Politika za 70 euro. Protesty v lezení jsou taktickou hrou, ví Binter

ŠÉFTRENÉR. Český šéftrenér Tomáš Binter (vlevo) v družném rozhovoru v innsbrucké hale Olympiaworld. | foto: Monika Brkalová

8 2018
Innsbruck (Od našeho zpravodaje) - U nástěnky s oficiálními výsledky bylo v pátek rušno. K uším doléhala až babylónská změť jazyků, trenéři reprezentací stále dokola diskutovali o sporných momentech z kvalifikace MS v lezení na obtížnost. Někteří doufali v uznání jimi vzneseného protestu, jiní si přáli zamítnutí stížnosti proti svým svěřencům. Do této kategorie patřil i český šéftrenér Tomáš Binter.

Stál v hloučku mezi svými svěřenci i dalšími členy realizačního týmu české lezecké reprezentace. Napjatě čekal na verdikt rozhodčích ohledně Adama Ondry.

Občas se k němu otočil některý ze zahraničních koučů a vyjádřil mu podporu. Binter přesto dlouho nezůstával v klidu. Chtěl vědět, zda bude Ondra potrestán za šlápnutí na reklamní banner, nebo ne. 

Definitivní ujištění, že Ondrovi zůstane původní výsledek, a tím pádem kvalifikační vítězství, přišel po dlouhých desítkách minut. „Jury usoudila, že si Adam nijak nepomohl. Stížnost zamítla,“ řekl Binter s úlevou v hlase. „Uběhla doba pro podávání protestů, takže už máme klid.“

Taktické šachy

Zatímco Binter byl nervózní, Ondra si z případného trestu, tedy neuznání bodů, které mu vyneslo zdolání překážek od osudného kontaktu s reklamou na modré cestě, těžkou hlavu nedělal.

„Pro mě je zásadní, že jsem obě cesty topoval (dolezl až na vrchol). To je pro mě velké povzbuzení před semifinále, dodalo mi to sebedůvěru. Že by na papíře stálo, že jsem získal méně bodů, by mi bylo úplně jedno,“ vysvětloval. 

ONDRA: Cítím šanci na zlato

V kvalifikaci mu šlo o dobrý pocit a postup dál. Netoužil ji za každou cenu vyhrát. Proti němu vznesený protest byl nicméně dobrou ukázkou toho, že lezecké závody nekončí v okamžiku, kdy sportovec opustí stěnu.

Kvůli možnosti podávat stížnosti, ať už na špatně ohodnocený výkon nebo technický prohřešek, se rozehrávají v zákulisí taktické šachy a na oficiální výsledky se čeká i hodiny.

„Můžete protestovat, abyste pomohl svému svěřenci vzhůru výsledkovou listinou, případně se snažíte vytvořit tlak na rozhodčí, aby byli přesnější v hodnocení,“ vysvětluje Binter. A dodává, že nestačí mít pravdu.

Jediný zamítnutý protest

O tom, zda dosáhnete svého, rozhoduje i správně zvolená forma protestu. „Na jednu věc jde upozornit vícero způsoby a vy si musíte vybrat ten správný. Je to taktika a vy ji musíte ovládat,“ přibližuje šéftrenér české reprezentace.

Sám je v této politice zdatný. Jen jedinkrát svaz přišel o 70 euro. Tolik totiž stojí podání protestu. „Pokud je přijatý, peníze se vrací," vysvětluje.

TALENT. Český lezec Jakub Konečný pronikl v lezení na obtížnost na MS v...
NA MODRÉ. Český lezec Adam Ondra zdolává modrou cestu při kvalifikaci lezení na...

„Když jsem jedinkrát neúspěšně protestoval, bylo to záměrně. Šlo o postup do finále juniorského světového šampionátu a ta šance byla malá. Jenže případný úspěch za ztracených 70 euro rozhodně stál,“ vzpomíná na rok 2015 a situaci kolem Jakuba Konečného. 

