Aksel-Lund Svindal během sjezdu ve Wengenu | foto: AP

Svindal poprvé triumfoval ve sjezdu ve Wengenu, Bank nebodoval

• 3
Favorizovaný Aksel-Lund Svindal premiérovým triumfem ve slavném sjezdu ve Wengenu potvrdil suverenitu norských lyžařů v této sezoně Světového poháru. Dvanáctým vítězstvím norská reprezentace už v polovině sezony překonala své dosavadní maximum z ročníku 1998/99. Svindal porazil o 19 setin sekundy loňského vítěze Rakušana Hannese Reichelta, připsal si šesté vítězství v sezoně a 31. v kariéře a vrátil se do čela celkové klasifikace SP.

Český reprezentant Ondřej Bank poprvé po více než měsíci dokončil závod, s bolavým kolenem a kotníkem ale na nejlepší nestačil. Byl skoro o šest sekund pomalejší než Svindal a obsadil 53. pozici, nezopakoval tak překvapivé deváté místo z loňska. Ondřej Berndt byl klasifikován jako 57., tedy poslední ze závodníků, kteří dojeli do cíle.

Třiatřicetiletý Svindal měl nejlepší všechny mezičasy a s výjimkou Reichelta všechny ostatní soupeře porazil o více než jeden a půl sekundy. Rakouský lyžař v jednu chvíli letěl po sjezdovce rychlostí 144,4 km/h, ale ani to mu nestačilo na lepší než druhé místo. Třetí skončil další Rakušan Klaus Kröll.

Svindal vybojoval už 65. pódiové umístění v kariéře, čímž překonal norský rekord Kjetila Andrého Aamodta. Kromě jeho šesti triumfů v této sezoně přidal tři výhry v SP slalomář Henrik Kristoffersen, dvě Kjetil Jansrud a jednu Nina Lösethová.

„Je to jeden z nejlepších sjezdů, jaké lze vyhrát. Na druhou stranu si s výsledky hodně pohrálo počasí a nebylo by k ostatním úplně fér, kdybych to nějak slavil. Je třeba ukázat respekt. Určitě bych z toho měl větší radost, kdyby všichni měli stejné podmínky,“ připustil Svindal, že závod vzhledem k počasí nebyl zcela regulérní.

Sjezd ve Wengenu musel být kvůli počasí a především mlze zkrácen zhruba o 40 vteřin; začínalo se asi o 200 výškových metrů níže. V průběhu závodu pak došlo kvůli špatné viditelnosti k několika dlouhým přerušením, na což doplatila řada závodníků včetně Banka.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu

Muži - sjezd: 1. Svindal (Nor.) 1:48,79, 2. Reichelt -0,19, 3. Kröll (oba Rak.) -1,52, 4. Paris -1,57, 5. Innerhofer (oba It.) -1,59, 6. Poisson -1,63, 7. Théaux (oba Fr.) -1,72, 8. Janka (Švýc.) -1,79, 9. Fill (It.) -1,81, 10. Franz (Rak.) -1,86, ...53. Bank -5,91, 57. Berndt (oba ČR) -6,53.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 závodech): 1. Svindal 436 b., 2. Fayed (Fr.) a Reichelt 228, 4. Jansrud (Nor.) 195, 5. Théaux 192, 6. Fill 191.

Průběžné pořadí SP (po 18 závodech): 1. Svindal 816 b., 2. Hirscher (Rak.) 801, 3. Kristoffersen (Nor.) 571, 4. Jansrud 533, 5. Théaux 371, 6. Neureuther (Něm.) 350, ...98. Krýzl (ČR) 23.