První vítězství pro Švýcarsko zařídil Cuche

Garmisch-Partenkirchen - Poprvé v závodech letošní sezony Světového poháru zvítězil švýcarský lyžař. Didier Cuche vyhrál první ze dvou sjezdů v německém Garmisch-Partenkirchenu o osm setin vteřiny před Daronem Rahlvesem ze Spojených států. Třetí skončil Stephan Eberharter ze Švýcarska.

Devětadvacetiletý Cuche těžil z výhodného startovního čísla. Protože se v Ga-Pa odjel jen jeden trénink, startovala první třicítka lyžařů ve Světovém poháru v obráceném pořadí a pro Cucheho byla osmnáctka výhodná.

Podmínky v horní pasáži se totiž rychle zhoršovaly a závodníci startující později v této části na Švýcara ztráceli.

Cucheho tak z čela už nikdo nesesadil a v cíli se mohl v objetí krajana Ambrosiho Hoffmanna, který skončil osmý, radovat ze svého pátého triumfu ve Světovém poháru. Ve sjezdu však kraloval teprve podruhé, protože dosud královskou disciplínu vyhrál jen před šesti lety v Kitzbühelu.

"Už bylo na čase, aby se Švýcarsko dočkalo. Je příjemné být lepší než všichni ostatní," konstatoval Cuche. Do Ga-Pa se prý těšil, protože tamní svah považuje za jeden z těch lehčích ve Světovém poháru.

"Jako by mi narostla křídla, když jsem sem přijel. Neřekl bych, že jsem předvedl perfektní jízdu, ale určitě jednu ze svých lepších," dodal.

Eberharter přiznal, že jej Cuchovo vítězství překvapilo. "Ale zaslouží si ho," uznal. "Mně se tady nepovedly tréninky, takže jsem nemohl jet závod na doraz. Přesto jsem se zlepšil hned o pět sekund," viděl jako velké pozitivum.

Závod začal vzpomínkou na tragicky zesnulou Rakušanku Ulrike Maierovou, která se v Ga-Pa před deseti lety zabila. Matka tehdy čtyřleté dcery si 29. ledna 1994 zlomila vaz a před dnešním sjezdem její památku všichni přítomní uctili minutou ticha.

Výsledky:
1. Cuche (Švýc.) 1:59,49, 2. Rahlves (USA) -0,08, 3. Eberharter -0,21, 4. F. Strobl -0,71, 5. Maier (všichni Rak.) - 0,83, 6. Kernen (Švýc.) -0,91, 7. Fattori (It.) -1,02, 8.
Hoffmann -1,05, 9. Accola (oba Švýc.) -1,08, 10. Deneriaz (Fr.) a Knauss oba -1,11, 12. Gruber -1,18, 13. Schifferer (všichni Rak.) -1,26, 14. Defago (Švýc.) -1,31, 15. Trinkl (Rak.) -1,61.