Binter zároveň připomíná, že často rozhodují rovněž vzájemné vztahy a ty má oblíbený kouč dobré. Také kvůli tomu, že k protestům sahá pouze v oprávněných případech.

Dva protesty na Ondru

Jsou národy, které si stěžují často - Francouzi, Slovinci a Rakušané. Zkrátka velmoci. „Jiné národy jsou zase klidnější,“ podotýká Binter. K tomu, aby zbytečně nepodával beznadějné protesty a svaz nepřicházel o peníze, mu pomáhá početný realizační tým.

„Pořizujeme si vlastní záběry, točíme to na tablet. Pak se na něj podíváme a společně vyhodnotíme další postup. Můžeme pak apelovat na rozhodčí v případě, že protestem proti našemu závodníkovi nesouhlasíme. U Adama jsme došli k závěru, že se banneru dotkl, ale nepomohl si.“

A stejně to viděla i jury. A to dokonce dvakrát. První stížnost na Ondru přišla krátce poté, co zdolal modrou cestu. Binter okamžitě situaci řešil. „Bavili jsme se s rozhodčími neformálně, ale byli jsme připraveni podat protiprotest. Naštěstí rozhodli v náš prospěch.“

Ondra byl ještě před tím, než se vydal na druhou cestu, „očištěn“. Mohl být v klidu. Zákulisní a zcela legální práce realizačního týmu mu pomohla od zbytečného stresu.

Když se poté po kvalifikaci objevil druhý protest, zaměřený opět na stejný moment se šlápnutím na banner z modré cesty, Ondra už nic neřešil. Nemusel. Věděl, že postoupí v každém případě. A na čele výsledkové listiny po dalším zamítnutí od rozhodčích zůstal.

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Bez trenéra. Kvitová si na grandslamu musí poradit sama. A jde to

Petra Kvitová v Melbourne postoupila do čtvrtfinále.

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Tažení pokračuje. Americká kometka Amanda Anisimovová na twitteru přiznala, že dostala lekci. Není...

Kondiční trenér Kvitové: Umí se hecnout, pro tenis má teď ideální váhu

Petra Kvitová během tréninku s Davidem Vydrou.

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Příliš oplácaná. Moc hubená! Postava tenistky Kvitové je ve sportovním prostředí věc veřejná a...

Kvitová hladce ve čtvrtfinále. Berdych nestačil Nadalovi, končí Federer

Tomáš Berdych v osmifinále Australian Open.

VIDEO Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Dva čeští tenisté bojovali o postup do čtvrtfinále Australian Open. Petra Kvitová přehrála 6:2, 6:1...

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2018/2019

Český biatlonista Michal Krčmář na trati štafety v Hochfilzenu.

V neděli 2. prosince odstartovala ve slovinské Pokljuce biatlonová sezona. O téměř čtyři měsíce...

KOMENTÁŘ: Petr Čech byl jiný než ostatní. A jinak i končí

KAPITÁN ČECH. Český brankář Arsenalu Petr Čech nastoupil po třech týdnech, v...

O kolik zchudne český fotbal, až skončí jeho poslední mohykán? V procentech popularity to spočítat...

Další z rubriky

Skeletonistka Fernstädtová vévodí Interkontinentálnímu poháru

Anna Fernstädtová

Česká skeletonistka Anna Fernstädtová se na Interkontinentálním poháru v Park City dvakrát...

Dvořák dostal svůj bob v Innsbrucku na páté místo, kousek od pódia

Němci Johannes Lochner a Florian Bauer během závodu Světového poháru v...

Dominik Dvořák a Jakub Nosek obsadili páté místo v závodě dvojbobů na Světovém poháru v Innsbrucku....

Český tým vstoupil do mistrovství světa v bandy výhrou nad Švýcarskem

Česká gólová radost v zápase se Švýcarskem.

Čeští reprezentanti v bandy mají za sebou úspěšný vstup do turnaje světového šampionátu divize B....

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz