Rekordní oštěp Norky dolétl k sedmdesátce

O s l o - Norská oštěpařka Trine Hattestadová potvrdila na mítinku Zlaté ligy v Oslo neochvějnou pozici světové jedničky a podruhé v krátké době překonala vlastní světový rekord. Čtyřiatřicetiletá Seveřanka poslala v šesté sérii náčiní do vzdálenosti 69,48 metru a připsala si druhé vítězství v lukrativním seriálu v řadě. Při předchozím triumfu 30. června v Římě rovněž zazářila světovým rekordem, tehdy o metr a šestadvacet centimetrů kratším. Dařilo se i českým atletům. Železný vyhrál soutěž oštěpařů a koulař Menc obsadil šesté místo.

Před domácím publikem odpověděla norská atletka na hod Němky Tanji Damaskeové (65,74) ze šesté série, který ji odsunul na druhé místo v soutěži. "Před posledním hodem jsem si řekla teď nebo nikdy," líčila po závodě Hattestadová, které patří v čele letošních světových tabulek pět nejlepších výkonů. "Kdyby foukl ještě příznivější vítr, mohl oštěp letět až za sedmdesát metrů," je přesvědčena autorka 62. světového rekordu na stadiónu Bisslet.

Zásluhou Jana Železného měla vynikající úroveň i oštěpařská soutěž mužů. Světový rekordman potřetí v letošní sezóně přehodil hranici 90 metrů a výkonem 90,56 metru na centimetr přesně zopakoval svůj výkon z Odložilova memoriálu v Praze. Vítězný hod, jímž o tři centimetry zaostal za svým letošním maximem, předvedl čtyřiatřicetiletý dvojnásobný olympijský vítěz v poslední sérii, do té doby měl platný pouze jediný pokus z prvního kola (83,66). Železný porazil druhého Rusa Sergeje Makarova o 203 centimetrů.

Seriál Zlaté ligy má svoji adeptku na podíl z jackpotu, neboť ruská dálkařka Taťjana Kotovová jako jediná dokázala po Paříži a Římě dobýt i stadión Bislett v Oslo a sedmimetrovým skokem v poslední sérii strhla na svou stranu třetí vítězství za sebou. Naopak tyčkař Maksim Tarasov i etiopská mílařka Kutre Dulechaová poprvé v seriálu prohráli, zbývající dvojnásobný vítěz Ali Saidi Sief z Alžírska se na start dnešního závodu na 5000 metrů nepostavil.

Vrcholem mítinku nebyl závod na jednu míli, v němž neuspěl Maročan Hicham El Guerrouj s pokusem o světový rekord. Naopak vynikající úroveň měl běh žen na 1500 metrů, který vyhrála v nejlepším letošním světovém čase Američanka Suzy Hamiltonová (3:57,40) před Polkou Lidií Chojeckou, jež vytvořila časem 3:59,22 minuty národní rekord. Lépe než dosud nejrychlejší Gabriela Szabóová z Rumunska běžela i její krajanka Violeta Becleaová-Székelyová (3:59,34). Olympijská vítězka Světlana Mastěrkovová skončila až pátá.

Závod na 5000 metrů byl záležitostí keňských běžců a v závěrečném finiši měl nejvíc sil druhý muž letošních světových tabulek Sammy Kipketer. Osmnáctiletý vytrvalec vyhrál v čase 12:55,03 minuty před krajany Markem Brettem a Benjaminem Limem. V rychlém závodě se pod 13 minut dostalo celkem osm běžců.

Český koulař Miroslav Menc obsadil v Oslo šesté místo, když překonal o osm centimetrů hranici dvaceti metrů. Na stupně vítězů bylo třeba přehodit 21 metrů a z prvenství se radoval čerstvý vítěz americké olympijské kvalifikace Adam Nelson výkonem 21,43 metru. Stejně jako v minulém týdnu v Sacramentu porazil Nelson mistra světa C.J. Huntera, který dosáhl výkonu 21,26 metru.