8 850 METRŮ. Na vrchol Mount Everestu, nejvyšší hory světa, vystoupily stovky lidí, mezi nimi i deset Čechů.

8 850 METRŮ. Na vrchol Mount Everestu, nejvyšší hory světa, vystoupily stovky lidí, mezi nimi i deset Čechů. | foto: Profimedia.cz

Když Čechoslováci dobyli před pětadvaceti lety Everest, kopali hrob

  • 74
Byl to tehdy sladkohořký primát, zakončený obrovskou lidskou tragédii. "Nejprve přišla absolutní radost. A po několika hodinách absolutní smutek," vzpomínal František Kele, tehdy vedoucí expedice. Ve čtvrtek tomu bude 25 let, co českoslovenští horolezci poprvé dobyli Mount Everest.

15. října 1984 stanuli na vrcholu Zoltán Demján, Jozef Psotka a nepálský Šerpa Ang Rita. Všichni bez kyslíku, po vzoru Reinholda Messnera.

"Bylo pozdní odpoledne, když nás čekala cesta dolů. Navíc jsme měli jen jednu čelní svítilnu," vyprávěl Demján. Psotka ho poslal napřed, ať připraví tábor v Jižním sedle. Ten však Demján nenašel, došel až do 2. tábora. Ang Rita jej později následoval.

Češi na Everestu

1991
Leopold Sulovský (v rámci italsko-české expedice)
1996
Josef Nežerka (norsko-italsko-česká expedice)
1998
Radek Jaroš, Vladimír Nosek
1999
Renata Chlumská (Švédka českého původu)
2002
Miroslav Caban
2006
David Fojtík
2007
Klára Poláčková
2007
Pavel Bém

(Zpochybněný výstup: 2005 Pavel Trčala)

"Pan Psotka je velký, odvážný horolezec. Chtěl přenocovat nahoře, připravil jsem mu bivak. Já na přenocování neměl energii," tvrdil Ang Rita po sestupu na základnu.

Druhý den ráno se Psotka při sestupu zřítil do Západního kotle. Pro ostatní zůstával nezvěstný. Kele vyslal z 5. tábora Jozefa Justa s pokynem: "Půjdeš po stopách a najdeš Juzka (Psotku)." Potom se Just ozval: "Našel jsem ho. Je mrtvý. Co mám dělat?" Vyhloubili hrob ve sněhu a ledu.

"Juzek Psotka psychicky skončil na vrcholu. Jenže tam cesta nekončí. Vrchol je teprve poločas," připomínal Demján. Kele s odstupem let soudil: "Tým se neměl rozdělit. Možná, že kdyby zůstali spolu, nestalo by se to. Ale to jsou dohady."

Expedici na Everest tehdy uspořádali natruc. Od ČSTV souhlas nezískali, výpravu tedy vyslala Slovenská akademie věd. "Úředníci z ČSTV nám proto házeli klacky pod nohy."

Výpravu tvořilo 25 členů, většinou Slováků. Z Čech se zúčastnili jen Miloslav Neumann a Zdeněk Brabec. Celá akce přišla na dva miliony korun.

Josef Psotka se stal první, ale zdaleka ne poslední obětí, kterou si Everest vybral z řad Čechů a Slováků. Už o čtyři roky později skončila tragicky i pouť Jaroslava Jaška, Petera Božíka, Dušana Becíka a Jozefa Justa, výkvětu slovenských horolezců.

Také oni zahynuli při sestupu z vrcholu...

Proměny Mount Everestu

Mount Everest: co o něm možná nevíte

Další názvy
Sagarmatha
(nepálsky = Tvář nebes), Ču-mu-lang-ma (tibetsky = Matka hor). Anglické jméno Everest mu dal Brit Andrew Waugh, zeměměřič pro Indii.


Edmund Hillary a Tenzing Norgay na snímku pořízeném v červnu 1953, zhruba měsíc po zdolání Mount Everestu.Prvovýstup
29. května 1953. Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay. (Existují však i spekulace, že prvním na vrcholu byl George Mallory v roce 1924, který při pokusu zahynul.)

První žena na vrcholu
16. května 1975.
Japonka Junko Tabeiová klasickou jižní cestou.


První výstup bez umělého kyslíku
8. května 1978.
Reinhold Messner s Peterem Habelerem. Dva roky nato předvedl Messner první kompletní sólovýstup.


První výstup v zimě
7. února 1980. Polští horolezci Leszek Cichy a Krzysztof Wielicki. Čelili mrazu -40 stupňů a vichřici.


Nejtragičtější chvíle na hoře
10. – 11. května 1996.
Ve vrcholové části zemřelo při bouři osm lidí, z toho tři horští vůdci.


První československý výstup
15. října 1984.
Slováci Zoltán Demján s Josefem Psotkou. Psotka pak při sestupu z Jižního sedla zahynul.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž