Diskotéky nezakazuju. Nechci nikoho ochuzovat, říká trenér krasobruslaře Březiny

Michal Březina | foto: AP

2 2011
Už několik let zažívají období, kdy jsou spolu od rána do večera. Přesto si zatím krasobruslař Michal Březina a jeho trenér Petr Starec na nervy nelezou. "Všechno řešíme dohodou," zdůvodňuje ten starší.

Petr Starec vede jednu z kateder na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Jeho svěřenec krasobruslař Michal Březina se přitom teprve chystá k maturitě. Až k ní koncem školního roku půjde, bude mu 21 let.

Že si ti dva nemůžou moc rozumět? Kdepak. Tenhle vztah funguje skvěle. "S olympijskou sezonou maturita skloubit nešla, ale letos už to opravdu vyjde," slibuje Březina sobě, trenérům i rodičům. I když by mu do toho Starec mluvit mohl a rád by, aby se Březina časem dal i na vysokoškolské studium, nemluví mu do ničeho.

Je těžké trénovat Michala Březinu?
Starec:
Nemám si na co stěžovat. Náš vztah je bezvadný. I když jsme spolu už hezky dlouho, tak nikdy žádné problémy nenastaly. Michal je v tomto jiný než jeho sestra (Starec vede i Březinovu sestru Elišku), s tou je to komplikovanější. Když chci něco po Michalovi, tak se vždycky dohodneme. Jdeme za určitým cílem a zatím jsme dosáhli toho, co jsme si vytkli.
Březina: S tím můžu jedině souhlasit.

Michala ovšem vede ještě Karel Fajfr. Nemáte v tom někdy zmatek?
Starec:
Karel ho vede především v Oberstdorfu. A zmatek? Právě naopak.
Vnáší do přípravy další, řekl bych tmelící, prvek. Říká se, že musí být jeden trenér hlavní a druhý vedlejší, ale u nás to tak nefunguje. My jsme se dohodli, že jsme na stejné úrovni, a funguje nám to dobře.

Michal Březina

Michal Březina

Je to tak, Michale, nebo vnímáte, že má každý z trenérů jinou roli?
Březina:
Já teď spíš přemýšlím, jak dlouho jsme s panem Starcem už spolu. Už to ani nedokážu spočítat.
Starec: Já taky ne.
Březina: Ale opravdu se nám spolu pracuje výborně. A když jsme přibrali ještě pana Fajfra, tak jsme se posunuli ještě výš - výkonnostně a pomohlo to také tréninkovému procesu. Pro mě jsou oba na stejné úrovni, nedělám mezi nimi žádný rozdíl.

Organizačně to ovšem asi nemáte jednoduché...
Starec:
Rozdělení máme takové, že já jsem s Michalem v Brně, Karel v Oberstdorfu a voláme si. Někdy jezdím i do Oberstdorfu, ale to záleží na tom, kolik mám zrovna času, protože pracuji na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. To je moje hlavní zaměstnání a to, že vedu Michala, je spíš takový koníček.

Pamatujete si ještě, jak jste Michala vnímal, když jste se poprvé potkali?
Starec:
On nejdřív bruslil pod vedením jiné trenérky, nevedu ho odmala.
Jeho táta si ale přál, aby trénoval částečně u mě a částečně u ní. Ona na to ovšem nechtěla přistoupit. Muselo se to nějak zlomit, tak Michal přestoupil ke mně. Ale nebyla to náhoda, že bych si řekl, že ten kluk se mi líbí, toho bych chtěl do skupiny. Vzešlo to z toho, že jsem trénoval už Michalova otce. Ostatně, když mám hodně práce na fakultě, tak mě někdy zastupuje.

Když učíte na vysoké škole, budete Michala nutit, ať se na ni třeba později sám přihlásí?
Starec:
Do toho mu nezasahuju. Z mého pohledu je nejdůležitější maturita, protože tu člověk potřebuje, aby mohl být trenérem nebo se mohl pořádně věnovat něčemu jinému. Je to vstupní brána pro další aktivity, ať už vysokoškolské, nebo jakékoliv jiné. Ale jistě, že bych byl rád, kdyby na školu šel.
Přestože na univerzitách nejsou individuální studijní plány, dá se to zvládnout. Krasobruslení je krásné, ale kdyby studoval, mohl by si udělat trenérskou licenci už na škole a to taky není od věci.

Jenže vy jste, Michale, musel kvůli olympiádě maturitu odložit. Už se k ní blížíte?
Březina:
Letos už mám v plánu k ní konečně jít. Maturovat jsem měl už před dvěma lety, ale nevycházelo to, tak jsem přešel na jinou školu. Jenže ta byla s odborným zaměřením. Nešlo kvůli tomu v olympijské sezoně udělat individuální studijní plán, takže jsem přešel na Gymnázium Johanna Gregora Mendela. Teď teprve dodělávám druhé pololetí, takže budu maturovat v červnu.

