Decent Fellow v roce 2006. Po vítězství ve Velké pardubické dostává polibek od žokeje Josefa Bartoše.

Decent Fellow v roce 2006. Po vítězství ve Velké pardubické dostává polibek od žokeje Josefa Bartoše. | foto: Reuters

Jak si užívají bývalí koňští šampioni Velké pardubické dostihového důchodu

  • 2
Davy fandů je na tribunách vítaly jásotem, užívali si poct sportovních celebrit a za odměnu dostávali extra porce jablek či mrkve. Co dělají šampioni Velké pardubické dnes? Jeden ztloustl, další rodí a jiný se pere s mladými. Koňští hrdinové si užívají dostihového důchodu různě.

Kdo ví, co se bude honit v jeho koňské hlavě, až ho znovu vyloží u překážek Velké pardubické. Vždyť 22letý valach Peruán tu třikrát zvítězil. Pravda, poslední léta vozil doma hlavně děti, ale na Velkou se coby celebrita vrací rok co rok, při defilé tu zavádí mladší koně na start.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

"Je neobyčejný, pořád to s ním šije. Takhle živě vypadá málokterý starý kůň. Myslím, že je natěšený," soudí trenérka Lenka Horáková. Kdyby Peruána pokaždé pevně nedrželi dva vodiči, nejspíš by s ostatními vesele odcválal vstříc Taxisu.

Všichni žijící vítězové z řad žokejů byli pozváni na jubilejní, 120. ročník Velké pardubické. Dorazí i Brit Collins či Bulhar Milev, jen po ruských jezdcích se slehla zem, nikdo o nich neví.

To jsou ale lidé. A co koně? Jak se mají žijící koňští šampioni slavného dostihu? Tiumen a Sixteen opět stanou na startu. Decent Fellow, vítěz z roku 2006, si v 15 letech užívá důchodu.

"Jeho majitel, pan Charvát, ho nechal u nás ve stájích, jezdí na něm jedna holčička," líčí trenérka Pavla Váňová. Ač ztloustl, s partou mladších koní chodí třikrát týdně do práce. "Leze s námi i na kopec Vladař. Myslím, že se dožije nádherného koňského věku."

Registana a James CrowleyDecentova předchůdkyně mezi premianty Velké, 14letá klisna Registana, se mezitím stihla stát trojnásobnou matkou. Po dvou irských nápadnících, které pro ni vybrali v rodném Německu, byla v hřebčíně prince Aga Khana březí s Linngarim. V Napajedlech pak přivedla v květnu na svět dalšího hřebečka.

"Poslední dobou ji vídám častěji, než bych chtěl," posteskne si přesto její trenér Čestmír Olehla. "Má problémy s okem. Z Německa přišla s malým zákalem a tady se to zhoršuje, dvakrát už musela do nemocnice. Těžko se mi o tom hovoří."

Šestnáctiletý Maskul, vítěz z let 2002 a 2005, teď vozí děti v jízdárně u Znojma. Zato Chalco, jenž ovládl ročník 2001, odešel v pouhých 9 letech do koňského nebe. Rok poté, co v Pardubicích triumfoval, se mu právě Velká stala osudnou, jeden ze soupeřů mu zlomil zadní nohu.

Maskul a Dirk FuhrmannRentgen ukázal tříštivou, špatně hojivou zlomeninu patního hrbolu. Bylo zle. Veterinář doporučil okamžité utracení. Chalkův majitel, inženýr Viktor Komárek, však odmítl. "Pokuste se ho zachránit," reagoval.

Pět týdnů Chalco na brněnské klinice statečně bojoval, leč marně. Než zemřel, Komárek požádal, aby jej s ním nechali o samotě. "Potom jsem mu poděkoval za vše, co pro mě udělal, a rozloučil se s ním."

Loni museli utratit také Cipíska, vítěze Velké 1996. Zato další, 22letý veterán Vronsky, který v sedle s Josefem Váňou dominoval ročníku 1997, se nyní předváděl při pardubické výstavě Koně v akci. Penzi tráví s jinými koni-důchodci na statku v Kočíně u Plzně u Zdeňka Knora.

"Jen přes léto v teple má problémy, špatně žere. Už má ubroušené zuby i dásně. Seno nemůže, tak mu dáváme namočené vojtěškové a senné granule." Ve výběhu však Vronsky depresí rozhodně netrpí. "S ostatními koňmi se pere, ty mladší mydlí."


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž