Boxerský olympijský turnaj v Pekingu

Boxerský olympijský turnaj v Pekingu | foto: Reuters

Revoluce: hvězdy profiboxu v olympijském ringu?

  • 5
Některé kombinace slov vám hned připadají podivné. Třeba tučňáci a tropy. Nebo fotbalová Slavia a plusový rozpočet. A co profesionální boxeři a olympiáda? Nemyslitelné, říkáte?

"Asi by to nebylo správné," soudí bývalý reprezentant a nyní kouč Rostislav Osička. "Ale dneska už je všechno možné." Pravda. V pondělí totiž Wu Čching-kchuo, prezident Amatérské boxerské asociace AIBA, vystoupil na zasedání v Astaně s návrhem otevřít od Ria 2016 olympiády v ringu i profesionálům.

Co následovalo? Nadšení? Ba ne. Spíš rozpaky. Box je jediným letním olympijským sportem, jenž profesionálům dveře na hry zavíral. Ti tenisoví tam naopak začali hrát v roce 1988, basketbalisté 1992, cyklisté 1996, v Riu přibudou i golfisté.

"Počínaje rokem 1981 ponecháváme na sportovních svazech, zda své profesionály na hry připustí," říká Denis Oswald, šéf exekutivy MOV. "Ale co se týče boxu, zatím bych nebyl příliš euforický."

Amatérský box a profibox jsou dvě odlišná odvětví. Nejen kvůli délce zápasů (profesionálové boxují 12 kol a amatéři 3 x 3 minuty). Odlišný je systém soutěží, pravidla, trénink, zákulisí, filozofie. "Profistáje vyrábějí hrdiny, amatérské svazy mají kvůli veřejnému financování jiné cíle," říká Hagen Döring, šéf berlínské profistáje.

"A je tu i finanční otázka. Při souboji dvou mistrů světa v profiringu mají oba jisté startovné. Co by měli z toho, kdyby se utkali ve finále olympiády? Poražený nejen že nedostane nic, navrch bude mít zdiskreditované renomé do mistrovských bojů po hrách."

Přesto ani Osička myšlenku zcela nezavrhuje. "V profiringu mají často silné týmy a bookmakeři vítěze dopředu zaplaceného. Olympiády by byly víc o čestnosti. Kdyby se boxovalo na tři kola, duel mistra světa amatérů a profíků určitě neskončí jasně. Šlo by o tahák taháků."

Jenže... Proč by profesionálové na tato pravidla přistoupili? Profesionál Ondřej Pála nápad na "open" olympiády boxerů vítá: "Byla by to paráda. Správná věc, která pomůže k přiblížení obou odnoží boxu. Box je jen jeden."

Dokonce i Vladimir Kličko, olympijský vítěz z Atlanty 1996 a profesionální šampion IBF, WBO i WBA, tvrdí: "Když mohou být v Riu golfoví profesionálové, tak proč ne boxerští?" On sám by však ve 40 letech o start nestál. "Mám zlato z Atlanty, to mi nikdo nesebere. Comeback na hry pro mě nepřipadá v úvahu."


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž