Plavkyně Pechanová: Snažím se plavat čistě, ale...

Brno - Úsměv jí mizí z tváře snad jen ve vodě, když se žene za co nejlepším umístěním v řece, na moři nebo v umělém kanále. Závodnice Komety Brno Jana Pechanová je největší českou plaveckou nadějí pro olympiádu v Pekingu. V letošním ročníku Světového poháru v dálkovém plavání se jí daří, na březnovém mistrovství světa v Melbourne posbírala páté, šesté a sedmé místo.

"Ještě mě čeká finále Světového poháru v Kankúnu. Chtěla bych dovézt medaili," přeje si šestadvacetiletá plavkyně pocházející ze Staré Huti u Dobříše.


Co letos chybělo k prvnímu nebo druhému místu? Málo, finiš se často plave tělo na tělo, rozhodují desetiny. A už tam rány nejen dostávám, ale naučila jsem se i rozdávat.

Jak taková rána mezi plavkyněmi vypadá?
V Hongkongu jsem teď doplavala snad nejtvrdší závod kariéry. Měla jsem monokla, u nosu trochu roztrženou kůži, ret jsem měla rozseklý. Kolikrát jsem dostala loktem.
Soupeřka přesně ví, kdy ránu rozdá, bylo tam pár kopanců.

Znamená to, že plavete tempo...
...a pak tu ruku dám víc doprava nebo ji držím víc u hladiny a vím, že se trefím. Nebo i nohama, i když já prsové nohy moc nedělám. Ale jsou holky, které udělají prsový kop a dostane to ta holka za ní. Já se snažím spíš rukama, ale rány víc dostávám...
Snažím se plavat čistě, ale jak mě někdo vytočí...

...už se neudržíte.
Přesně tak. Letos jste měla nejen dobré výsledky, ale i několik netradičních zážitků.
V Austrálii vás žahaly medúzy, v ZOO kousl klokan a na mistrovství republiky v Praze jste nečekaně zkolabovala. Každý rok se něco takového najde. Loni byly medúzy ještě horší. Zkolabovala jsem pořádně jednou a před zraky všech, tak z toho byli asi všichni otřesení a nejvíc já.

Teď to ale vypadá, že kolaps na vás následky nezanechal.
Doktoři vám tehdy radili, abyste konzumovala víc kofeinu.

Pijete kávu a kolu?
(úsměv) Nějaký čas jsem si kávu dávala pravidelně, teď už tolik ne. Ale dostala jsem se k jednomu fyzioterapeutovi, který mi řekl, že mi nějak zvláštně pracuje bránice, že by to mohlo být dýcháním. Takže se snažím naučit se dýchat do plic i do břicha. Ale mám v tom velké rezervy a dalo by se to posílit. Ale jinak se cítím úplně normálně.

Po tom kolapsu to však asi nebylo úplně normální?
To jsem se hlídala, a jak mě něco bolelo, tak jsem si říkala, aby se něco nestalo. Pak jsem si v létě zkusila i nějaké kvadriatlony nebo triatlony a nic se nedělo.

Dokonce jste se zúčastnila závodu Brdman Adventure...

...no jasný. (vpadne do otázky)

O co jde?
To je série závodů, které se skládají z triatlonu, běhu a z bikových závodů. Všechno je v terénu u nás v Brdech a pro mě je to zpestření všedního plavání. Pohybuje se tam parta skvělých lidí.

Co jste tedy vlastně v létě všechno okusila?
Běžela jsem taky desítku na Dobříši, pak jsem jela Dobříšského tvrďáka, což byl triatlon. A jela jsem sedmihodinovku na kole. To byl skvělý závod. (smích)

V čem?
To bylo formou dvojic a střídali jsme se po ujetí jedenáctikilometrového okruhu. Začínalo to ve tři odpoledne a končilo v deset. V půl osmé se začalo stmívat, takže se nasadila světa. První kolo bylo v pohodě, druhé člověka všechno bolelo. A v pátém kole jsem píchla. Musela jsem rychle vyměnit duši, protože při takovém závodě se nevzdává.

A druhý den jste jela plavat na mistrovství republiky na Lipno.
To jsem toho měla plný kecky a odmarodila jsem to. Ale jestli budu mít čas, pojedu to příští rok znova.

Už myslíte na Peking?

Nejdůležitější bude kvalifikace, ale je to můj cíl a vrchol kariéry.

Zdá se vám o olympiádě?

Ne, vůbec ne. (smích)  

Plavci Komety se připravují na Peking v azylu 

Brno (zme) - Plavci Komety Brno se dostali do schizofrenní situace.
Zatímco se vybraní závodníci připravují na olympiádu v Pekingu, od začátku prázdnin berou zavděk tréninkovým azylem.

Od 1. července už totiž netrénují v bazénu za Lužánkami, ale roztroušeně na Ponávce, na Kraví hoře, na Lesné a také v Blansku. "Zvažovali jsme, jestli neodejdeme už na konci loňského roku. Takhle nás to stálo milion. Na jaře jsme se pohybovali v cenách 800 - 900 korun za dráhu na hodinu. Tím, že jsme odešli, jsme odvrátili bankrot," vysvětlil opuštění Lužánek předseda oddílu Zdeněk Tobiáš. "Teď už je situace klidnější a příprava zajištěná."

Problém je jen v tom, že ani jedna z náhradních variant nenabízí padesátimetrový bazén. I olympijské naděje se tak musí spokojit s pětadvacítkou, což není ideální. Přesto jejich olympijská touha nepolevuje.

Jde především o trojlístek Rostislav Vítek, Jana Pechanová a Martin Verner.
Posledně jmenovaný má kvalifikaci jako bazénový plavec nejjednodušší.
Stačí mu splnit limit daný národní federací, tedy 50,31 vteřiny na 100 metrů volným způsobem. To pro něj znamená jen zopakovat svoje lepší letošní výkony.

Dálkoví plavci to mají složitější.

Mají jen dva pokusy. První na přelomu dubna a května na mistrovství světa v Seville, případný druhý pak o měsíc později na závodech v Pekingu.

"Nominace bude hodně ostrá, na olympiádě poplave jen 25 mužů a 25 žen. Proto tomu uzpůsobíme i přípravu. Chceme ještě udělat soustředění v Africe," plánuje trenér Josef Nalezený, jak dostat plavce do Číny.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž