Lukáš Bauer na mistrovství světa v Oslu na trati klasické patnáctky.

Lukáš Bauer na mistrovství světa v Oslu na trati klasické patnáctky. | foto: Profimedia.cz

Bauer bojuje o bednu ve Světovém poháru, v prologu ve Falunu byl devátý

• 12
Ve hře je třetí místo v konečném hodnocení Světového poháru. A běžec na lyžích Lukáš Bauer jde tvrdě po něm, v prologu finále ve Falunu dojel devátý a hlavně - před průběžně třetím mužem SP Švédem Rickardssonem, kterého stíhá.

V sobotu bude se Seveřanem bojovat o druhé místo v hodnocení SP distančních závodů a neděle se rozhodne o třetí pozici v celkovém pořadí seriálu. "Strkám se s ním na dálku o bodíky a rozhodovat se bude o víkendu," ví Bauer. V distancích ztrácí na Švéda pouhých šest bodů, v celkovém pořadí 41 bodů.

Prolog na 3,3 km klasickou technikou vyhrál Rus Ilja Černusov. Bauer za ním do cíle doběhl se ztrátou dvanácti sekund.

Druhé místo obsadil stejně jako ve čtvrtečním sprintu ve Stockholmu Petter Northug z Norska, třetí byl jiný Rus Maxim Vylegžanin.

Český reprezentant Bauer se díky devátému místu posunul v průběžné klasifikaci finále SP na 23. místo. Na vedoucího Northuga ztrácí 1:26,7 minuty.

Ilja Černusov na trati prologu ve finále Světového poháru ve Falunu.
Petter Northug na trati prologu ve finále Světového poháru ve Falunu.

Ilja Černusov (vlevo) a Petter Northug na trati prologu ve finále Světového poháru ve Falunu.

"Jsem spokojený. Je to lepší než sprint, ale pořád je to svým způsobem na mě krátké, takže si myslím, že jsem zajel dobře," hodnotil třiatřicetiletý český běžec na svém webu.

Loni skončil Bauer v prologu čtrnáctý a z předchozího roku se letos poučil a změnil taktiku. "Začíná se do toho vražedného kopce kolem můstků. Bylo důležité rozvrhnout síly. Loni jsem to napral a pak málem nedojel. Tentokrát jsem se snažil vyjet s rozvahou a v druhé části z nejvyššího bodu jsem rozjel naplno podlahu," řekl.

Závod se běžel v hluboké stopě, která se po sněžení organizátorům nepovedla ideálně upravit. "Rozbila se jim rolba. Upravovali stopu na poslední chvíli a stopa byla měkká. Byl to boj o rovnováhu v hodně místech a ve stromečkových pasážích to bylo tak hluboké, že se tam chvílemi ani nedalo běžet," vysvětloval Bauer.

Před závěrečným víkendem sezony je Bauer unavený, ale necítí se tak hrozně jako před rokem. "To jsem měl pocit, že jsem naprosto vybranej a nemám sílu. Teď únava je, ale pořád bojuju a docela si na poslední dvě etapy věřím," dodal.

Björgenová udržela formu z mistrovství světa

Marit Björgenová na trati prologu ve finále Světového poháru ve Falunu.

Ani na konci sezony netrácí elán a dál v bílé stopě suverénně vítězí. Norka Marit Björgenová vyhrála druhou etapu finále Světového poháru v běhu na lyžích. Pokud projede první cílem i nedělního závodu, připíše si na konto 46. vítězství v seriálu a předstihne dosavadní spolurekordmanku Jelenu Vjalbeovou z Ruska.

Druhý čas ve Falunu v prologu na 2,5 km klasicky zajela jistá vítězka seriálu Justyna Kowalczyková z Polska, která za královnou šampionátu v Oslu zaostala o deset vteřin.

Třetí místo obsadila Norka Therese Johaugová. Česká reprezentantka Eva Nývltová ztratila na Björgenovou více než minutu a skončila v prologu na 39. místě.

VÝSLEDKY

Finále SP v běhu na lyžích ve Falunu

MUŽI
prolog 3,3 km klasicky:
1. Černusov (Rus.) 10:51,8, 2. Northug (Nor.) -2,9, 3. Vylegžanin -4,2, 4. Bělov (oba Rus.) -8,2, 5. Rönning (Nor.) -9,6, 6. Manificat (Fr.) -11,0, 7. Sedov (Rus.) -11,7, 8. Heikkinen (Fin.) -11,9, 9. Bauer (ČR) -12,1, 10. Jönsson (Švéd.) -12,2, ...34. Jakš (ČR) -36,4.

Průběžné pořadí finále SP: 1. Northug 12:00,2, 2. Jönsson -16,2, 3. Modin (Švéd.) -32,3, 4. Rönning -34,7, 5. Černusov -41,7, 6. Hattestad (Nor.) -47,2, ...23. Bauer -1:26,7, 37. Jakš -1:47,9.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 31 závodů): 1. Cologna (Švýc.) 1406 b., 2. Northug 986, 3. Rickardsson (Švéd.) 858, 4. Bauer 817, 5. Legkov (Rus.) 742, 6. Hellner (Švéd.) 695, ...15. Jakš 425, 64. Kožíšek 91, 114. Koukal 26, 115. Magál (všichni ČR) 23.

ŽENY
prolog 2,5 km klasicky:
1. Björgenová (Nor.) 9:01,6, 2. Kowalczyková (Pol.) -10,6, 3. Johaugová (Nor.) -12,9, 4. Haagová (Švéd.) -17,4, 5. Follisová (It.) -22,8, 6. Fesselová (Něm.) -24,5, 7. Longaová (It.) -25,4, 8. Kallaová (Švéd.) -25,7, 9. Jacobsenová (Nor.) -26,2, 10. Zellerová (Něm.) -26,3, ...39. Nývltová (ČR) -1:06,2.

Průběžné pořadí finále SP: 1. Björgenová 10:21,3, 2. Kowalczyková -33,8, 3. Majdičová (Slovin.) -47,0, 4. Ingemarsdotterová (Švéd.) -54,7, 5. Kallaová -1:03,0, 6. Saarinenová (Fin.) -1:03,8, ...45. Nývltová -2:28,1.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 1867, 2. Björgenová 1328, 3. Follisová 1173, 4. Longaová 1051, 5. Majdičová 1018, 6. Johaugová 1010, ...38. Nývltová 155, 73. Janečková 30, 123. Grohová (všechny ČR) 2.