Michael Phelps obklíčený novináři

Michael Phelps obklíčený novináři | foto: Reuters

Řím hostí plavecké MS. Od Phelpse a spol. se čeká smršť světových rekordů

  • 0
Řím hostí svátek plaveckých sportů. Mistrovství světa se v italské metropoli koná od pátku 17. července až do neděle 2. srpna a sledované budou zejména bazénové soutěže v druhém týdnu. Očekává se opět smršť světových rekordů, a proto se Mezinárodní plavecká federace FINA snažila před šampionátem sjednotit pravidla regulující nové typy plavek.

Přihlášeno je 2556 sportovců ze 185 zemí, do Říma odjelo také celkem dvaadvacet českých reprezentantů. O jejich medailových ambicích se však hovořit nedá.

Králi šampionátu zřejmě budou Američané, kteří medailové bilanci vládli i na minulém MS v Melbourne před Ruskem a Australany. Středem zájmu bude zejména čtrnáctinásobný olympijský vítěz Michael Phelps, jež se po zisku osmi zlatých v Pekingu potýkal nejen s marihuanovou aférou, ale také poklesem výkonnosti, který však v posledních týdnech zastavil.

Skvělou formu má znakař a pětinásobný olympijský šampion Aaron Peirsol. Nejsledovanější ženou bude Australanka Stephanie Riceová, nejúspěšnější olympionička v bazénu.

Jestli má někdo z Čechů šance probojovat se do špičky, tak jsou to dálkoví plavci. Jana Pechanová už má doma stříbrné medaile z mistrovství světa na 5 km i olympijských 10 km, navíc tři bronzy z ME a aktuálně vede Evropský pohár. Výbornou formu má v této sezoně zkušený třiatřicetiletý plavec Rostislav Vítek, který letos způsobem start - cíl vyhrál podnik světové série Grand Prix, plavecký maraton z Capri do Neapole na 36 km. V Římě ho čeká závod na 25 kilometrů.

Maraton poplave také Libor Smolka, ostatní dálkoví plavci Sylvie Rybářová, Jan Pošmourný a Jakub Fichtl jsou přihlášeni stejně jako Pechanová na 5 a 10 kilometrů. Mezi špičku by se mohl prosadit i Fichtl, který má životní formu a letos sebral Vítkovi český rekord na 5 km.

Všechny dálkoplavecké závody se budou konat na 2,5 km dlouhém okruhu v Tyrhénském moři na slavné římské pláži v Ostii. Okruh se poplave proti směru hodinových ručiček. Start závodů bude z vody, na rozdíl od několika posledních velkých soutěží včetně OH v Pekingu nebo MS v Seville. Poprvé v historii bude součástí závodu kontrola typu plavek.

Sestavu čtrnácti bazénových plavců tvoří Aneta Pechancová, Tomáš Fučík, Petr Bartůněk, Michal Rubáček, Květoslav Svoboda, Jan Šefl, Martin Verner, Simona Baumrtová, Petra Chocová, Lenka Jarošová, Petra Klosová, Martina Moravčíková, Klára Václavíková a Barbora Závadová.

Původně měl jet i prsař Jiří Jedlička, ale nakonec svou účast vzdal. "Nevíme proč, ale jeho forma se vytratila, není záruka, že by plaval dobře," řekl jeho kouč Jaroslav Strnad.

Do duetů mezi akvabelami se přihlásily olympioničky Alžběta Dufková a Soňa Bernardová, která poplave i sólo. Tyto soutěže se budou konat na tenisovém kurtu Stadio Pietrangeli olympijského areálu, kde byl vybudován rozebíratelný bazén. Absolutní favority je možno hledat mezi Ruskami.

Dokonce na centrálním tenisovém dvorci stejného areálu se budou konat zápasy ve vodním pólu, v němž patří oba domácí celky k adeptům na medaile. Tituly mezi muži budou obhajovat Chorvaté a mezi ženami Američanky.

Skoky do vody bude hostit plavecký areál Stadio del Nuoto a tam lze očekávat velké souboje mezi ruskými a čínskými reprezentanty, kteří budou mít nejspíš navrch.

Do šampionátu jako první vstoupí skokané do vody, slavnostní zahájení proběhne v sobotu, kdy začnou i soutěže v synchronizovaném plavání. V neděli budou poprvé bojovat i vodní pólisté a dálkoví plavci, nesledovanější závody v plaveckém bazénu začnou v neděli 26. července.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž