Africe vládne Kamerun

L a g o s, P r a h a -
Nečekané dvoubrankové vedení Kamerunu, vyrovnání favorizované Nigérie, oboustranně útočná hra po přestávce, prodloužení, penaltová tečka a osudný omyl rozhodčího, to vše nabídlo finále Afrického poháru. Až pokutové kopy, při nichž nigerijskému Ikpebovi neuznal sudí regulérní gól, rozhodly o vítězství Kamerunu. První poločas byl především oťukáváním, jako by soupeři sondovali, s čím vyrukuje druhá strana. Dvakrát sice zahrozil nigerijský útočník Okocha, ale chyba spoluhráčů při standardní situaci přinesla vedení Kamerunu. Po půlhodině to už bylo 2:0, když prošel Mboma a poslal míč do sítě brankáři mezi nohama. Už v nastaveném čase první půle snížil Chukwu. Kdo jiný než skvělý Okocha mohl pomoci k vyrovnání. Zvolil k tomu hned po přestávce dalekonosnou dělovku, po níž se míč od břevna svezl do sítě. Takřka vzápětí mohl Kamerun opět vést, ale bombu Eto´oa odrazila tyč zpátky do pole. Nakonec se prodlužovalo 2x15 minut, lepší byli v této fázi hry Nigerijci, přičemž střídající Babangida měl na noze vítěznou branku. Přišlo k penaltám, začínali Nigerijci, třetí v řadě Kanu nedal, tři Kamerunci byli úspěšní. Poté Ikpeba trefil břevno, od něj se míč odrazil za brankovou čáru, znovu do břevna a ven. Sudí i jeho asistent signalizovali neproměněný pokus. Poté kamerunský hráč střílel vedle, další Nigerijec proměnil, ale výhru 4:3 na pokutové kopy jistil další Kamerunec.
Branky: 26. Eto'o, 31. Mboma - 45. Chukwu, 4 7. Okocha.

Pealty proměnili: Mboma, Womé, Geremi, Song - Okocha, Okpara, Oliseh.

Neproměnili: Foe - Kanu, Ikpeba.

Diváků: 60 000. O 3. místo:

JAR - Tunisko 2:2, na penalty 4:3.

Branky: 11. Bartlett, 62. Nomvete - 27. a 89. Zitouni. Diváků: 1000.