Diváci libereckého mistrovství světa při závodu skokanů na středním můstku

Diváci libereckého mistrovství světa při závodu skokanů na středním můstku | foto: Michal Sváček, MAFRA

Lyžařský šampionát dvou tváří. Oceňovaný i prokletý

  • 211
Byl to šampionát protikladů. Chválený funkcionáři, závodníky i zahraničními reportéry. A prokletý Čechy. "Liberec je nový milník, uspořádal mnohem lepší mistrovství, než jsme předpokládali. Nenaplnily se obavy z minulých dvou let," ocenil Gian-Franco Kasper, prezident Mezinárodní lyžařské federace.

Norský šampion ve sprintu Ola Vigen Hattestad tvrdil: "Organizace fungovala skvěle." Navenek Liberec obstál. Monstrózní podnik zvládl, byť s připomínkami. Ale těm se nevyhnula v minulosti žádná velká akce.

Pro mnohé Čechy šlo přesto o mistrovství odsouzeníhodné. Provázené politickými a korupčními kauzami, předražené, s rozpočtem převyšujícím takřka všechny předchozí šampionáty. Navíc na nevhodném místě.

Liberečtí je – nejspíš i kvůli všem nepříjemnostem okolo – nepřijali za své. Ačkoliv i někteří místní říkali: "Mrzí nás, že je konec." 

Mistrovství v číslech

Nejúspěšnější země
Norsko 5 – 4 – 3
USA 4 – 1 – 1
Finsko 3 – 0 – 5
Nejúspěšnější sportovci
Aino-Kaisa Saarinenová běžkyně, Finsko 3 – 0 – 1
Petter Northug běžec, Norsko 3 – 0 – 0
Justyna Kowalczyková běžkyně, Polsko 2 – 0 – 1
Nejúspěšnější závod
Na štafetu mužů dorazilo 37 000 diváků. Celkem se na mistrovství prodalo 170 730 vstupenek.

Pozn: čísla u zemí a sportovců znamenají zlaté medaile – stříbrné – bronzové .

Stalo se národním folklorem na liberecký šampionát nadávat. Rozčilovat se oprávněně nad toky peněz, ale často i nesmyslně kritizovat uzavřené ulice či nezájem fanoušků.

Jaká byla skutečnost? Závěrečné dny pozdvihly celkový počet diváků na 170 730, jen 29 tisíc pod očekávanými 200 tisíci.

Co by za ně dali v Sapporu či Val di Fiemme nebo lyžaři v olympijském Turíně. A kdy přišlo v Česku na jediný sportovní závod 37 tisíc diváků jako v pátek? Jen na motocykly v Brně. "Spousta fanoušků byla ve finále nadšená," mínil sdruženář Pavel Churavý.

Organizátoři zvládli kupy sněhu i další krize. Nebyli naopak připraveni na příval diváků na štafetu. Příjezdová cesta na Ještěd se ukázala úzká, nad nedostatkem prostorů ve skokanském areálu si posteskli i závodníci, neměli se kde rozcvičit. Došlo i na nepříjemnosti, například vloupání do autobusu rakouských skokanů.

I Kateřina Neumannová připustila, že cena některých vstupenek byla přemrštěná. Ale obecně: fungovala bezpečnost, doprava, nedošlo ke kolapsu. Sportovci ocenili i drobnosti, třeba rozmanité stravování.

Co tedy Liberec ukázal? Logisticky Češi tak velkou akci zvládnou – s otázkou, za jakou cenu. Politicky na ni zatím nemají. Před dalším pokusem se musí změnit klima v celé společnosti.

A ještě cosi: až příště pomyslí na šampionát lyžařů, měli by pro něj zvolit lyžařské centrum. Ne Liberec.
Spíš Harrachov ve spolupráci s běžeckým areálem v polských Jakušicích, které jsou jen tři kilometry vzdálené. Tam mistrovství ocení. "Vesec teď zůstane v propadlišti zájmu," věštil šéf českých běžců Petr Honzl.

Nastává čas pro Oslo 2011. "Bude to lidová slavnost," slibuje šéfka organizačního výboru Asne Havnelidová. Není důvod jí nevěřit.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž