Utíkej! Hráč druhé havířovské řady Martin Olšanský sleduje, zda se Aleši

Utíkej! Hráč druhé havířovské řady Martin Olšanský sleduje, zda se Aleši Klodovi podaří utéct soupeři. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

Zpráva o ragby v Moravskoslezském kraji: úpadek, chybí hráči i peníze

  • 2
Svět se rozplývá nad mistrovstvím světa v ragby, jenže v Moravskoslezském kraji tento sport uvadá. Oba zdejší kluby, RC Havířov i ostravský Sokol Mariánské Hory, jsou u dna 1. ligy, druhé nejvyšší domácí soutěže.

Vrátit moravskoslezské ragby mezi českou elitu se nedaří Havířovu ani Mariánským Horám. Zástupci obou klubů se shodují, že se jim to ani tak brzo nepodaří. Nemají dostatek hráčů ani peníze. Opravdu ragby v kraji skomírá?

„Už asi dvacet let,“ odpověděl Milan Kubatý, prezident Sokola Mariánské Hory. „Neřekl bych, že skomírá, ale nerozvíjí se. To je asi přesnější,“ dodal Jaroslav Kaňák, sportovní ředitel mariánskohorského klubu.

Nepomáhá omlazení ani to, že v minulé sezoně hrálo extraligu společné mužstvo Havířova i Mariánských Hor. Stejně sestoupilo.

„Nemáme dostatečně širokou základnu. Problém je hráče udržet. Jdou jinam, přestanou mít zájem,“ podotkl Kaňák. Přitom Havířov byl ještě v roce 2013 ve finále extraligy. Leč v další sezoně přišel pád, který klub nemůže zastavit.

Hodně hráčů mizí pryč

„Problém je v tom, že se nám nedaří vychovat nové hráče,“ řekl havířovský sportovní ředitel a trenér Radomír Kloda. „Máme je v mladších kategoriích, tak do čtrnácti let. V šestnácti se to trochu láme a v osmnácti nám utíkají.“

Ragbisté z Havířova mizí, když odcházejí na školy či do učení, ale vyrážejí i za prací. „Najednou jezdí jinam, mají jiné kamarády, jiné zájmy,“ uvedl Kloda. „Ale stalo se, že nám dva šestnáctiletí kluci oznámili, že jsou vyhořelí... To si pak řeknete z čeho? Kdyby trénovali pětkrát týdně a v sobotu i neděli hráli, to bychom si řekli ano, asi jsme je unavili, ale tak to není.“

Klodu mrzí, že kolikrát končí i osmnáctiletí či devatenáctiletí kluci, kteří už nastupují za muže. „Ti, kteří na to ještě nemají, tak to vzdávají, a ti, kteří by už hrát mohli, se chytnou něčeho jiného.“

Nedávno Havířovští přišli o čtyři hráče, kteří byli v prvoligovém celku. „Rok hráli v mužích a pak odjeli do ciziny, protože si tam hledali práci,“ pokrčil Kloda rameny.

Jaroslav Kaňák označuje za hlavní problém Mariánských Hor zaměstnání ragbistů. „Většina jich dělá tady po těch průmyslových zónách, dělají na směny,“ uvedl Kaňák. „Navíc víte, jak je to dneska s nemocenskou... A skončit na ní je, když hrajete ragby, celkem reálné, v zápase se leccos stane. Když si to dají na misku vah, tak zvítězí ta práce.“

Jak situaci změnit?

„Nevím, nejsem moc optimistický,“ přiznal Jaroslav Kaňák. „Nevidím reálně, že bychom měli nějaké fondy, abychom ty kluky platili a oni se nemuseli bát, že přijdou o práci. U nás to pořád bude sport srdcařů.“ A ryzích amatérů.

