Věřím, že příští ročník Dakaru nám ukáže lepší tvář, říká Kilián

Posádka Martina Kolomého na Rallye Dakar | foto: Petr Lusk / Miroslav Forman/ BUGGYRA 2014

16 2014
Posádka Tatra Buggyra Racing týmu s pilotem Martinem Kolomým a plzeňskými bratry René a Davidem Kiliánovými letošní Rallye Dakar nedokončila. Ale už spřádá plány na další rok.

Dokázali jet s hořící pneumatikou, dlouhých osm hodin tvrdě pracovat v horském průsmyku, jen aby mohli pokračovat. Několik dnů nespali, do cíle jedné z etap dojeli na třech kolech. Přesto tým Tatra Buggyra Racing s pilotem Martinem Kolomým a plzeňskými bratry Kiliánovými musel letošní Rallye Dakar ještě na argentinském území kvůli technickým problémům vzdát.

"Bylo až dojemné číst vzkazy od našich fanoušků. Setkali jsme se tu dokonce s krajany, kteří žijí poblíž Salty a bylo strašně příjemné vědět, jak to s námi prožívali. Jsme všichni moc zklamaní, že pro nás Dakar skončil předčasně. Doufáme, že fanoušci na nás nezanevřou a že příští ročník Dakaru nám ukáže přívětivější tvář," vzkázal plzeňský navigátor René Kilián.

Však také hned, jak překonali zklamání, začal už tým Tatra Buggyra Racing plánovat příští ročník nejextrémnější soutěže světa.

"Opustit soutěž pro nás bylo hodně těžké, ale když jsme se s chladnou hlavou ohlédli, znovu jsme museli uznat, že to bylo správné rozhodnutí. Teď už se snažíme hledat jen pozitiva, protože Dakar je soutěž, která nemá obdoby. Detailně rozebíráme vše, co se nám přihodilo, diskutujeme a snažíme se nacházet nejlepší koncepci pro příští rok," říká Martin Kolomý.

Že rozhodnutí opustit Dakar bylo správné, si posádka ověřila už při sedmisetkilometrovém přesunu k 9. etapě v Calamě. Týmy čekal přejezd hor. Při přejetí pasu 4175 metrů nad mořem se těšily na sestup, ale následně vystoupaly až k pěti tisícům metrů, kde se pohybovaly dalších šest hodin...

"Byly to nádherné scenérie, ale vzduch tak řídký, že na některé kluky přicházely mdloby. Jízdu jsme přizpůsobili FatBoyovi, který má nápravu pouze na dojetí. Ale říkali jsme si, že tady, kdyby nás potkalo něco zlého, si nikdo neuměl představit cokoli opravovat, a to raději nepřipomínám hluboké sráze," zamrazilo kopilota Davida Kiliána.

Právě v 9. etapě Dakaru dosáhly posádky svého nejsevernějšího bodu a poprvé spatřily oceán. Ale už bez "FatBoye", jak se tatrovce Kolomého týmu přezdívá.

Závodní speciál Tatra 815 Buggyra předvedl několik inovativních řešení, mnohé z nich hodlá automobilka Tatra aplikovat do sériové výroby.

"Teď chceme vše vyhodnotit, poučit se a pečlivě připravit pro příští rok. Jsem přesvědčen, že zde budeme opět stát na startu a usilovat o nejvyšší příčky. I letos, kdy jsme zde s naším konceptem poprvé, jsme dokázali jet stejně rychle jako ti nejlepší a nebýt problémů s přední nápravou, troufám si říci, že bychom se určitě na špičce pohybovali až do konce závodu," uvedl ředitel Buggyry Robin Dolejš. Tak tedy za rok...

Autor:

Dakar 2019

Rallye Dakar 2019 probíhá 7. - 17. ledna. Letošní 41. ročník se pořádá výhradně na území Peru. Trasa Rallye Dakar 2019 je rozdělena na 10 etap s celkovou délkou přes 5500 km. Z toho sedm etap se pojede na písku.

Nadcházející etapy:
17. 1. (Pisco - Lima)

Na start letos Dakar přilákal i 26 Čechů. Mezi nimi jsou: Aleš Loprais, Martin Kolomý, Martin Prokop, Martin Macík. Kompletní seznam českých jezdců a přehled etap pro Dakar 2019 najdete zde

SPORT 2019: SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Nejčtenější

Lehce překopl hřiště a všechno věděl, říká o Čechovi někdejší parťák

Jaromír Blažek (vlevo) utěšuje Petra Čecha po prohraném boji o postup do...

VIDEO Po trénincích během reprezentačních soustředěních spolu soutěžili, kdo míč dokopne dál. „Já a nikdo...

Opět skvělí. Berdych a Kvitová v Melbourne postupují do osmifinále

LVICE. Přesně takovou tvář zatím Petra Kvitová v Melbourne nemusela předvádět....

Aktualizujeme Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Oba čeští tenisté během pátečního programu slaví postup do osmifinále Australian Open. Tomáš...

Nový Berdych září na síti. Dělám teď delší kroky, vysvětluje proměnu

Tomáš Berdych slaví na Australian Open postup.

Melbourne (Od našeho zpravodaje) Když si Tomáš Berdych po delší zdravotní dovolené v Praze na Spartě poprvé zkusil servis, udivilo...

Ledecká byla ve sjezdu v Cortině sedmnáctá, slaví Siebenhoferová

Česká lyžařka Ester Ledecká sviští po trati sjezdu v Cortině d’Ampezzo.

Poprvé v letošním roce zasáhla Ester Ledecká do bojů ve Světovém poháru v alpském lyžování. V...

Patnáctý pohárový triumf pro Kuzminovou. Češky zcela selhaly

Zleva: Lisa Vittozziová (druhé místo), vítězka Anastasia Kuzminová a Hanna...

Třetím místem v nedělní štafetě v Oberhofu české fanoušky namlsaly na lepší zítřky. Všichni se...

Další z rubriky

Pouštní sólista Tomeček znovu u Dakaru spatřil Růžové jezero

Trať Africa Race jdoucího po stopách původní Rallye Dakar brázdí v oranžové...

Na tváři únavu a v očích radost. Tomáš Tomeček dokázal svou oranžovou tatru dovézt až ke břehům...

Rekordman Peterhansel kvůli zranění spolujezdce Rallye Dakar nedokončí

Stephane Peterhansel během osmé etapy Dakaru

Třináctinásobný vítěz Rallye Dakar Stéphane Peterhansel letošní ročník nedokončí. V předposlední...

Prokop pomohl soupeři v boji o páté místo, Brabec ustál ošklivý pád

Martin Prokop na Rallye Dakar.

VIDEO V celkovém hodnocení Rallye Dakar mohl Martin Prokop na páté příčce vystřídat Cyrila Desprese, jeho...

Najdete na iDNES.cz