Nathan Chen

Nathan Chen | foto: AP

Nic nekončí, jedeme dál. Jak Chen přišel o sérii snů, aby záhy opět oslnil

  • 0
Na začátku olympijské sezony, ve které má Nathan Chen potvrdit svou dominanci nad krasobruslařským světem, se stala od roku 2018 nevídaná věc: suverén prohrál! Stalo se tak v říjnu na jeho domácí Americké brusli. Pokud však soupeři doufali, že teď si užijí slávu prvních míst častěji i oni, naděje jim vydržela pouhý týden. Nathan Chen totiž zaškobrtl, jen aby se o to triumfálněji vrátil zpět.

Kdy předtím prohrál naposledy?

Jsme v Pchjongčchangu, 16. února 2018. Osmnáctiletý Nathan Chen, americká naděje na medaili a dost možná i na tu zlatou, nastupuje ke svému krátkému programu. A kazí. Při prvním skoku padá, druhý nedotočí, a u trojitého axela si musí pomoci výpadem i dotykem ledu, aby zabránil dalšímu pádu. Ani piruety nemá čisté.

Po skončení jízdy jen zaraženě hledí před sebe. Když se objeví známky, publikum zašumí. 82,27 bodů ho odsouvá až na průběžné 17. místo. Ani neuvěřitelných šest čtverných skoků ve volném programu nedokáže následující den posunout Chena výš než na konečnou pátou příčku.

„Americká média nás dostala pod obrovský tlak. Nenechali Nathana dýchat,“ stěžuje si jeho trenér Raphael Arutjuňan.

Génius ve své vlastní lize. Z Yale k olympijskému zlatu, tam a zase zpět

Mistrovství světa konané jen o měsíc později v Miláně už Chen ovládne, a načíná tak fantastickou sérii vítězství. Vyhrává každý závod, do kterého nastoupí. Jeho neporazitelnost trvá od té doby tři roky.

Tedy, trvala.

Nebo už zase trvá?

Nathan Chen při krátkém programu na MS krasobruslařů ve Stockholmu.

Za zlatou medailí. Nathan Chen při krátkém programu na jarním MS krasobruslařů ve Stockholmu.

Chenův první závod letošní sezony, Americká brusle, kde od roku 2017 nenechal vyhrát nikoho jiného. Nastupuje s novou krátkou jízdou. Ačkoliv něco je na ní povědomé. Hudba je zčásti stejná jako ta, na kterou bruslil krátký program v Pchjongčchangu.

Jako by měl s písní Benjamina Clementina nevyřízené účty. Nebo jí chce naopak dopřát místo na olympijském výslunní. Jenže zatím to vypadá, že mu nosí spíš smůlu.

První prvek jízdy, čtverný lutz. A stejně jako na olympiádě i nyní Chen za zvuků Clementinova zpěvu padá. Není to jeho první soutěžní pád od her. Na led se poroučel i na březnovém mistrovství světa ve Stockholmu. Jenže teď působí Chen nezvykle rozhozeně. Přichází o kombinaci, po konci jízdy se drží za hlavu.

Co se pokazilo?

O tom teď není čas přemýšlet. Je potřeba se připravit na volné jízdy a mohutnou ofenzivu za prvním místem.

Jako čtvrtý muž pořadí ztrácí 14,5 bodu. Smazat takový rozestup by měla být s jeho zásobou čtverných skoků hračka.

Titul za jízdu divů. Chen uhájil ledový trůn, zraněný Březina je devatenáctý

Jenže tenhle víkend v Las Vegas to snad ani není ten Nathan Chen, který umí vystřihnout šest čtverných skoků a který v březnu na stockholmském mistrovství světa předvedl jízdu „z říše divů“. 

Volnému programu schází v první půlce energie, Chen sice skočí čtverného rittbergera, ale místo čtverného lutze pokračuje jen dvojitým. Pokus o čtverného salchowa skončí rovněž dvěma obraty.

Celkem za svou jízdu provede „pouze“ čtyři čtverné skoky a v technickém hodnocení zůstane za prvním Vincentem Zhouem o čtrnáct bodů.

„Někdy moje vítězná série skončit musela,“ prohlásí pragmaticky po závodě. „Jsem na ostatní kluky moc pyšný. A jestli měl někdo tu moji šňůru přetrhnout, jsem rád, že je to právě Vincent,“ dodá na adresu vítězného Zhoua.

Ví, co bylo během obou jízd špatně? „Rozhodně se k tomu ještě vrátím. Teď hned nemám žádnou perfektní odpověď,“ říká.

Velkým truchlením nad porážkou se ale Chen aspoň navenek pohltit nenechá. „Za vše, co se mi v minulosti povedlo, jsem na sebe hrdý. A teď mi nezbývá nic jiného, než jít dál.“

Dál znamená v tomto případě do Vancouveru, kde o týden později pokračuje Kanadskou bruslí seriál Grand Prix. Dovolí Chen i tentokrát, aby na nejvyšším stupínku stál někdo jiný?

Ani náhodou.

Už po krátké jízdě vede o dvanáct bodů. Ve volné si proto může dovolit skočit jen čtyři čtverné skoky místo šesti, o které se pokoušel ve Vegas. Je to ale něco úplně jiného než tehdy. Chen je uvolněný, s lehkostí skáče a s jistotou dopadá. Celý program má najednou zcela jiný náboj.

A tak Nathan Chen opět jednou vítězí.

Na startu sice tentokrát chybí Vincent Zhou a do Grand Prix ještě nevstoupil Juzuru Hanju, kterého momentálně souží zranění kotníku a druhý listopadový víkend kvůli němu vynechá i závod v Tokiu, ale ostatní Chen doslova deklasuje. Tentokrát drtivým rozdílem téměř padesáti bodů.

„Toto je nádherná zpráva všem, kteří o Nathanu Chenovi po jeho vystoupení na Americké brusli pochybovali,“ říká trojnásobný americký mistr Johny Weir pro stanici NBC. „Celý svět se o něj bál, ale on sám o sebe ne, a to se projevilo.“

Sám Chen je po závodě s emocemi zdrženlivější. „Moje jízdy nebyly dokonalé, ale celkově jsem spokojený s tím, kde se právě vzhledem k sezoně pohybuji.“

V následujících měsících ho čeká finále Grand Prix, které by mu nemělo uniknout, americký šampionát a konečně 8. února krátký program  na olympijských hrách.

Za dva týdny a dva závody si stihl vyzkoušet, jaké to je, když se daří, i když se nedaří.

Která z variant bude platit v olympijském Pekingu?


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž