KONEC MEDAILOVÝM SNŮM.. Michal Březina při volné jízdě na mistrovství světa v kanadském Londonu nezvládl čtverný salchow. | foto: AP

Prokletý čtverný salchow. Březina skončil na mistrovství světa desátý

  • 21
Úvodní čtverný salchow měl být opět branou k úspěchu. Krasobruslař Michal Březina však při něm upadl. A při pokusu o repete opět. Jeho pět trojitých skoků a jako vždy vynikající kroky pak při mistrovství světa stačily jen na 10. místo. Uchránil však dvě postupová místa pro Česko na olympiádu v Soči.

Dvakrát padl na led v kanadském Londonu i domácí idol Patrick Chan. Jenže stalo se tak až poté, co obhájce titulu vykroužil čtverný toeloop sólové i v kombinaci. Kanaďan sice nepředvedl nejlepší volnou jízdu večera, náskok z krátkého programu mu však stačil, aby se těsně, ale přece stal potřetí v řadě světovým šampionem.

"Myslím, že mě zachránilo publikum, ne ty čtverné skoky. Omlouvám se divákům, že jsem nepředvedl lepší program," uvedl pak vítěz.

Březina své čtverné salchowy sice dotočil, ale skončil po nich na ledu. Parádní byl jeho trojitý axel. Další axel však byl jen dvojitý. V samém závěru tedy zariskoval a pokusil se o něj ještě jednou, mimo plán. Přepadl při výjezdu na druhou nohu.

Jak se rozdělila olympijská místa?

Pro olympijskou soutěž mužů získaly jednotlivé země následující počet míst:
3 - Kanada, Japonsko.
2 - Kazachstán, Španělsko, USA, Francie, Česko.
1 - Německo, Čína, Uzbekistán, Rusko, Švédsko, Belgie, Rakousko, Estonsko.

Zbývajících šest míst
se rozdělí v září na dodatečné olympijské kvalifikaci v Oberstdorfu, mohou je však získat pouze země, které dosud nejsou zastoupeny.

Pozn.: Pro účast dvou mužů na OH požaduje ISU, aby byl součet umístění dvou mužů na letošním MS do 28 - což by Březina s Vernerem nesplnili (10+21=31). Všem závodníkům, kteří se umístí mezi 16. a 24. místem se však podle pravidel ISU pro výpočet kvót započítává do této klasifikace 16. místo, proto Češi tuto podmínku splňují (10+16=28).

Se třemi dalšími čistými trojitými skoky získal Březina za volnou jízdu 145,91 bodů. Celkem nasbíral o 14 bodů méně než na mistrovství Evropy v Záhřebu, kde vybojoval v lednu bronz.

Po jízdě zůstal v předklonu, zhluboka vydechoval, kroutil hlavou. Ve tváři vepsané zklamání. Chtěl útočit na medaili - a ta byla v jeho dosahu. Místo toho je desátý. Ovšem zároveň platí: ještě že je desátý. Umístění v první desítce totiž znamená pro Česko dvě postupová místa na olympiádu v Soči, což je dobrá zpráva i pro Tomáše Vernera. Tomu po další nevydařené jízdě, za kterou dostal nejslabší technickou známku, patřilo až 21. místo.

"Máme dvě místa na olympiádu, a to je pro mě důležité. To ostatní... Když to shrnu, byla to má nejhorší volná jízda za poslední tři týdny," bilancoval. "Kdybych zajel jak v tréninku, jsem třetí. Nechal jsem ty úvahy o medaili moc v sobě a moc jsem přemýšlel nad tím, co musím a nesmím udělat."

Nejvíce bodů z volné jízdy vybojoval - jakkoli by tomu před šampionátem naprosto nikdo nevěřil - Kazach Denis Ten. Rozhodčí mu jich nadělili 174,92, což ho vyneslo až ke stříbrné medaili, jen 1,30 bodu od zlata. Přitom na předchozích šampionátech skončil maličký Asiat na 8., 13., 14. a 7. místě.

Čest Evropy zachránil Javier Fernandéz. Španěl se ze sedmé příčky vyšvihl k bronzu. Japonci Hanjuovi, vítězi seriálu Grand Prix, nestačil ani srdnatý výkon, při němž nechal na ledu takřka vše, na lepší než čtvrtou příčku.

Nikdo z elitní desítky se nevyvaroval chyb. "Byl to skoro den hrůzy," komentovala mezinárodní rozhodčí Olga Žáková v přenosu České televize. "Byl to den pádů i den velkých zklamání u těch nejlepších. Všichni se pokouší o tolik těžkých prvků, že je tam tolik možností udělat chybu."

Jen o jedno místo před Březinou skončil Francouz Joubert. Ještě hůře dopadl další Francouz Amodio. Stříbrný muž z mistrovství Evropy obsadil 12. místo. A jediný Rus Kovtun je až sedmnáctý.

"Všichni přední Evropané jeli při mistrovství Evropy lépe než dnes," podotkla Žáková. "Jako by jim užší zámořské kluziště vadilo. Faktem je, že například při nájezdu na čtverného salchowa hrají ty chybějící čtyři metry roli."

MS v krasobruslení - muži:

1. Chan (Kan.) 267,78, 2. Ten (Kaz.) 266,48, 3. Fernandéz (Šp.) 249,06, 4. Hanju (Jap.) 244,99, 5. Reynolds (Kan.) 239,98, 6. Takahaši (Jap.) 239,08, 7. Aaron (USA) 238,36, 8. Mura (Jap.) 234,18, 9. Joubert (Fr.) 232,26, 10. Březina 229,00,... 21. Verner 180,50.

 


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž