Finále extraligy družstev na ploché dráze v Pardubicích. Z titulu se radovali

Finále extraligy družstev na ploché dráze v Pardubicích. Z titulu se radovali hosté z Olympu Praha. Na snímku Nicki Pedersen, za ním Tomáš Suchánek. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Repríza loňského plochodrážního finále skončila remízou 45:45

  • 0
V úterý na pražské Markétě odstartoval první závod plochodrážní extraligy. Domácí obhájce titulu Olymp Praha se nakonec s pardubickou Zlatou přilbou rozešel smírně 45:45.

Hned v úvodním zápolení letošního ročníku se střetly týmy, které udávaly tón loňské soutěži - Olymp Praha a ZP Pardubice. Nový ročník je, i kvůli novému pravidlu, kdy má každý závodník garantované tři starty, přijímán s velkými očekáváními.

"I přes to, že jsme ze začátku prohrávali, tak ve druhé polovině závodu jsme byli lepší hlavně díky Žagarovi, který byl naším zahraničním jezdcem, a skvěle jedoucímu Václavu Milíkovi," zhodnotil duel manažer týmu Zlatá přilba Pardubice Petr Moravec.

Hosté ze Zlaté přilby po třetí jízdě prohrávali už o osm bodů a dlouho tahali za kratší konec provazu. V poslední rozjížďce základního rozpisu však Žagar s Lukášem Drymlem nedali ani náznak šance Pedersenovi s Jonssonem.

Do finálové jízdy šly Pardubice s dvoubodovým náskokem, avšak Nicki Pedersen triumfoval stylem start cíl. Druhé místo bral Žagar, ale Lukáš Dryml v zápalu boje upadl a jeden bod France stačil ke smírnému výsledku.

"Pražanům, kteří jeli v absolutně nejsilnější sestavě, jsme asi dost zkomplikovali plány. Určitě nečekali, že v té sestavě proti nám neuspějí. Remíza je pro nás velkým úspěchem," pochvaloval si Moravec a pokračoval. "Lukáš spadl při souboji, když se Franc dostával před něj na třetí místo. Musíme přiznat, že už v té chvíli to vypadalo spíše na remízu."

Poprvé se jelo podle nových pravidel, kterým byly předlohou špičkové zahraniční soutěže, jako jsou ty v Anglii, Švédsku nebo Polsku. "Hlavní změna je v tom, že všech sedm jezdců, kteří jsou na soupisce, včetně těch papírově slabších, musejí jet alespoň tři jízdy. Vloni mohli téměř vše odjet dva silní jezdci. To výrazně ovlivňovalo vypovídací hodnotu soutěže družstev," uvedl Moravec a dodal: "Změnu jsme prosazovali s Olympem už před minulou sezonou, ale to jsme ještě byli přehlasováni. Přesto jsme právě s Olympem jeli vloni finále. Letos už musejí všichni členové družstva, jak my říkáme, tahat."

Pro pardubický tým, který má vyrovnaný celek a jako jediný jezdil minulou sezonu s jediným cizincem v sestavě, je to velká výhoda. "Letos počítáme se stejnou taktikou, i když jeden cizinec pro nás není dogma," prozrazuje manažer a přiznává: "Šestice Čechů, která za nás jezdí, jsou všechno naši odchovanci a na to jsme náležitě pyšní."

První závod se na svítkovském oválu jede 8. května, bude to odveta proti Olympu.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)