Kateřina Neumannová

Kateřina Neumannová | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Jen vrásky. Nic jiného si Neumannová z libereckého šampionátu neodnesla

  • 21
I kdyby už jezdila jen padesátá místa, národ by ji miloval, psalo se o Kateřině Neumannové po olympiádě v Turíně. Jenže lidé ji na rukou nenosí. Obrat nastal, když před dvěma lety převzala rozběhnutou organizaci mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Po něm zůstal stomilionový dluh.

A Neumannovou by "milující" národ nejraději viděl za mřížemi coby tuneláře. "Ale to já nejsem," bránila se bývalá lyžařka. "Tento názor je mi strašně nepříjemný a doufám, že ho zastávají jen lidé bez informací."

Důkazem má být, že šéfce organizačního výboru šampionátu kromě pravidelné měsíční výplaty nepřibyla na kontě ani koruna navíc.

"Spíš pár vrásek a šrámů na duši," posteskla si v rozhovoru pro magazín MF Dnes. "Kdybych se ten rok a půl věnovala jiným svým aktivitám, které jsou příjemnější, snazší a méně na očích, nejspíš bych dnes byla o něco bohatší a hlavně bez starostí."

Jenže výzva řídit a dobře zorganizovat velkou sportovní akci byla příliš atraktivní. "Našla jsem se v tom," přiznala Neumannová. "Chtěla jsem být u toho."

A její jméno bude ještě dlouho s mistrovstvím spojováno. I když asi ne tak, jak by si představovala - obřím mankem. Zadlužení se stalo pro mnohé menší firmy likvidační.

"Jádro problému vzniklo už v samém počátku při zrodu akce, kdy se plánovaly rozpočty," líčila olympijská šampionka. "Ta akce byla jednoznačně v prvních odhadech podhodnocená. Původně navrhované peníze na výstavbu, a představa, že by se mistrovství světa dalo dofinancovat z marketingu byla absolutně nereálná."

Celá akce nakonec stála přes dvě a půl miliardy korun, původní odhady přitom mluvily o půl miliardě. Pětinásobek balíku peněz spolkla infrastruktura.

Když pořádá mistrovství světě Oberstdorf, Val di Fiemme či Sapporo, mají k dispozici hotové areály, které se maximálně zmodernizují, ale základ stojí. "Tady se na začátku kupovaly pozemky," vysvětlovala Neumannová.

V součtu je dluh libereckého šampionátu, z něhož si čeští lyžaři odnesli jedno stříbro zásluhou Lukáše Bauera, sto milionů korun.

"Já se vůbec nebráním diskutovat na odborné úrovni o tom, kde všude jsme mohli ušetřit," říkala Neumannová. "Připouštím třeba, že byly předimenzované náklady na bezpečnostní agentury. Ale jak jsme se měli zachovat, když přišlo varování policie, že nám ekologičtí aktivisté chtějí nasypat do tratí písek? Jenže pak tu byly položky, bez kterých by se závody konat nemohly."

Možná největší zloba na adresu dosazené šéfky organizátorů se sype (doteď) od obyvatel Liberce. "Ale všechny investice, které by bez mistrovství světa nebyly, v kraji zůstanou," hájila se Neumannová. "Proto mi je trochu líto, když se na mistrovství nejvíc zlobí právě liberečtí, kteří vlastně jako jediní z mistrovství opravdu profitují."


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž