Nova: Ještěd byl zneužit v reklamě na mistrovství světa lyžařů

Ještěd | foto: Grada

27 2009
Unikátní silueta hotelu na Ještědu byla podle televize Nova zneužita protiprávně k propagaci mistrovství světa v klasickém lyžování. Podle rodiny architekta Karla Hubáčka, který je autorem stavby, je tento symbol využíván neoprávněně. Vlastníci autorských práv se chtějí obrátit na soud. Pokud uspějí, hrozí viníkům vysoká pokuta a až dvouleté vězení.

Symbol hotelu, který je chráněn autorským zákonem, se v kampani na lyžařský šampionát objevuje na propagačních materiálech nebo billboardech. Agentura RZA Solution logo libereckého hotelu upravila a bez souhlasu vlastníka autorských práv použila v nákladné reklamní kampani. Držitelům licence tím upřela i právo se k úpravě vyjádřit.

"Tam je autorské právo na nedotknutelnost díla, které patří architektu Karlu Hubáčkovi," řekla televizi mluvčí vlastníka autorských práv Jana Hubáčková a dodala, že Ještěd ztvárněný na billboardech jí spíš připadá jako "zvon na čištění odpadu".

Pořadatelé lyžařského mistrovství obvinění odmítají, za všechno prý může agentura, kterou najali. Mluvčí šampionátu Zdeněk Soudný řekl, že o tom budou s agenturou jednat.

"Budu konzultovat s právníkem, jestli z naší strany došlo k pochybení," uvedl pro televizi Vojtěch Hlaváček z Agentury RZA Solution. Podle Hubáčkové jde jen o vyčkávací taktiku.

Hubáčkovi byli prý na začátku připraveni poskytnout firmě smlouvu za symbolickou cenu. "My nechceme vůbec ze šampionátu kořistit. Proto jsme jim nabídli, ať si cenu stanoví sami," řekla Hubáčková.

O tuto šanci však agentura nyní přišla. Požadavek vlastníků autorských práv už dosáhl stotisícových částek a soudní vyrovnání jeho cenu ještě zdvojnásobí. Hubáčkovi jsou rozhodnuti se na soud obrátit. Pokud agentura nezačne s majiteli práv jednat, hrozí jí podle televize nejen vysoká pokuta, ale viníkovi také dvouleté vězení.

Hotel byl postaven v letech 1966 až 1973 na vrcholu Ještědu, má tvar rotačního hyperboloidu a přirozeně navazuje na tvar hory Ještěd. Pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií získala stavba v roce 1969 prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

V anketě, uspořádané v roce 2000 mezi tuzemskými odborníky, byla vyhlášena nejvýznamnější českou stavbou 20. století. V roce 2005 byla vyhlášena národní kulturní památkou a Liberec i Liberecký kraj usilují o její zařazení na seznam UNESCO.

Architekt Karel Hubáček oslavil v pondělí 85. narozeniny.

Autoři: ,

MS v alpském lyžování 2019 v Äre (Švédsko)

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování 2019 hostí od 5. do 17. února švédské Äre. Na místě, kde si slalomářka Šárka Strachová před dvanácti lety dojela pro zlatou medaili, se představí i čeští reprezentanti. Ve Švédsku by měla závodit i Ester Ledecká.

Ester Ledecká, Petra Vlhová, Mikaela Schiffrinová, Marcel Hirscher, Max Franz, Henrik KristoffersenBeat Feuz, Nicole Schmidhoferová, Katharina Liensbergerová

Nejčtenější

Karolína Plíšková je ve čtvrtfinále Australian Open. Vyzve Serenu

POSTUP. Česká tenistka Karolína Plíšková se raduje z postupu do čtvrtfinále...

VIDEO Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Česká tenistka Karolína Plíšková je ve čtvrtfinále Australian Open. Serena Williamsová zdolala...

KOMENTÁŘ: Petr Čech byl jiný než ostatní. A jinak i končí

KAPITÁN ČECH. Český brankář Arsenalu Petr Čech nastoupil po třech týdnech, v...

O kolik zchudne český fotbal, až skončí jeho poslední mohykán? V procentech popularity to spočítat...

Kvitová hladce ve čtvrtfinále. Berdych nestačil Nadalovi, končí Federer

Tomáš Berdych v osmifinále Australian Open.

VIDEO Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Dva čeští tenisté bojovali o postup do čtvrtfinále Australian Open. Petra Kvitová přehrála 6:2, 6:1...

Bez trenéra. Kvitová si na grandslamu musí poradit sama. A jde to

Petra Kvitová v Melbourne postoupila do čtvrtfinále.

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Tažení pokračuje. Americká kometka Amanda Anisimovová na twitteru přiznala, že dostala lekci. Není...

Kvitová se omlouvala divákům. Pak slzela. Ale štěstím! tvrdila

VZPOMÍNKY. Petře Kvitova se při rozhovoru na kurtu po postupu do semifinále...

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Při zápase Petra Kvitová nemilosrdně tloukla do míčů. Ryčně se povzbuzovala. Její „Pojď!“ muselo...

Další z rubriky

Koudelka si v Zakopaném vyskákal elitní desítku, zvítězil Kraft

Roman Koudelka ve zkušebním kole před závodem Turné čtyř můstků v Innsbrucku.

Skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil desátou pozici v závodě Světového poháru v polském...

Češi skončili na můstku v Zakopaném šestí. Pomohla jim chyba Norska

Čestmír Kožíšek v kvalifikaci v Oberstdorfu.

České družstvo skokanů na lyžích skončilo po dvou letech na Světovém poháru v Zakopaném zase na...

Razýmová byla 19. na desítce v Otepää, vyhráli Johaugová a Niskanen

Kateřina Razýmová na trati závodu v běžeckém lyžování v Novém Městě na Moravě

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová obsadila v Otepää 19. místo v závodě Světového poháru na 10...

Najdete na iDNES.cz