Skokan Janda skončil v Planici třicátý

• 20
Planica - Šestadvacetiletý český skokan Jakub Janda skončil v sobotním závodě Světového poháru v letech na lyžích v Planici na 30. místě. Před posledním, nedělním závodem seriálu klesl průběžném v hodnocení na šestou příčku. Šestý závod seriálu SP v řadě vyhrál Fin Matti Hautamäki, v průběžném hodnocení je třetí.

Jakub Janda už před odjezdem do Planice přiznal, že má z tamního mamutího můstku velký respekt. Po problémech v páteční kvalifikaci dokonce zvažoval, jestli vůbec nastoupí do sobotního závodu!

Nakonec se na největším můstku na světě představil, ale z jeho pokusů bylo jasné, že se necítí ideálně. Po prvním kole byl letem dlouhým 208,5 m jednadvacátý, v druhém se však nedostal přes hranici 200 m. Výkon 193 m odsunul dvojnásobného medailistu z mistrovství světa v Oberstdorfu na třicátou příčku.

Před posledním, nedělním závodem sezony tak šestadvacetiletý Janda ztratil třetí pozici v průběžném hodnocení Světového poháru.Na třetí příčku se díky vítězství vyšvihl Fin Matti Hautamäki, před nejlepšího českého skokana se dostali také pátý Polák Adam Malysz a Rakušan Martin Höllwarthkterý skončil na 23. příčce.

Jakubu Jandovi patří před posledním závodem SP šesté místo. O jediný bod zaostává za Höllwarthem, jeho krajan Thomas Morgenstern však na Jandu ztrácí 31 bodů.

Ideální závod neabsolvoval v Planici ani vedoucí muž hodnocení Světového poháru Fin Janne Ahonen. V prvním kole neustál let dlouhý 215 m a do druhého kola se kvalifikoval jako poslední. Na postup mezi třicet nejlepších bylo v sobotu v Planici zapotřebí překonat hranici 200 m... V druhém pokusu předvedl finský skokan 219,5 m a skončil sedmnáctý.

Leteckou show v dramatické koncovce závodu, jenž do Planice přilákal zhruba šedesát tisíc fanoušků, vyhrál světový rekordman Matti Hautamäki. Fin zaútočil ze druhého místa, jež mu patřilo po prvním skoku, a vedoucího Rakušana Andrease Widhölzla předčil v konečném součtu o jedinou desetinu bodu. Mladší z bratrské dvojice měl sice oba pokusy kratší než Rakušan, ale u rozhodčích svým čistým stylem vyhrál.

Výsledky: 1. M. Hautamäki (Fin.) 436,6 b. (223,5+219,5 m), 2. Widhölzl (Rak.) 436,5 (227,5+220,0), 3. Romören 435,4 (213,5+228,5), 4. Ljökelsöy (oba Nor.) 432,9 (218,5+221,0), 5. Malysz (Pol.) 428,1 (223,5+214,5), 6. Ingebrigtsen (Nor.) 427,1 (222,0+216,0), 7. Benkovič (Slovin.) 424,5 (219,0+213,5), 8. Späth (Něm.) 423,3 (215,5+213,5), 9. Pettersen (Nor.) 422,4 (218,5+221,0), 10. Kranjec (Slovin.) 422,3 (223,0+211,0), ...30. Janda (ČR) 381,8 (208,5+193,0).

Pořadí SP (po 27 z 28 závodů): 1. Ahonen (Fin.) 1675 b., 2. Ljökelsöy 1360, 3. M. Hautamäki 1225, 4. Malysz 1185, 5. Höllwarth (Rak.) 1165, 6. Janda 1164, ... 44. Matura 66, 64. Hájek 17, 75. Mazoch (všichni ČR) 9.