Novozélanďanka Alice Robinsonová slaví triumf v obřím slalomu Světového poháru v Kranjské Goře. | foto: AP

Robinsonová vyhrála po Söldenu obří slalom i v Kranjské Goře

• 149
Novozélanďanka Alice Robinsonová vyhrála obří slalom Světového poháru v Kranjské Goře. Překvapivá vítězka úvodního závodu sezony v Söldenu předvedla ve druhém kole dravou jízdu a vybojovala druhý úspěch v seriálu v kariéře. Před finále vedoucí Slovenku Petru Vlhovou porazila o 34 setin sekundy.

„Bylo to perfektní. Podmínky byly skvělé i trať byla výborná. V prvním kole jsem udělala obrovskou chybu a přesně jsem věděla, co musím ve druhém dělat,“ řekla osmnáctiletá Robinsonová, jež ve Slovinsku před dvěma lety debutovala v SP. „Je skvělé, že jsem vyhrála právě tady,“ dodala.

Vlhová litovala několika chyb, kterých se v druhé jízdě dopustila. „Druhé místo v obřím slalomu je pořád dobré, ale když po první jízdě vedete, chcete to udržet. Alice ale dneska zajela opravdu výborně, byla těžko k poražení,“ řekla slovenská reprezentantka.

O třetí místo se podělila domácí naděje Meta Hrovatová s Wendy Holdenerovou. Švýcarka se na slovinskou soupeřku ve druhém kole dotáhla ze čtvrté příčky, za Robinsonovou shodně zaostaly o 1,59 sekundy. Vedoucí žena disciplíny Federica Brignoneová z Itálie skončila osmá.

Vlhová se v hodnocení obřího slalomu posunula na druhé místo před Mikaelu Shiffrinovou. Americká hvězda v Kranjské Goře, kam se závody přesunuly kvůli nedostatku sněhu v Mariboru, nestartovala. Začátkem února po náhlém úmrtí otce přerušila na neurčito sezonu.

Shiffrinová, jež se v SP naposledy představila koncem ledna v Bansku, i tak zatím udržela vedení v celkovém pořadí seriálu SP. Její náskok před Brignoneovou se po dnešku ztenčil na 113 bodů.

Jediná česká reprezentantka v Kranjské Goře Tereza Kmochová obsadila 43. místo a do druhého kola nepostoupila.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Kranjské Goře

Slovinsko

Ženy - obří slalom: 1. Robinsonová (N. Zél.) 1:54,32 (57,70+56,62), 2. Vlhová (SR) -0,34 (57,46+57,20), 3. Hrovatová (Slovin.) -1,59 (58,23+57,68) a Holdenerová (Švýc.) -1,59 (58,32+57,59), 5. Bassinová (It.) -1,60 (58,35+57,57), 6. Robniková (Slovin.) -1,65 (58,41+57,56), 7. Gisinová (Švýc.) -1,78 (58,42+57,68), 8. Brignoneová (It.) -2,04 (58,40+57,96), 9. Worleyová (Fr.) -2,18 (58,94+57,56), 10. Hectorová (Švéd.) -2,19 (58,86+57,65), ...v 1. kole 43. Kmochová (ČR) 1:02,09.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 6 z 10 závodů): 1. Brignoneová 407 b., 2. Vlhová 333, 3. Shiffrinová (USA) 314, 4. Bassinová 309, 5. Robinsonová 300, 6. Holdenerová 234.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 39 závodů): 1. Shiffrinová 1225, 2. Brignoneová 1112, 3. Vlhová 971, 4. Bassinová 711, 5. Holdenerová 623, 6. C. Suterová (Švýc.) 617, ...14. Ledecká 334, 78. Dubovská 35, 91. Capová (všechny ČR) 21.