Justyna Kowalczyková se žene za triumfem v seriálu Tour de Ski

Justyna Kowalczyková se žene za triumfem v seriálu Tour de Ski | foto: AP

Polská běžkyně na lyžích Kowalczyková obhájila triumf v Tour de Ski

• 4
Nepřipustím žádné překvapení, ujišťovala pod sjezdovkou Alpe Cermis. A když se na ni Justyna Kowalczyková v poslední etapě Tour de Ski vyškrábala, svá slova potvrdila: polská běžkyně obhájila loňský triumf v lyžařských etapách.

Padla do sněhu, na tváři nebyl vidět výraz radosti, jen bolest. V tříkilometrovém stoupání nechala poslední zbytky sil, které jí po osmi dnech závodění zbyly.

Na druhou Therese Johaugovou z Norska, která předstihla tři soupeřky, najela Kowalczyková v součtu 1:21,5 minuty, pro třetí místo dojela Italka Arianna Follisová, její ztráta byla 2:40 minuty.

Kowalczyková byla letos suverénní, vyhrála pět z osmi etap. Loni triumfovala s náskokem 18 sekund, letos měla ještě větší formu.

27letá Polka si díky dalšímu bonusu 400 bodů výrazně polepšila i v průběžném hodnocení Světového poháru, který v posledních dvou letech vyhrála.

BOLEST. Justyna Kowalczyková se vyškrábala na sjezdovku Alpe Cermis v rámci Tour de Ski jako první.

V závodě bodovaly i dvě české reprezentantky: Eva Nývltová dorazila do cíle na 19. místě se ztrátou 10 minut a 20 sekund na vítězku, Ivana Janečková na 27. příčce měla manko přes čtvrt hodiny.

výsledky

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie)

Ženy - konečné pořadí po 8. etapě (závodu na 9 km volně): 1. Kowalczyková (Pol.) 2:47:31,0, 2. Johaugová (Nor.) -1:21,5, 3. Longaová -2:40,7, 4. Follisová (obě It.) 3:19,9, 5. Kallaová (Švéd.) 4:27,7, 6. Majdičová (Slovin.) -4:52,6, 7. Kristoffersenová (Nor.) -5:09,0, 8. Lahteenmäkiová (Fin.) 5:12,5, 9. Eldenová -5:25,6, 10. Jacobsenová (obě Nor.) -5:57,9, ...19. Nývltová -10:20,3, 27. Janečková (obě ČR) -15:18,2.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 1271 b., 2. Follisová 904, 3. Longaová 819, 4. Björgenová (Nor.) 760, 5. Kallaová 735, 6. Majdičová 725, ...28. Nývltová 140, 72. Janečková 14.