Bosna a Hercegovina - Česká republika 1:3

S a r a j e v o (Od našeho zvláštního zpravodaje) - - Cenného vítězství 3:1 nad obávaným domácím mužstvem Bosny a Hercegoviny dosáhli čeští reprezentanti po sympatickém výkonu. Chovancovo mužstvo na nepříliš kvalitním trávníku Olympijského stadionu Koševo přesvědčilo nebojácným ofenzivním pojetím podloženým herním umem. Vítězové uplatnili kombinaci, důraz, zápas odehráli v potřebném nasazení a obstáli i takticky.

Hostům bez zraněného Poborského a potrestaného Nedvěda pomohl úvod. V něm se ofenzivní záložník Miroslav Baranek, který znamenitě zastoupil Poborského, nádherně trefil z dvaceti metrů pod břevno domácí branky. Úkol domácích byl nyní jasný: museli vrhnout všechny síly do útoku. Když k tomu české mužstvo občas přidalo zbytečné ztráty míče ve středu hřiště, dostalo se pod tlak. "Takové chyby v poli, které vedly k soupeřovým šancím, by se stávat neměly," zdůraznil trenér Chovanec po utkání. Bosňané vyslali několik střel, které likvidoval brankář Poštulka, další nájezdy domácích se rozbíjely o neústupného Suchopárka a pozičně excelentního libera Votavu, po rozpačitém začátku získal jistotu i třetí obránce Řepka. Totéž nelze říci o kapitánovi mužstva Němcovi a Bergrovi, kteří tentokrát zůstali za svými možnostmi. V závěrečné čtvrthodině prvního poločasu odvracel nebezpečí trojím včasným vyběhnutím Poštulka. Po přestávce se chvíli nic nedělo a opět přišla velká Barankova chvíle. Převzal přesnou Látalovu přihrávku, mistrným kouskem se zbavil Kapetanoviče a z pravé strany míč posadil na hlavu Šmicra, který hlavičkoval do prázdné branky. "Když Míra odcentroval, vůbec jsem si nepřipouštěl, že bych to nedal. Hlavně dolů, říkal jsem si, protože to bylo blízko k brance, a to se občas přestřelí," popsal Šmicer svou trefu. V závěru se po Bergrových centrech zrodily dvě šance střídajícího Kuky, při jehož druhé střele míč otřel domácí tyč. Když potom Topič po ojedinělém protiútoku zblízka snížil, stadion ožil. Hosté ovšem drama nepřipustili. Chytře míč drželi v uctivé vzdálenosti od své branky a naopak v nastaveném čase Kuka střelu Bergra z přímého kopu šťastně tečoval do sítě.

Branky: 88. Topič - 12. Baranek, 59. Šmicer, 90. Kuka. Rozhodčí: Messina (Itálie). ŽK: Barbarez, Demirovič, Hibič - Řepka, Baranek, Němec. Diváků: 30 000. Poločas: 0:1.

Čeští fotbalisté si vítězství zasloužili
S jasnou výhrou 3:1 po velmi dobrém výkonu se ze Sarajeva vrátili fotbaloví reprezentanti. Pokořili nepříjemného soupeře, tým Bosny a Hercegoviny, přičemž vedou tabulku 9. kvalifikační skupiny mistrovství Evropy 2000 jako jediní bez bodové ztráty. "Nebylo to zase tak jednoduché, jak napovídá výsledek," upozornil trenér Jozef Chovanec. "Bylo jasné, že soupeř se bude chtít rychle dostat na koně, jenže my mu v tom zabránili." Úvodní gól zápasu dal totiž už ve 12. minutě Miroslav Baranek, protagonista zápasu, o jehož nasazení však leckdo pochyboval. Vždyť byl nominován až jako náhradník za zraněného Poborského. "Byl jsem rozhodnutý postavit ho už ve chvíli, kdy jsem ho povolal. Je to totiž hodně podobný hráčský typ jako Poborský, stejně jako on umí jít do koncovky, takže vlastně nebylo co řešit," vysvětlil Chovanec, který sklidil pomyslné ovace už za to, že základní sestavu proti všemu očekávání poskládal ofenzivně. Tedy jen se třemi obránci a s Barankem. "Nechtěli jsme hrát v Sarajevu nějakou ustrašenou roli, soustředit se na bránění a spoléhat jen na protiútoky," pokračoval kouč, který národní mužstvo vede od začátku letošního roku a zatím nebyl z osmi zápasů ani jednou poražen. "Chtěli jsme ukázat také něco svého, přinutit protivníka vlastní fotbalovou kvalitou k chybám. Myslím, že v tomto směru mohu být spokojen." Když se Chovancův tým úspěšně vypořádal se soupeřovým tlakem před přestávkou, hrál ve druhém poločase opět prim. "Byli jsme na tom fotbalově mnohem líp než domácí, to jsme cítili všichni, proto jsme se i při těsném vedení ničeho nebáli," řekl Radek Bejbl. Jednoznačně lepší fotbalové kvality se pak promítly druhým gólem. Až z náhodného protiútoku nedlouho před koncem se domácím podařilo snížit na 1:2. Zatímco trenér Chovanec v té chvíli o výhře nepochyboval, v brankáři Tomáši Poštulkovi prý hrklo. "Nebylo to nic příjemného, zvlášť když jsem si všiml, že čtvrtý rozhodčí signalizuje pět minut navíc," svěřil se gólman. "Ale kluci zachovali chladnou hlavu a sehráli závěr perfektně." Šťastným mužem se stal střídající Pavel Kuka, od jehož boku se míč po Bergrově přímém kopu odrazil do bosenské branky. "Předtím jsem měl při dvou šancích smůlu, při té třetí mi konečně přálo štěstí," usmíval se střelec. V dalších zápasech 9. skupiny domácí Skotové až v závěru přehráli Estonce a zvítězili 3:2, v utkání Litvy s Faerskými ostrovy se diváci gólu nedočkali. Stejně jako v zářijovém prvním kole evropské kvalifikace, rovněž druhou říjnovou sobotu nebyla nouze o překvapení. Tím největším je výhra domácího Turecka nad Německem 1:0, podobný nádech má i vítězství Walesu v Dánsku 2:1. Mistři světa Francouzi vybojovali těsnou výhru 3:2 v Rusku až osm minut před koncem, Angličané jen remizovali 0:0 doma s Bulharskem a Rumuni pokořili Portugalce 1:0 na jejich vlastním hřišti.

 


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž