Japonská krasobruslařka Mao Asadaová zvítězila na světovém šampionátu, který se...

Japonská krasobruslařka Mao Asadaová zvítězila na světovém šampionátu, který se konal v její rodné zemi. | foto: Reuters

Asadaová je potřetí mistryní světa. Březinová si polepšila o šest míst

  • 3
Mao Asadaová je potřetí - a možná naposledy - mistryní světa v krasobruslení. Třiadvacetiletá Japonka před domácím publikem v Saitamě dominovala a přemýšlí, zda ukončí kariéru. Potěšila Češka Eliška Březinová, která si oproti krátkému programu polepšila o šest míst na 18. místo.

Nádherný trojitý axel se stal pro Asadaovou vstupní bránou k vytoužené zlaté medaili. Zprvu napjatý výraz ve tváři nagojské krasobruslařky se postupně uvolňoval, až se při závěrečné krokové pasáži začala smát. Její ladné pohybové kreace na Rachmaninův 2. klavírní koncert přiváděly diváky do vytržení.

Očima fanoušků v Superareně v Saitamě to byla jízda jedinečná, nejen s trojitým axelem, ale navrch i s přetěžkými kombinacemi, například trojitého flipa s trojitým rittbergerem. Pouze po druhém z axelů dopadla na dvě nohy. Technický panel rozhodčích poté našel nepřesnosti také v dotočení skoků a hraně při lutzu, přesto 216,69 bodu bezpečně stačilo na triumf - s převahou devíti bodů.

Kdesi v minulosti zůstal temný den z krátkého programu v Soči, v němž obsadila až 16. místo a ani vynikající volná jízda jí pak nestačila na lepší než šestou příčku.

"Dnes jsem byla schopna kontrolovat samu sebe," říkala v Saitamě. "Byla jsem nervóznější než ve čtvrtek, ale povzbuzování publika mi pomohlo, abych se uvolnila."

Co bude dál, to možná neví ani Asadaová. "Je to 50 na 50," odpovídala mistryně světa z let 2008, 2010 a 2014 na otázky o pokračování její kariéry.

Stříbro si navzdory pádu při trojitém salchowu a unavenému výrazu vyskákala patnáctiletá evropská mistryně Julija Lipnická. Bronz patří další ženě, která se patrně loučí: 27leté Carolině Kostnerové - přestože její Ravelovo Bolero postrádalo magično z olympijských her. Na konci předlouhé sezony pokazila Italka hned tři skoky, přičemž rittberger i flip byl pouze jednoduchý.

"Skoky dnes nefungovaly tak, jak bych si představovala. Ale to je sport, ne?" říkala sparingpartnerka Tomáše Vernera.

Eliška Březinová pronikla do finálových volných jízd jako poslední, 24. postupující, v sobotním japonském večeru však rázně zamířila výš. Čtyři trojité skoky, včetně lutze, zdařilé kombinace i rozhodčími ceněná obtížnost v podobě ruky nad hlavou při některých skocích opět prokázaly, že Eliška stejně jako její starší bratr Michal má v těle skokanské geny. Když dojela, sepjala radostí ruce. Bratr ji u ledu dlouze objímal.

"Úspěšně zachránila v Saitamě čest rodiny Březinů," říkala mezinárodní rozhodčí Olga Žáková v přenosu České televize. "Ještě jsem ji neviděla takhle zajet. Dneska měla ještě větší tempo než na republice, všechny skoky jsou dotáčené. Potřebuje jen přidat v druhé sadě známek, tam má rezervy."

Známka 145,15 bodu, která je vynesla na 18. místo, je jejím novým osobním rekordem. Technickou známku měla šestnáctou nejvyšší. Byla v Saitamě osmou nejlepší Evropankou a zároveň se postarala o nejlepší umístění české ženy na mistrovství světa od roku 1998, kdy skončila Lenka Kulovaná patnáctá. Od té doby vypadávaly Češky v kvalifikacích či krátkých programech, případně se ani nenominovaly.

Po 22. místě Elizavety Ukolové na olympijských hrách v Soči je to další pozitivní zpráva o obrození této kategorie na českém ledu.

"Máme teď dvě ženy do evropské i světové dvacítky," říkala Žáková. "Prospěje jim, když se budou vzájemně povzbuzovat, tak jako dříve Březina a Verner."

Problémem je, že na mistrovství Evropy i světa má zatím Česko v kategorii žen jen jedno místo. Teprve až se jedna z nich probojuje do první desítky, otevře tím dveře i té druhé.

Mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě

Ženy - konečné pořadí

1. Asadaová (Jap.) 216,69, 2. Lipnická (Rus.) 207,50, 3. Kostnerová (It.) 203,83, 4. Pogorilá (Rus.) 197,50, 5. Goldová (USA) 194,58, 6. Suzukiová (Jap.) 193,72, ...18. Březinová (ČR) 145,15.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž