Tomáš Kraus (vpravo) a Stanley Hayer

Tomáš Kraus (vpravo) a Stanley Hayer - PRVNÍ A DRUHÝ. Český reprezentant Tomáš Kraus (vpravo) obhájil na mistrovství světa skikrosařů v Madonně di Campiglio zalou medaili. Následuje ho další český závodník Stanley Hayer. Ten skončil druhý. | foto: Max Rossi, Reuters

Skikrosař Kraus zahájil sezonu vítězstvím

  • 7
Les Contamines - Český skikrosař Tomáš Kraus vyhrál ve francouzském středisku Les Contamines úvodní závod sezony Světového poháru. Vítěz seriálu z let 2005 a 2006 triumfoval před Američanem Caseyem Puckettem a bývalým kolegu z reprezentace Stanleym Hayerem, který nyní hájí barvy Kanady.

Dvojnásobný mistr světa Kraus se v Les Contamines vrátil po loňském druhém místě na nejvyšší stupeň.

"Bylo to super, jelo se mi skvěle, ten kopec mi sedí," řekl v rozhovoru pro ČTK Kraus, který v sobotní kvalifikaci obsadil čtvrtou pozici. Po dnešku tak zahájil útok na celkové vítězství v seriálu v nové olympijské disciplíně, loni skončil ve Světovém poháru celkově druhý.

Úvodní závod se nezvykle protáhl do dvou dnů, neboť po pátečním tréninku za jasného počasí a skvěle připravené trati se o den později zatáhlo a napadlo až 30 centimetrů sněhu. "Bylo špatně vidět, bylo to až nebezpečné. Jsem rád, že se to nakonec rozdělilo," uvítal Kraus.

"Mně to vyhovovalo, aspoň jsem si odpočinul," řekl. Pro dnešní finálovou část bylo opět jasno. Kraus procházel jízdami jako nůž máslem. Po skvělých startech nedal nikomu šanci a suverénně vyhrával. Kritickou situaci zažil v semifinále, kde se do první zatáčky dostal společně s dalšími dvěma skikrosaři, ale v této zimě skvěle jezdící Švýcar Michael Schmid a Francouz Simon Bastelica se srazili a upadli.

"Já to naštěstí ustál," prohlásil Kraus. Potýká se přitom s nachlazením, v dějišti závodu navíc vládla velká zima. "Chodil jsem brzy spát a bral jsem nějaké paraleny," popsal čerstvý otec dcery Lucie. Své ženě také hned po závodu zavolal. Další český skikrosař Zdeněk Šafář vypadl ve čtvrtfinále.

Výsledky:
Muži:
1. Kraus (ČR), 2. Puckett (USA), 3. Hayer (Kan.), 4. Piccard (Fr.), 5. Schmid (Švýc.), 6. Barr (Kan.), 7. Bastelica (Fr.), 8. Kono (Jap.), ...31. Šafář (ČR). Ženy: 1. Davidová (Fr.), 2. Berntsenová (Nor.), 3. Boulangeatová (Fr.), 4. McIvorová (Kan.), 5 Huttaryová (Rak.), 6. Murková (Švýc.), 7. Fukušimaová (Jap.), 8. Marsanová (Fr.).

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)