Miroslav Vraštil (vpravo) a Jiří Šimánek na MS v Bělehradě.

Miroslav Vraštil (vpravo) a Jiří Šimánek na MS v Bělehradě. | foto: Profimedia.cz

Vraštil a Šimánek dojeli na MS čtvrtí, Flamíková s Novotníkovou vybojovaly Paříž

  • 0
Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek obsadil na mistrovství světa ve veslování v Bělehradě čtvrté místo a zopakoval tak výsledek z olympijských her v Tokiu. Na loňském šampionátu v Račicích skončili svěřenci trenéra Michala Vabrouška pátí. Vyhráli favorizovaní Irové Paul O’Donovan a Fintan McCarthy, kteří tak k olympijskému triumfu přidali třetí zlato z mistrovství světa.

Vraštil se Šimánkem si zároveň postupem do finále v Srbsku zajistili postup na olympijské hry v Paříži 2024. Dnes je doplnila i dvojka bez kormidelnice Pavlína Flamíková, Radka Novotníková. Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského obsadily ve finále B páté místo, poslední postupové na vrcholnou akci příští sezony.

Veslaři pražské Dukly se po startu drželi na druhém místě za Švýcary Janem Schaeublem a Raphaelem Irelandem. Poté je ale předjeli Irové i italská dvojice Stefano Oppo, Gabriel Soares. Od medaile nakonec Vraštila se Šimánkem dělily více než tři sekundy.

„U mě převažují jednoznačně pozitivní pocity. Jeden velký je, že jsme kvalifikovaní, druhý, že to máme za sebou, a třetí, že jsme jeli dobrý závod,“ řekl Šimánek ČTK a Právu. Potěšil ho zejména odstup od aktuálně nejlepší světové posádky O’Donovana a McCarthyho. „V důležitém závodě jsme jim takhle blízko dlouho nebyli,“ podotkl mladší z české dvojice.

I Vraštil byl spokojený, že česká posádka potvrdila, že do finále patří. „Domluvili jsme se, že takhle pojedeme, že na to máme natrénováno. Připravovali jsme se tak, abychom dokázali jet vepředu, což se nám tady ve všech závodech povedlo,“ řekl Vraštil.

Zlom závodu nastal po kilometru. „Začali jsme to vytahovat a viděli jsme, že trháme Nory a Španěly. Bohužel Italové udělali to samé nám, poodjeli nám. My jsme jeli šrot až do konce, ale oni byli lepší. Dnes se jelo jednoznačně na výkon,“ uvedl Vraštil. „I když medaile byla čtyři vteřiny, tak na konci to tam už nebylo. Průběh závodu byl ale takový, jak jsme si řekli, a udrželi jsme za sebou dvě rychlé posádky. Zaslouženě jsme byli v áčku,“ doplnil jej Šimánek.

Flamíková s Novotníkovou se od prvního mezičasu na 500 metrech držely na čtvrté pozici, v závěrečné části dvoukilometrové tratě je ale předstihly nakonec vítězné Britky Emily Fordová, Esme Boothová i Kamile Kralikaitéová a Ieva Adomavičiutéová z Litvy. Češky ale zároveň předjely Italky Alici Codatovou a Aishu Rocekovou, které zcela odpadly, a mohly tak slavit postup do Paříže.

„Byly to obrovské nervy a úplná skála mi upadla ze srdce,“ radovala se po závodě Novotníková. „Člověk nevěděl, jak vypálí ostatní posádky, protože všichni šli na start se stejným cílem jako my. Teď je to úplně fantastické,“ řekla osmadvacetiletá veslařka ČTK a Právu.

Češky dobře věděly, že k postupu do Paříže nesmí skončit poslední. „Když jsem při projetí cílem viděla, že jedna posádka je za mnou, tak jsem málem začala brečet ještě dříve, než jsem tam byla,“ pousmála se Flamíková. „Hrozně se mi ulevilo a zároveň to šíleně bolelo. Říkala jsem si, jo, už je to za mnou a letos už to takhle hrozné nikdy nebude. Byla jsem strašně ráda, i kvůli trenérovi, který na tom má strašně velký podíl. Zvládli jsme to,“ uvedla Flamíková.

Poslední vystoupení v Srbsku už mají za sebou dvojka bez kormidelníka Lukáš Helešic, Tomáš Šišma a párová čtyřka Filip Zima, Jan Potůček, Marek Diblík a Dalibor Neděla. Helešic s Šišmou byli čtvrtí ve finále D, párová čtyřka obsadila stejnou pozici ve finále C.

