé vzpomínky. Při olympiádě tu slavila zlato Štěpánky Hilgertové i bronz Jirase s Máderem. Tentokrát šéftrenér Jiří Pultera tvrdí: "Když se vrátíme bez medaile, bude to neúspěch. Jedna medaile je úspěch, cokoliv navíc je velký úspěch."

Česká reprezentace

Muži - K1: Raab, Pišvejc, Kubričan
Muži - C1: Ježek, Indruch, Mašek
Muži - C2: Volf-Štěpánek, Jiras-Máder, Pospíšil-Pollert
Ženy - K1: Hilgertová, Pavelková, Sadilová

Dvě z jeho lodí momentálně vládnou světovému žebříčku: Hilgertová mezi kajakářkami a Volf se Štěpánkem v kategorii deblkanoistů.

Rodinné duo závodnice Hilgertová-trenér Hilgert pobývá v Austrálii již pátý týden, měsíc se ve zdejších peřejích připravovali. "Nenudila jsem se," ujišťuje kajakářka. Do městečka u Sydney dorazila jako první ze všech účastníků šampionátu. "Všichni organizátoři mi proto ukazovali vztyčený prst. Až dva dny po mně přijeli Oblingerovi z Rakouska."

Program šampionátu
(údaje jsou ve středoevropském čase)

Čtvrtek, 29. září:
1.30 a 5.30
kvalifikace muži C1
3.00 a 7.00 kvalifikace ženy K1

Pátek, 30. září
1.30 a 5.00 kvalifikace muži K1
3.30 a 7.00 kvalifikace muži C2

Sobota, 1. října
1.35 semifinále muži C1
3.25 semifinále ženy K1
6.15 finále muži C1
7.05 finále ženy K1

Neděle, 2. října
2.05 semifinále muži C2
2.50 semifinále muži K1
6.15 finále muži C2
7.05 finále muži K1

Pondělí, 3. října
2.05 a 5.30 finále hlídky muži 3xK1
2.50 a 6.35 finále hlídky muži 3xC2
3.05 a 6.50 finále hlídky ženy 3xK1
3.45 a 7.30 finále hlídky muži 3xC1

Většina reprezentantů přiletěla teprve před deseti dny. Ondřej Mohout, kouč Volfa se Štěpánkem, se k formě svých kanoistů raději nevyjadřuje: "Neodvažuji se říct cokoliv. Sezona je dlouhá, všichni už jsou unavení."

Také Volf a Štěpánek tu již zažili olympiádu, stejně jako Pavelková či Indruch.

"Tehdy by mě nenapadlo, že po pěti letech bude tým skoro stejný," povídá Pultera. To znamená: starší a zkušenější. Pouze Jiří Prskavec se od té doby přeškolil z kajakáře na trenéra.

Na šampionátu startuje 250 vodních slalomářů z 55 zemí. Předloni v Augsburgu bylo dokonce 77 zemí.

"A za rok v Praze těch zemí bude osmdesát. Letos však byla pro některé cesta do Austrálie moc drahá," říká Jaroslav Pollert starší, funkcionář mezinárodní federace.

Účast české výpravy stála svaz 1,5 milionu korun, zatím nejvíce v historii.

Zítra jsou na programu předjízdy, od čtvrtka kvalifikace. Víkendová finále přenáší také Eurosport.

reklama
reklama

Ale zatím není jisté, kdo šampionát změří. Pracovníci firmy SIWI data sice jsou na místě, jenže jejich přístroje uvízly v Hongkongu.

Čechům dorazily lodě v pořádku s vyjímkou Ondřeje Raaba, kterému na letišti urazili 10 cm ze zadní části lodě. Kajakář si ji sám dolaminoval.

"Je od fochu, umí to výborně. Vždyť taky vyrábí pádla," chválil ho Pultera.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž