Jenson Button se chystá na tréninkovou jízdu před Velkou cenou Španělska.

Jenson Button se chystá na tréninkovou jízdu před Velkou cenou Španělska. | foto: AP

Atmosféra v McLarenu se změnila, ale výsledky potřebují čas, říká Button

  • 0
Do vedení týmu se před sezonou vrátil dlouholetý šéf Ron Dennis, z Lotusu přišel ředitel Eric Boullier. V McLarenu se blýská na lepší časy a změny pociťuje také nejzkušenější jezdec šampionátu formule 1 Jenson Button. "Konečně změny správným směrem," říká.

Tým McLaren vstoupil do sezony 2014 výborně. Po roce 2013, kdy se marně snažil o umístění na stupních vítězů, tam měl najednou oba jezdce. Kevin Magnussen a Jenson Button nestačili pouze na Nika Rosberga s Mercedesem a těšili se na další úspěchy.

Výsledky Velké ceny Rakouska najdete ZDE

V následujících Velkých cenách se však naplno ukázalo, že auto McLarenu není dobré. Nejen Mercedes, ale také Ferrari, Red Bull, Williams nebo Force India postavili pro sezonu 2014 lepší vozy. Pokud jmenované stáje nechybovaly, McLaren nebyl na bodech. Což je u stáje s tak velkým rozpočtem a téměř neomezenými zdroji problém. Nové vedení ovšem nebylo u stavby letošního monopostu a změny potřebují čas.

"S Ericem a Ronem je rázem ve stáji úplně jiná atmosféra," popisuje Jenson Button. "Vše jde správným směrem. Změny byly třeba, ale výsledky nemohou přijít přes noc. To je náš jediný současný problém, potřebujeme čas," popisuje současnou situaci ve Wokingu nejzkušenější závodník současného pole formule 1.

Button se také zmínil o tom, jakou roli má v celém procesu, který by měl dostat McLaren zpátky mezi vítěze, on. "Dřeme ve dne v noci, protože nejsme na pozici, kde bychom chtěli a měli být. Postupně upravujeme naše auto a inženýři potřebují co možná nejlepší a nejpodrobnější zpětnou vazbu, jaká je možná."

A co přesně se v McLarenu změnilo? Co přesně v týmu za Martina Whitmarshe nefungovalo? Podle Buttona šlo zejména o přístup k práci, fungování vztahů uvnitř týmu. Pravděpodobně chybělo tvrdé slovo nenáviděného puntičkáře Rona Dennise, stejně jako v týmu nebyl nikdo s přehledem Erica Boulliera, který dokázal minulý rok v mnohem skromnějších podmínkách vyhrávat s Lotusem.

Kevin Magnussen ze stáje McLaren během tréninku na VC Rakouska

Kevin Magnussen ze stáje McLaren během tréninku na VC Rakouska

"Jiní lidé hovoří s jinými lidmi, změnily se procesy, aby se zajistilo, že všechno úsilí směřuje k jednomu jedinému cíli, tedy k postavení co nejlepšího auta. Jsme závodní tým a musíme být nejlepší na světě, takže každý musí odvádět špičkovou práci. Ať je to technik nebo jezdec. V rámci týmu bylo potřeba přitvrdit, umět říct komukoliv: "Promiň, nejsi dost dobrý, neděláš dobře svou práci, nemáš tady co dělat."

Jenson Button svými slovy nepřímo potvrdil, že největším problémem McLarenu posledních let byl přespříliš liberální přístup šéfa stáje Martina Whitmarshe. A je známým faktem, že takový "problém" Ron Dennis rozhodně nemá.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
5. - 17. 1. 2020  (Saúdská Arábie)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)