Matěj Zábojník

Matěj Zábojník | foto: Martin Sidorják

Plavec Zábojník skončil na ME v Římě dvanáctý na sto metrů prsa

• 1
Plavec Matěj Zábojník obsadil na mistrovství Evropy dvanácté místo na 100 metrů prsa. V semifinále šampionátu v Římě se znovu dostal pod 61 sekund, ale časem 1:00,84 zůstal 21 setin za svým dopoledním českým rekordem. K postupu do finálové osmičky by dvaadvacetiletý český reprezentant potřeboval plavat o více než půlsekundy rychleji.

Zábojník, jehož hlavní tratí je dvoustovka, do semifinále proklouzl jako poslední z dodatečného souboje s Izraelcem Kristianem Pitshuginem. Právě při tomto duelu vylepšil dubnový český rekord na 1:00,63. Ve večerním programu nechal za sebou čtyři soupeře a znovu plaval rychleji, než byl jeho osobní rekord před začátkem šampionátu.

Zábojníkova trenéra Jiřího Vlčka dvanácté místo velmi příjemně překvapilo. „Můžeme být určitě maximálně spokojeni i vzhledem k tomu, že se jednalo o Matějův třetí závodní výkon během jednoho dne. Taktika byla zvolena obdobně jako při rekordu, rozjet tempově a útočit ve druhé polovině trati. Samozřejmě úbytek sil jistě byl a výkon v semifinále to ovlivnilo. Na této úrovni rozhodují detaily a každý výdej energie je znát,“ uvedl v tiskové zprávě.

V sobotu dopoledne nejlepší český prsař vstoupí do závodu na 200 metrů, kde by mohl mít ještě vyšší ambice. „Stovka nám připravila velmi dobrý start k hlavní trati a bylo vidět, že tempo dvoustovky bude Matějovi více vyhovovat,“ odhadoval kouč.

První evropský titul na tomto mistrovství Evropy získal domácí Alberto Razzetti, který v polohovém závodě na 400 metrů vylepšil stříbro z loňského mistrovství Evropy v Budapešti a má premiérové zlato z dlouhého bazénu. Loni na podzim se v krátkém bazénu radoval ze světového i evropského titulu na 200 metrů motýlek.

MS v plavání v Říme

Finále
Muži:
400 m v. zp.: 1. Razzetti (It.) 4:10,60, 2. Verraszto (Maď.) 4:12,58, 3. Matteazzi (It.) 4:13,29.
4x200 m v. zp.: 1. Maďarsko (Németh, Marton, Hollo, Milák) 7:05,38, 2. Itálie 7:06,25, 3. Francie 7:06,97.

Ženy
4x200 m v. zp.: 1. Nizozemsko (De Jongová, Holkenborgová, Van Kootenová, Steenbergenová) 7:54,07, 2. Británie 7:54,73, 3. Maďarsko 7:55,73.

Semifinále s českou účastí
Muži
100 m prsa: 1. Martinenghi (It.), ...12. Zábojník (ČR) 1:00,84 - nepostoupil do finále.