Rus Alexandr Bolšunov (vpravo) během mužského skiatlonu v Oberstdorfu

Rus Alexandr Bolšunov (vpravo) během mužského skiatlonu v Oberstdorfu | foto: Reuters

Bohatýr, chuligán, mnich, stroj, šampion. Jak Bolšunov rozděluje

  • 66
Jeden Rus versus pět Norů. Nerovný souboj? Přesto jej ruský běžec na lyžích v sobotu vyhrál. Alexandr Bolšunov je vládcem této sezony a zatím i světového šampionátu lyžařů klasiků v Oberstdorfu.

Táhl za sebou vlak pěti norských soků, nadále však neochvějně supěl na první pozici. Tak Bolšunov dirigoval poslední třetinu skiatlonu na mistrovství světa.

Čtyřiadvacetiletý Rus stupňoval a zase zpomaloval tempo.

Tím odrovnával protivníky.

Mohl si to dovolit. Svalnatý chlap z vesnice Podyvota u ukrajinských hranic platí za nevídaného siláka už od mládí, kdy pomáhal v lese tahat stromy a doma sekat dřevo.

Po heroickém výkonu v sobotu uštval Nory a v cíli křičel štěstím. Zlato, konečně mám zlato! Po třech stříbrných medailích z her v Pchjongčchangu 2018 a po čtyřech stříbrech z minulého světového šampionátu v Seefeldu 2019 už bylo načase.

„Věděl jsem, že musím jen útočit, útočit a zase útočit,“ prohlásil po závodě. „Na posledním kopci jsem si při každém odpichu opakoval, že dnes musím vyhrát.“

Rozporuplný vládce

Odborný server FasterSkier po závodě napsal: „Bolšunov v přímém souboji rezolutně prokázal, že je nejlepším světovým běžcem na lyžích současnosti.“

Bolšunov v podmínce

Bolšunov je na MS v podmínce kvůli incidentu v lednovém závodu štafet ve Světovém poháru. Pokud se v nadcházejících pěti závodech dopustí nesportovního chování, bude potrestán zákazem startu na dvou SP. V opačném případě nebude za lednový incident nijak potrestán.

ČTK

Je i sportovcem, jenž rozdmýchává emoce. Konkurenti ho přirovnávají ke stroji a odpůrci k nepříčetnému chuligánovi. Zvlášť poté, co za cílem pohárové štafety v Lahti inzultoval Fina Mäkiho.

Některá média dokonce označila Bolšunova za nejvíce nenáviděného muže v běhu na lyžích. Pro ruské fanoušky lyžování je naopak ctnostným bohatýrem nebo vlastencem z plakátu: tichým, pracovitým, pokorným a seriózním.

Bývalý lyžař Alexander Legkov tvrdí: „Bolšunov má disciplínu mnichů.“ Podle Markuse Cramera, německého kouče Rusů, je docela zábavný. V očích manželky Anny, se kterou se Bolšunov loni po pětileté známosti oženil, je její muž velmi laskavý a něžný člověk. A jak charakterizuje Bolšunov sám sebe? „Občas jsem změkčilý naivka.“

Duel gigantů s Klaebem

Už loni získal velký glóbus. Letos Světovému poháru dominuje, ovládl Tour de Ski, desetkrát v sezoně vyhrál a celkově vévodí poháru s náskokem téměř 900 bodů.

Norové se kvůli obavám z nákazy koronavirem větší části pohárového seriálu nezúčastnili. Ovšem světový šampionát si ujít nenechali.

Porazit právě tady Bolšunova byla pro ně otázka prestiže.

V cíli skiatlonu se museli sklonit před jeho kvalitami. „Bohužel, v Norsku nemáme nikoho tak vytrvalého a zároveň i rychlého, jako je on,“ uznal Hans Holund, který dojel třetí za Bolšunovem a krajanem Krügerem.

„Na posledním kopci byl prostě příliš silný, všechna čest,“ ocenil stříbrný Krüger.

Bolšunovův trenér Jurij Borodavko naopak reportéry ujišťoval: „Samozřejmě, že jsme čekali takový výsledek. Proč vůbec chodit do závodu bez myšlenek na vítězství? Alexandr byl sám proti pěti, ale převedl fenomenální jízdu a vydal ze sebe vše. Taková vítězství se počítají.“

Až čtvrté místo zbylo na největší norskou hvězdu Johannese Klaeba. „Plánoval jsem si pošetřit trochu sil na konec, ale špatně jsem to načasoval,“ posteskl si.

Ostře sledovaný střet dvou velikánů tak byl po prvních dvou individuálních disciplínách mistrovství vyrovnaný. Klaebo slavil ve čtvrtečním sprintu, kde Bolšunov skončil čtvrtý, načež si v sobotním skiatlonu pořadí vyměnili.

Znovu se utkali v neděli ve sprintu dvojic. Bolšunov roztrhal pole, ale norské duo Valnes, Klaebo triumfovalo, zatímco na Rusy zbyl bronz.

Alexandr Bolšunov slaví triumf ve sprintu ve finském středisku Ruka.

Ve středu dojde v závodě na 15 kilometrů volně k souboji číslo 4. A pokračovat patrně budou i za rok na hrách v Pekingu.

Bolšunov toužil už po startu na těch v Soči 2014, ale tehdy mu bylo teprve 17 let, do dospělé reprezentace se nedostal. 

Svým způsobem může nyní hovořit o štěstí. Nemohl tak být tehdy součástí řízeného dopingového programu ruských olympioniků. A není tudíž nyní na černé listině Mezinárodního olympijského výboru. 

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž