Etapu vyhrál Di Luca, růžový trikot oblékl Tosatto

P e s c h i c i - Ital Matteo Tosatto se stal čtvrtým cyklistou, který oblékl růžový trikot pro vedoucího jezdce závodu Giro d'Italia. Tosatto získal na prémiích během páté etapy z Matera do Peschici bonusové čtyři sekundy, které mu stačily na to, aby z první pozice sesadil svého krajana Cristiana Moreniho. Boj o etapový vavřín svedli Italové. V závěrečném spurtu byl nejrychlejší Danilo di Luca, který odsunul na druhé místo Wladimira Belliho a třetí dojel Paolo Lanfranchi. Český cyklista Jan Hruška dojel v hlavním poli a udržel si šesté místo v celkovém pořadí.
"Asi šest set metrů před cílem jsem se odpoutal od pelotonu a necelých padesát metrů před cílem přespurtoval Belliho," líčil dojezd páté etapy šťastný Di Luca. "Získal jsem růžový trikot a to trochu pozvedlo morálku našeho týmu. Ale ještě pořád se nám nepodařilo vyhrát jedinou etapu," pravil vyčerpaný Tosatto, který má před celkově druhým Morenim náskok tří sekund.

Pátá etapa měřila 221 kilometrů a její součástí bylo náročné stoupání na Monte San Angelo. Jezdcům dost komplikoval život silný protivítr. Necelé tři kilometry před cílem nešťastně upadl Jose Gonzales z Kolumbie a propadl se z vedoucí pozice hluboko do