Pärsonová a Kosteličová

Pärsonová a Kosteličová - Rivalky, ale ne nepřátelé. Anja Pärsonová (vlevo) a Chorvatka Janica Kosteličová. | foto: Reuters

Slalom vyhrála Schleperová, Záhrobská upadla

Lenzerheide - Až poslední závod, nedělní obří slalom, rozhodne o celkové vítězce Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Závěrečný slalom sezony v Lenzerheide nevyšel vedoucí ženě Anje Pärsonové, ve druhém kole propadla ze třetí pozice až na desátou. Naopak její rivalka Janica Kosteličová z Chorvatska uhájila druhé místo a snížila náskok Švédky na pouhých 35 bodů.

Poprvé v kariéře se z prvenství v závodu SP radovala Američanka Sarah Schleperová, která druhým časem ve druhém kole potvrdila vedení z první jízdy. "Už jsem v podobné pozici byla a jsem ráda, že to konečné vyšlo. Nevím, jestli se mi to nezdá.
Měla jsem potíže se zády, ale povedlo se to vyřešit a cítím se jako znovuzrozená," řekla šťastná Schleperová, kterou po dojezdu obsypaly její reprezentační kolegyně.

Šárka Záhrobská se se svou nejsilnější disciplínou rozloučila pádem. Po prvním kole byla juniorská mistryně světa čtrnáctá se ztrátou sekundy a 54 setin na Schleperovovou, ve druhém ale po startu nezvládla hned úvodní kombinaci branek a po mírném přetočení skončila na sněhu.

"Takový výpadek k lyžování patří, jako špatný podání v tenisu. Jezdí se na doraz, Kosteličová i Pärsonová vypadly v sezoně třikrát a Šárka dneska poprvé. Jednou to přijít muselo," řekl otec a trenér české lyžařky Petr Záhrobský.

Česká závodnice naposledy nedokončila jízdu ve slalomu loni v lednu v Mariboru, kde vypadla v prvním kole. K dnešní chybě přispěly i specifické podmínky v Lenzerheide.

"Celý týden jsme tu všichni trénovali na mokrém a měkkém sněhu, zatímco závodní trať prolili vodou a jelo se na ledu. Všichni měli potíže, někdo se s tím vyrovnal lépe a někdo hůř," prohlásil trenér české jedničky.

Podle Záhrobského to jeho dceři mimořádně úspěšnou sezonu nepokazilo. "Nejsem rád, že to přišlo ve finále, ale stát se to jednou muselo. Američani se tomu smějou, když vypadnou, u nás funguje větší pocit zodpovědnosti. Ale už to také tolik
neprožíváme," uvedl Záhrobský.

Bronzová medailistka ze seniorského MS vypadla v konečném pořadí disciplíny z první desítky a skončila jedenáctá. Kromě dnešního závodu Záhrobská ve slalomu vždy bodovala, nejhůř dopadla hned v úvodu seriálu v Aspenu, kde skončila dvaadvacátá.

Odměnu pro dvacetiletou lyžařku za úspěšnou sezonu připravili i zástupci firmy Head, která dodává Záhrobské lyže. "I po dnešním výpadku jí gratulovali a slíbili jí týden dovolené, aby si odpočinula," prohlásil Záhrobský.

Kosteličová tvrdila, že dnešní výsledek v boji o celkový triumf v seriálu nic neřeší. "Obří slalom mi letos nejde, od listopadu jsem v něm nebyla na stupních vítězů. Samozřejmě budu bojovat, ale nedělám si velké vyhlídky," řekla Chorvatka.

Naopak obhájkyně velkého globu Pärsonová v sezoně vyhrála na úvod sezony obří slalom v Söldenu a pak byla ještě třikrát na medailových pozicích. "Každý mluví o celkovém prvenství, takže si člověk ani neužije boj o vítězství v závodě. Snažila jsem se vyhrát, ale trať byla hodně těžká a udělala jsem chyby," uvedla.

Prvenství v hodnocení slalomu měla dávno jisté Finka Tanja Poutiainenová, jež se dnes podělila o čtvrté místo s Němkou Martinou Ertlovou. Bronz vybojovala Rakušanka Nicole Hospová, jež po slalomu vystoupila na stupně pro vítěze poprvé v sezoně.

Výsledky

Slalom:  1. Schleperová (USA) 1:29,13 min. (41,97+47,16), 2. Kosteličová (Chorv.) 1:29,47 (42,05+47,42), 3. Hospová (Rak.) 1:30,03 (42,54+47,49), 4. Ertlová (Něm.) 1:30,11 (42,77+47,34) a Poutiainenová (Fin.) 1:30,11 (42,69+47,42), 6. Fleissová (Chorv.) 1:30,30 (42,56+47,74), 7. Kildowová 1:30,40 (43,21+47,19), 8. Mancusová (obě USA) 1:30,76 (43,24+47,52), 9. Zettelová (Rak.) 1:30,77 (42,98+47,79), 10. Pärsonová (Švéd.) 1:30,89 (42,30+ 48,59), ...Záhrobská (ČR) nedokončila 2. kolo.

Konečné pořadí SP ve slalomu:  1. Poutiainenová 570, 2. Kosteličová 400, 3. Schildová (Rak.) 376, 4. Koznicková (USA) 355, 5. Schleperová 337, 6. Pärsonová 301, ...11. Záhrobská 158.

Celkové pořadí SP před posledním závodem:  1. Pärsonová 1359, 2. Kosteličová 1324, 3. Dorfmeisterová 1122, 4. Götschlová (obě Rak.) 1119, 5. Poutiainenová 959, 6. Kildowová 914, ...40. Záhrobská 172, 96. Zakouřilová (ČR) 13.