Kajakář Josef Dostál

Kajakář Josef Dostál | foto: Ivana Roháčková

Kajakář Dostál a kanoisté Radoň s Dvořákem byli v Miláně druzí

• 0
Tři druhá místa vybojovali čeští rychlostní kanoisté v úvodním závodu Světového poháru rychlostních kanoistů v Miláně. Dvakrát se na stříbrný stupínek postavili na kilometru a pětistovce Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem, na trati 500 metrů byl druhý také kajakář Josef Dostál.

Radoň s Dvořákem mají na začátku sezony slibnou formu, byť před závodem hovořili o opaku. Dvojnásobní bronzoví medailisté z loňského mistrovství světa byli sice ještě v polovině nedělního závodu na 500 metrů osmí, ale výborným finišem se dostali na stupně vítězů. Stejně jako v sobotu nestačili jen na Poláky Tomasze Kaczora a Vincenta Slominského, na které měli manko 23 setin

"Vždycky by to mohlo být o místo lepší, ale jeli jsme sem a vůbec jsme nevěděli, jak to bude vypadat, protože jsme se ani jeden necítil dobře a technicky nám to nešlo. To přetrvává, ale doufáme, že se to zvedne," hodnotil Dvořák. "Pozitivní je, že závěr byl opět náš. Byla znát únava i to, že jsou tady vlny. Vítězní Poláci v nich běžně trénují v Poznani. Dvě stříbra z prvního svěťáku jsou rozhodně úspěchem,” přidal se Radoň.

Dostál je v Miláně sám z elitního českého čtyřkajaku, bronzového z olympijských her v Londýně. Úspěšná posádka v Itálii nestartovala kvůli zranění Daniela Havla a studijním povinnostem Lukáše Trefila. Na singlu je Dostál v 21 letech už mistrem světa juniorů i závodníků do 23 let a také dnes ukázal svůj potenciál. Rychlejší byl jen Maďar Bence Dombvári o 39 setin sekundy. Na kilometru byl Dostál v sobotu sedmý.

Dostál získal loni v Račicích na pětistovce bronz, teď v Miláně stál na druhém stupínku a připsal si zatím nejcennější medaili ze závodu SP. "Už nějakou dobu se špičkujeme, tak teď máme srovnané skóre na předjetí. V Račicích mu to budu muset vrátit," uvedl v tiskové zprávě svazu Dostál na adresu dnes lepšího Maďara.

Od začátku jel Dostál v popředí, na rozdíl od sobotního kilometru ale tentokrát své umístění udržel. "Říkal jsem si, že vypálím a pak to zkusím vydržet do cíle. Což se povedlo," pochvaloval si. "Do cíle jsem dojel krásně vytuhlej, úplně akorát," popisoval s úsměvem. Úspěšný souboj s kajakářskými velikány je pro něj povzbuzením. "Vím, že se nemusím bát, být nervózní, stačí být jen dobře nabuzený. Všichni jsou k poražení," řekl.

Poslední deváté místo ve finále pětistovky patřilo českému čtyřkajaku žen ve složení Andrea Havlová, Monika Machová, Lucie Matoušková a Anna Kožíšková.

Další závod Světového poháru se koná od 16. do 18. května v Račicích, kde by se měl představit dvojnásobný mistr Evropy na singlkanoi Martin Fuksa, který před závody v Miláně dal přednost tréninku. Ani v domácím prostředí ale nakonec nebude startovat bronzový čtyřkajak z olympijských her v Londýně, protože Havla stále nepustí do závodů zraněné rameno.