Spolužačka z bývalé školy vám dělala i dřívější webové stránky. Ty máte dnes nové, takže už se o ně nestará?
Březina:
Začala studovat víc vysokých škol najednou, takže už na to neměla čas. Domluvili jsme se, že se udělají nové stránky a bude to spravovat někdo jiný. Zatím jsem na ně měl jen pozitivní odezvu.

Oproti době před dvěma lety se vaše popularita hodně zvedla. Nedávno jste kolegům povídal, jak vás zastavovali lidé, když jste šel s matkou v Brně nakoupit. Stává se to často?
Březina:
Ne moc často, ale stává. Po mistrovství Evropy jsem tak potkal pána, který mě povzbuzoval, že na světovém šampionátu to bude určitě lepší. Je fajn, že se na mě lidi dívají. Ale že bych hlídal třeba všechny články, které o mně vyjdou v novinách, to ne.

Michal Březina při volné jízdě na ME v krasobruslení

Michal Březina při volné jízdě na ME v krasobruslení

A sleduje je trenér?
Starec:
Čtu to jen sporadicky. To si pak s Michalem řekneme, jestli o něčem ví, nebo ne, když mě něco zaujme. Zatím se naštěstí nestalo, že by se psalo něco, co by Michala nějak rozhodilo.

Ani jinak mu do života nemluvíte? Neříkáte mu třeba, ať neběhá za holkami nebo na diskotéky?
Starec:
My to řešíme úplně jinak, spíš si z toho děláme srandu. Nic se nesmí přehánět. Proč by sportovec neměl mít hezký život a nezašel si třeba na diskotéku? Musí si jen uvědomit, že když má sportovat, tak na to musí být připraven. Já ho nechci o nic ochuzovat. Nebudu mu říkat, že něco nesmí.
Březina: Já stejně většinou hlásím dopředu, co budu dělat a kde budu, takže trenér vždycky ví, kde jsem. Sice neříkám podrobně, co jsme dělali, to se nemusí vědět, ale když někam jdu, tak o tom vždycky ví. Je ale fakt, že poslední dobou už moc nemám síly na to, abych po nocích někam chodil a byl vzhůru do pěti do rána. To už mám po třech juniorských sezonách za sebou, krasobruslaře to pak většinou přejde.

Jak to, že zrovna po přechodu do seniorské kategorie?
Březina:
Ve všech sportech jsou juniorské kategorie nejhorší. Výkonnostně jsou závody těžší než některé seniorské. A namáhavější jsou i tady v těch pozávodních aktivitách...

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Proč ze sportu zmizely úspěšné „děti ulice“

David Pastrňák z Bostonu v utkání s Winnipegem zářil a vychutnával si to.

Vrací se to jako bumerang. Martina Sáblíková rok co rok ohromí tuzemskou scénu nějakou medailí z...

Bývalý sparťan Brabec míří do Plzně, z hostování se může stát přestup

Jakub Brabec na tréninku českých fotbalistů.

Fotbalová Plzeň získala dva dny před uzavřením přestupového období v Česku nečekanou posilu. Z...

Vítkovice ztrapnily Chomutov, Sparta i Kometa doma selhaly

Gólová radost vítkovického Romana Szturce v utkání s Chomutovem.

Rošádu na hranici postupové desítky nabídlo 46. kolo hokejové Tipsport extraligy. Olomouc zvítězila...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně...

Řepka jde za mříže. Soud mu změnil dvě podmínky na devět měsíců vězení

Tomáš Řepka

VIDEO Tomáš Řepka (45) si podle úterního rozhodnutí pražského soudu odpyká devět měsíců ve věznici s...

Další z rubriky

Jinde platí lépe, říká Pešta o UFC. Při pražské akci bude přát Pudilové

Viktor Pešta je druhým českým zápasníkem MMA, který se podíval do UFC

Jako druhý Čech poznal poměry v prestižní organizaci UFC. MMA zápasník Viktor Pešta však před...

Svět sportovních sázek. Jak bookmakeři poznají podvod?

Ilustrační snímek

Když se objeví sázka za milion, ani nemrknou. Jindy jim přijde podezřelé, vsadí-li někdo pět tisíc....

Bojí se kotrmelců, gymnastiku ani neznají. Proč se tělocvik tak proměnil?

Ilustrační snímek

VIDEO Češi jsou – alespoň podle studie Mezinárodní zdravotnické organizace – čtvrtý nejobéznější národ...

Najdete na iDNES.cz