Další mise - Paříž

České veslařky spolu začaly naplno trénovat před loňskou sezonou. Do lodě spolu usedly již dříve, nemoc Novotníkové ale jejich závodní program odložila.

„Od začátku jsem to brala tak, že chci v téhle disciplíně jet na olympiádu. Trochu se to zkomplikovalo na začátku, když Ráďa onemocněla, ale pak jsme do toho nastoupily znova a celou dobu to byl takový hnací motor. Hlavně letos, kdy už jsem toho měla někdy plné zuby a říkala si, proč to dělám? Ale řekla jsem si, že to dělám kvůli ní i kvůli sobě, že jsme si daly nějaký společný cíl, na který chceme dosáhnout, a teď se nám to povedlo,“ radovala se Flamíková.

České veslařky Pavlína Flamíková (vlevo) a Radka Novotníková.

Po nervovém vypětí v Bělehradě se mohou začít připravovat na olympiádu. Velké volno je ale prý nečeká. „Trenér už nám řekl, že máme měsíc volno, ale pak jedeme na tři týdny pryč,“ pousmála se Novotníková.

„Myslím si, že žádná procházka růžovým sadem to nebude. Ale psychicky to bude určitě jednodušší, že na konci uvidíme jasný cíl. Nemusíme na dokvalifikaci do Lucernu. A když se podívám, jaké velké státy se nekvalifikovaly, tak to tam bude strašně náročný boj o dvě místa. My můžeme relativně v klidu trénovat a připravovat se na olympiádu,“ doplnila.

Flamíková s Novotníkovou vybojovaly oficiálně účastnické místo pro zemi, je ale prakticky jisté, že do Paříže pojedou ony. Změnit to mohou jen zdravotní problémy. „Já bych byla velice ráda, kdyby se mě někdo snažil předjet na dvojce a tím mi pomáhal se zlepšovat. Jestli se nějaká dvojka postaví a zkusí to, budu jedině ráda, ale teď jsme kontrolní závody absolvovaly mezi klukama na skifech. Doufám, že to tak zůstane a to místo jsme si vyjely pro sebe,“ řekla Flamíková. „Kdyby se někdo našel, tak ho porazíme,“ doplnila ji Novotníková.

Mistrovství světa ve veslování v Bělehradě

Muži:
Dvojka bez kormidelníka
: 1. Röösli, Gulich (Švýc.) 6:51,09, 2. Wynne-Griffith, George (Brit.) 6:53,46, 3. Corrigan, Timoney (Ir.) 6:54,22, ...finále D: 4. Helešic, Šišma (ČR) 6:37,46.
Dvojskif lehkých vah: 1. McCarthy, O’Donovan (Ir.) 6:32,09, 2. Schäuble, Ahumada (Švýc.) 6:34,38, 3. Oppo, Soares (It.) 6:34,77, 4. Vraštil, Šimánek (ČR) 6:38,01.
Čtyřka bez kormidelníka: 1. Británie (Wilkes, Ambler, Aldridge, Davidson) 6:04,35, 2. USA 6:06,37, 3. Nový Zéland 6:08,44.
Párová čtyřka: 1. Nizozemsko (Van Lierop, Florijn, Wieten, Metsemakers) 5:52.33, 2. Itálie 5:54,58, 3. Polsko 5:55,02, ...finále C: 4. Česko (Zima, Potůček, Diblík, Neděla) 5:55,81.

Ženy:
Dvojka bez kormidelnice:
1. Cleveringová, Meesterová (Niz.) 7:20,52, 2. Morrisonová, McIntyreová (Aust.) 7:22,90, 3. Vrinceanuová, Anghelová (Rum.) 7:24,33, ...finále B: 5. Flamíková, Novotníková (ČR) 7:17,38.
Dvojskif lehkých vah: 1. Craigová, Grantová (Brit.) 7:19,23, 2. Sechserová, Jonesová (USA) 07:22,89, 3. Dumitruová, Cozmiucová (Rum.) 7:23,70.
Čtyřka bez kormidelnice: 1. Nizozemsko (Oldenburgová, Drenthová, Offereinsová, Boonstraová) 6:41,82, 2. Rumunsko 6:43,29, 3. Británie 6:44,31.
Párová čtyřka: 1. Británie (Henryová, Scottová, Andersonová, Brayshawová) 6:29,70, 2. Nizozemsko 6:30,37, 3. Čína 6:35,05, ... Česko (Pašková, Zavadilová, E. Podrazilová, Nedělová) vyřazeny v opravné jízdě.

,

Sport v roce 2024

14. 6. - 14. 7. Fotbalové EURO, Německo
29. 6. - 21. 7. Cyklistická Tour de France
1. - 14. 7. Tenisový Wimbledon