Bauerovi se vrátila forma, skončil druhý

• 9
Lahti - Po nevydařeném vystoupení na světovém šampionátu ve Val die Fiemme se vrací do výtečné formy český běžec na lyžích Lukáš Bauer. V závodu Světového poháru na 15 kilometrů volnou technikou.ve finském Lahti doběhl na druhém místě, když nestačil pouze na Švéda Mathiase Fredrikssona, jemuž podlehl o devět vteřin. Na většině mezičasů přitom vedl. Třetí skončil Ital Pietro Piller Cotter.

Bauer ve Světovém poháru poskočil z desáté pozice na čtvrtou a na třetího Němce Axela Teichmanna ztrácí jen 22 bodů.

Dlouho se zdálo, že Bauer by mohl zopakovat triumf z lednového závodu v Novém Městě, kde vyhrál jako vůbec první český běžec ve Světovém poháru na stejné trati, jaká se dnes běžela v Lahti. Svěřenec trenéra Miroslava Petráska vyrazil do stopy s číslem 68 a v polovině vedl o dvě sekundy před Pillerem Cotrerem a čtyřsekundový náskok měl na Fredrikssona.

Tři a půl kilometru před cílem už byl Švéd druhý se ztrátou 1,4 sekundy, zatímco italský reprezentant odpadl. Závěr Fredriksson skvěle vystupňoval a dostal se i před Bauera.

Před sprintem v Borlänge a závěrečným skiatlonem ve Falunu má švédský běžec v čele Světového poháru náskok 236 bodů před Němcem Renem Sommerfeldtem, který byl dnes pátý, a už nemůže být předstižen.

"Tohle byl pro mě nejpovedenější závod v sezoně," radoval se Švéd z třetího vítězství v tomto ročníku. "Začal jsem zvolna. V prvním kole jsem se chtěl ujistit, že mám Reneho za sebou. Ve druhém jsme začal bojovat o vítězství, protože jsem zjistil, že se mi naskýtá velmi dobrá příležitost," dodal Fredriksson, který
se stal čtvrtým švédským vítězem Světového poháru. Pětkrát v seriálu triumfoval legendární Gunde Svan, dvakrát Per Elofsson, který letos obhajoval, a jednou Torgny Mogren.

Bauer si třetím umístěním na stupních vítězů v sezoně alespoň trochu vynahradil zklamání z neúspěchu na mistrovství světa, kam přijel s medailovými ambicemi, ale po předchozích zdravotních problémech propadl. Loni na konci listopadu doběhl druhý ve finském Kuusamu na klasické patnáctce a v lednu dosáhl v Novém Městě svého životního úspěchu prvenstvím.

Světový šampion z padesátky Martin Koukal doběhl na čtrnáctém místě.

Muži - 15 km volnou technikou:  1. M. Fredriksson (Švéd.) 36:14,0 min., 2. Bauer (ČR) -9,1, 3. Piller Cottrer (It.) -17,6, 4. Teichmann -40,2, 5. Sommerfeldt (oba Něm.) -42,4, 6. Hoffmann (Rak.) -43,9, 7. Zorzi (It.) -45,2, 8. Schlütter (Něm.) -48,8, 9. Di Centa (It.) -51,1, 10. Vittoz (Fr.) -51,9, ...14. Koukal -1:08,1, 67. Michl -3:16,8, 70. Magál (všichni ČR) -3:25,1.
Průběžné pořadí SP po 20 závodech:  1. M. Fredriksson 775 bodů, 2. Sommerfeldt 539, 3. Teichmann 419, 4. Bauer 397, 5. Brink (Švéd.) 381, 6. Vittoz 352, ...23.