Safari Rallye: 1. Burns, 2. Kankkunen

N a i r o b i - Brit Richard Burns s vozem subaru nenašel soupeře v Safari Rallye a třetí podnik seriálu mistrovství světa v automobilových soutěžích vyhrál o víc než čtyři minuty před týmovým kolegou Juhou Kankkunenem z Finska. Pro třetí místo si dojel Francouz Didier Auriol se Seatem Cordoba WRC. Na pěkném sedmém a osmém místě dokončily závod posádky Škoda Motorsport týmu s piloty Schwarzem a Climentem a získaly tři body do Poháru konstruktérů.

"Díky Kankkunenovi jsme obsadili první a druhé místo, což je super výkon. Juha jel celý závod pro mě a v posledních etapách mi dával prostor. Předvedl vynikající týmovou spolupráci," chválil svého stájového kolegu Burns.

"Byla to skvělá rallye, auta nám jela výborně, skvěle jsem obuli, prostě fantazie," rozplýval se Kankkunen. "Richard řídil bez chyby, takže ani já jsem příliš neriskoval," dodal.

Nad očekávání úspěšně si vedly posádky českého Škoda Motorsport týmu, který v Keni startoval poprvé. "Před závodem jsme tu testovali jen krátce, takže jsme věděli, že auta nebyla ideálně vyladěná. Ale jezdci dodrželi taktiku a vyvarovali se chyb. Ve třetím závodě za sebou jsme dokázali bodovat," řekl manažer týmu Pavel Janeba.

"Měli jsme v plánu držet si od startu své tempo a celou dobu se nám to dařilo," pravil Schwarz. "Nesetkali jsme se s jediným problémem. Příští rok musíme přidat trochu na rychlosti," stanovil cíl šestatřicetiletý pilot.

Vedení v průběžném pořadí šampionátu udržel úřadující mistr světa Fin Tommi Mäkinen na mitsubishi i přesto, že v úvodní etapě pro technickou poruchu odstoupil.

Výsledky: 1. Burns (Brit./Subaru) 8:33:13, 2. Kankkunen (Fin./Subaru) -4:37, 3. Auriol (Fr./Seat) -22:44, 4. Sainz (Šp./Ford) -28:18, 5. Solberg (Nor./Ford) -31:27, 6. Arai (Jap./Subaru) -44:53, 7. Schwarz (Něm./Škoda) -58:58, 8. Climent (Šp./Škoda) -1:18:00, 9. Menzi (Arg./Mitsubishi) -2:05:54, 10. Sanchez (Arg./Subaru)
2:23:52.

Průběžný stav MS: 1. Mäkinen (Fin.) 16, 2. Burns 12, 3. Kankkunen 11, 4. Grönholm (Fin.) 10, 5. Sainz (Šp.) 9, 6. McRae (Skot.) a Auriol oba 4.

Pohár konstuktérů: 1. Subaru 25, 2. Mitsubishi 18, 3. Ford 13, 4. Peugeot 11, 5. Seat 7, 6. Škoda 4.

Britská posádka Burns (vlevo) a spolujezdec Reid se na kapotě svého mitsubishi radují z vítězství v Rallye Safari