Dušan Kožíšek

Dušan Kožíšek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Kožíšek byl v lyžařském sprintu čtrnáctý, vyhráli Jönsson a Björgenová

• 1
Český běžec na lyžích Dušan Kožíšek skončil ve sprintu Světového poháru v Davosu čtrnáctý. Jediný český zástupce sice uspěl v kvalifikaci, ve vyřazovací fázi však vypadl hned ve čtvrtfinále. Závod vyhráli Švéd Emil Jönsson a Norka Marit Björgenová.

V posledním čtvrtfinálovém běhu na kilometrové trati, kterou lyžaři absolvovali volnou technikou, se Kožíšek marně v cílové rovince snažil předstihnout Nora Erika Brandsdala a Rusa Nikolaje Morilova. I tak zaznamenal svůj nejlepší výsledek v sezoně a připsal si první body do hodnocení SP.

Další dva čeští zástupci vypadli již v kvalifikaci. Martin Jakš skončil se ztrátou šesti sekund na nejrychlejšího Itala Federika Pellegrina čtyřiatřicátý, Martin Koukal byl s více než desetisekundovým mankem až dvaasedmdesátý.

Finále mužské kategorie ovládl Jönsson, který za sebou nechal Rusa Alexeje Petuchova a domácího Daria Colognu. Švýcarský lyžař se díky získaným bodům dostal do čela celkové klasifikace.

Jönsson dorazil do Davosu velmi netradičním způsobem. Protože si zapomněl doma pas, jel schovaný v nákladním voze se servismany z dějiště předchozího sprinterského závodu Düsseldorfu, kde rovněž vyhrál. Ani komplikovaná cesta se na jeho formě nepodepsala.

Mezi ženami svou suverenitu opět potvrdila Björgenová, která již do cílové rovinky vbíhala s bezpečným náskokem. V této sezoně ještě nenašla přemožitelku a v hodnocení SP má již více než dvousetbodový náskok na královnu posledních dvou sezon Justynu Kowalczykovou. Polka doběhla třetí, ale protože soupeřce křížila dráhu, jury ji odsunula až na poslední místo ve finále.

Výsledky SP v běhu na lyžích

Muži (1,4 km): 1. Jönsson (Švéd.) 2:56,0, 2. Peťuchov (Rus.) -0,3, 3.
Cologna (Švýc.) -0,6, 4. Scola (It.) -1,4, 5. Morilov (Rus.) -2,2, 6.
Pellegrino (It.) -10,4, ...14. Kožíšek - vyřazen ve čtvrtfinále, 34. Jakš,
72. Koukal - oba vyřazeni v kvalifikaci.
Průběžné pořadí SP (po 8 z 31 závodů): 1. Cologna 421 b., 2. Legkov (Rus.) 398, 3. Hellner (Švéd.) 301, 4. Jönsson 286, 5. Rickardsson (Švéd.) 257, 6. Vylegžanin (Rus.) 210, 7. Bauer 208, ...32. Jakš 62, 66. Kožíšek 18, 69. Koukal 16, 83. Magál (všichni ČR) 10.

Ženy (1,4 km):
1. Björgenová (Nor.) 3:13,9, 2. Follisová (It.) -2,0, 3. Randallová (USA)
-2,4, 4. Majdičová (Slovin.) -3,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -8,0, 6.
Kowalczyková (Pol.).
Průběžné pořadí SP (po 8 z 31 závodů): 1. Björgenová 640, 2. Kowalczyková 429, 3. Follisová 364, 4. Kallaová (Švéd.) 311, 5. Fesselová (Něm.) 282, 6. Majdičová 255.