Eric Frenzel v závodu v severské kombinaci v Oslu. | foto: AP

Sdruženář Portyk se v Oslu propadl do třetí desítky, vyhrál Riiber

• 6
Po skokanské části závodu Světového poháru v Oslu figuroval český sdruženář Tomáš Portyk na lichotivé páté příčce, jenže v běžecké stopě se mu tolik nedařilo a po deseti kilometrech se propadl se na 27. místo. Poprvé v kariéře vyhrál klání SP Jarl Magnus Riiber z Norska.

Druhý český reprezentant Miroslav Dvořák, který figuroval po skoku 105,5 m na 35. místě, skončil na 41. pozici a ztratil na Riibera téměř čtyři a půl minuty.

Devatenáctiletý Portyk skočil 121 metrů a do nejlepší desítky úvodní části závodu dostal v probíhající sezoně popáté.

Na začátku prosince v Lillehammeru byl čtvrtý, ale nakonec skončil až na 39. příčce. Mnohem lépe se mu vedlo v Ramsau, kde po čtvrtém a třetím místě doběhl na 17., respektive 10. pozici, která je jeho dosavadním maximem v SP. Koncem ledna v Chaux-Neuve proměnil devátou příčku po skoku ve 14. místo.

Teď však Portyk na desetikilometrové trati zaběhl pátý nejpomalejší čas a v konečném pořadí se výrazně propadl.

Riiber vyrazil na trať s náskokem jedné minuty a deseti sekund před Akito Watabem a nakonec první místo udržel, přestože japonský reprezentant ztrátu stáhnul na 16 vteřin. Osmnáctiletý norský mladík se umístil počtvrté v kariéře na stupních vítězů, loni byl jednou druhý a dvakrát třetí.

Závod SP v severské kombinaci v Oslu

1. Riiber (Nor.) 24:36,0, 2. A. Watabe (Jap.) -16,6, 3. Frenzel (Něm.) -28,2, 4. Gruber (Rak.) -36,9, 5. Braud (Fr.) -38,9, 6. Schmid -53,3, 7. Graabak (oba Nor.) -56,2, 8. Herola (Fin.) -57,3, 9. Riessle (Něm.) -58,4, 10. Klapfer (Rak.) -58,7, ...27. Portyk -2:41,1, 41. Dvořák (oba ČR) -4:22,7.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 18 závodů): 1. Frenzel 731, 2. A. Watabe 634, 3. Riessle 603, 4. Krog (Nor.) 401, 5. Graabak 398, 6. Gruber 346, ...21. Portyk 110.