„My potřebujeme peníze na normální provoz, natož abychom něco platili hráčům, to vůbec ne,“ řekl Radomír Kloda. „Naopak, hráči ještě musejí platit příspěvky...“

Podle Kaňáka je v celé republice ragby sportem srdcařů. „A v našem kraji obzvlášť.“

Přitom z třiceti českých klubů jich čtrnáct nadšenci založili po roce 2005. „V Čechách i nějaké kluby vznikají, ale zaměřují se hlavně na sedmičkové ragby a v podstatě se nezajímají o mládež,“ podotkl Kaňák. „A my, ať je to s muži jak chce, se pořád snažíme držet mládež na nějaké úrovni.“

To potvrzuje také Radomír Kloda. „Nemůžeme to položit a říct si, to nejde. Snažíme se zpět stáhnout i odpadlíky. A jsme rádi, když jeden dva hráči z každého ročníku se zařadí do mužstva dospělých.“

Těší ho, že dva junioři se v prvoligovém týmu Havířova drží. „Jsou to devatenáctiletí kluci Tomáš Trtek a Lukáš Aberle, které stavím do základu,“ dodal Kloda.

Ragby není pro každého

Mariánskohorští omladili svůj celek mnohem více. „Náš věkový průměr sotva přesahuje dvacet let, takže kluci jsou nevyzrálí,“ potvrdil trenér Sokola Rob Vann.

„My také musíme kádr výrazně omladit,“ řekl Radomír Kloda. „Ostrava to už udělala, ale na její hře je vidět, že tam nejsou ti starší chlapi, kteří vědí, co a jak, což je trochu problém. Mladíci jsou sice nažhaveni, ale někdo je musí usměrňovat, jeden dva zkušení hráči na tým nestačí, musí jich být aspoň sedm.“

Nedávný světový šampionát zvýšil zájem o ragby také v kraji. „Že by se nám děti hlásily houfně, to ne, ale tři čtyři kluci z okolí Havířova se nám ozvali,“ uvedl Kloda. „Zkusíme je a možná se chytí.“

Jaroslava Kaňáka těší, že se i jim hlásí zájemci o ragby. „Ale na druhou stranu to není sport pro každého,“ upozornil. „My každého přivítáme, ale rodiče k nám často dávají děti, které se jinde neuplatní. Myslí si, že když je kluk silný, tlustý, tak se nám bude hodit. Ale ragby jde trochu jiným směrem. My potřebujeme, aby ti kluci běhali, a to je celkem problém. Navíc ze školy nemají pořádnou pohybovou průpravu.“

Takže kdy by se opět ragbisté z kraje mohli podívat mezi nejlepší české celky? „Tuto sezonu nepočítám, ale za jednu dvě by se nám to mohlo podařit, rozhodně se nechceme smířit se současným stavem,“ uvedl Radomír Kloda.

Chybí tu tradice, ragbisté nejsou v každé vesnici

Ragbisté Sokola Mariánské Hory mají od této sezony skotského trenéra Roba Vanna. Ten se do Ostravy přiženil, žije tu deset let.

„Určitě nám může pomoci, ale změna k lepšímu nepřijde za rok, je to práce na delší dobu,“ řekl Jaroslav Kaňák, sportovní ředitel ostravského klubu.

Dodal, že Vann se těžko srovnává s tím, když mu někdo z hráčů napíše, že nepřijde na zápas.

Opravdu, Robe?
Je to tak, ale je to o informacích. Kluci jsou amatéři. Vědí však, že mi musejí dát včas vědět, kdy třeba kvůli práci nebudou moci na zápas dorazit. Mají práci, rodiny, tak to chápu. Chci po nich jen trochu slušnosti, aby se včas omluvili, když vědí, že budou chybět.

Co vás přimělo, že jste začal Mariánské Hory trénovat?
Kluci mě požádali, abych to vzal. Máme ale hodně mladý tým, jeho průměr je sotva dvacet let.

Nechybějí vám zkušenosti?
Každopádně ano, ale je to i velké plus, protože v ostatních týmech jsou spíše starší hráči. Když naši kluci naberou potřebné znalosti a budou mít chuť se zlepšovat, tak budeme dobrý tým.

V čem vaši mladíci nejvíce chybují?
V technice. A špatně řešíme některé situace, ale to není jen náš problém, s tím se obecně potýká celé české ragby.

Čím to je, že české ragby v Evropě zaostává?
Není tady tradice. Když jsem vyrůstal ve Skotsku, tak tam každá vesnice měla svůj ragbyový klub, každý kluk to tam hrál odmalička. Tady to takové není.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž