Třeboňský Martin Nohava se snaží proniknout obranou Lovosic.

Třeboňský Martin Nohava se snaží proniknout obranou Lovosic. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zubří vyhrálo základní část extraligy, Plzeň deklasovala Karvinou

• 0
Poslední kolo základní části extraligy házenkářů přineslo mimo jiné drtivou výhru Plzně nad mistrovskou Karvinou 28:18. Základní část soutěže vyhrálo Zubří.

První místo patří úřadujícímu vicemistrovi díky lepšímu skóre ze vzájemných utkání s Lovosicemi, které po 22 kolech nasbíraly rovněž 34 bodů.

V soutěži hrané novým systémem nyní bude namísto play-off následovat nadstavbová část ve dvou šestičlenných skupinách. V nich se mužstva utkají v deseti kolech systémem každý s každým doma a venku, přičemž týmům se ze základní části budou započítávat do tabulky výsledky zápasů výhradně se soupeři z nadstavby.

Přepočet tak udělal lídrem skupiny o titul Lovosice, které mají v takzvané tabulce pravdy 13 bodů, tedy o jeden víc než Zubří. Další bod ztrácí Karviná. Ta dnes přišla o důležité body po vysoké porážce 18:28 s posledním týmem skupiny o titul Plzní, za kterou se proti mistrovskému celku desetkrát gólově prosadil Škvařil.

Nadstavbová část začne 2. dubna, ve skupině o 7. až 12. místě nejslabší tým přímo sestoupí.

Plzeň - Karviná 28:18 (13:11)

První poločas  měl velmi dobrou úroveň a diváci viděli „házenou bez chyb“. Skóre bylo vyrovnané a Plzni se podařilo odskočit na dvě branky až šťastnou, ale krásnou střelou Škvařila dvě vteřiny před koncem poločasu.

Ke zlomu v utkání došlo ve 40. minutě, kdy dokázali domácí vyhrát přesilovku 3:0 a na tento trhák už hosté nedokázali zareagovat. Naopak v postupném útoku Kaviná kupila chybu na chybu. V úspěchu jí bránila i domácí obrana, za níž čaroval brankář Motlík. Z toho Plzeň těžila rychlé protiútoky a postupně navýšila své vedení až na deset branek. V utkání vynikl střelecky plzeňský Škvařil, jenž vsítil jindy výborné karvinské obraně deset branek.

Nejvíce branek: Škvařil 10, Šetlík 6/2, Brykner 5 - Lyzwa 6/2, Petrovský 5/3, Chudoba 3. Rozhodčí: B. Frieser, L. Frieser. Sedmimetrové hody: 4/2 - 5/5. Vyloučení: 1:2. Diváci: 750.

Hranice - Kopřivnice 31:28 (18:12)

Vzájemné utkání těchto celků má vhledem ke geografické blízkosti měst a hráčské i funkcionářské provázanosti obou klubů nádech derby a jen málokdy tak v závěrečném skóre dělí obě mužstva větší brankový rozdíl. Bylo tomu tak i tentokrát, přestože Hraničtí si během utkání dokázali vybudovat až osmibrankový náskok, na němž se střelecky podíleli nejvýrazněji Čadra s Bajgarem.

Zápas však prošpikovala spousta technických chyb a zahozených akcí. Po krátké přetahované o vedení v prvních minutách si náskok začaly budovat Hranice a o poločase vedly už 18:12. Po celou druhou půli se Kopřivnice snažila tuto ztrátu dotáhnout a přiblížila se až na tři branky (55. minuta, 28:25). Na víc jí však síly nestačily, a tak i přes zbrklost a nepřesnosti nakonec vítězství vybojovaly Hranice.

Nejvíce branek:
Bajgar a Čadra po 6, Galus 5/3 - Kichner a Hanzelka po 6, Aspridis 5/1. Rozhodčí: Hanák, Kosmák. Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/3. Vyloučení: 1:3. Diváci: 200.

Frýdek-Místek - Jičín 34:29 (17:14)

Do utkání vstoupili o poznání lépe hosté, kteří si poměrně rychle dokázali vystřílet čtyřbrankový náskok (13. minuta, 6:10). Změna v domácí brance, do níž se postavil Pyško, povzbudila celý tým a domácí nejen že dokázali rychle vymazat náskok Severočechů, ale navíc si do druhého poločasu odnášeli i tříbrankovou výhodu.

V první desetiminutovce po přestávce umazali hosté náskok Frýdku a domácí se ještě museli hodně snažit, aby udrželi body doma. Střelecky se dařilo především Holbeinovi s Dybou, sveřepě jim však odpovídal Tomáš Babák. Do 57. minuty si Frýdek vybudoval šestibrankový náskok a mohl se tak radovat z konečného vítězství.

Nejvíce branek: Holbein a Dyba po 8, Horut 5 - Babák 11/4, Naimann, Kolomazník a Kraus po 4. Rozhodčí: Nesvadba, Simu. Sedmimetrové hody: 2/2 - 5/4. Vyloučení: 2:3. Diváci: 320.

Přerov - Dukla Praha 28:41 (16:19)

I přes značný odstup, který v tabulce Extraligy dělil oba soupeře, nenastupovali domácí do utkání rozhodně rezignovaně. V úvodních minutách se dokonce ujali vedení, o to je však v 7. minutě připravili Kotrč se Svitákem a do konce první čtvrtiny Hanáci prohrávali už dokonce o osm branek (7:15).

O korekci se snažili především Kovařík s Kavkou, i když ne vždy jejich střely našly očekávaný cíl. Přesto do přestávky zvládli Přerovští upravit stav utkání až na přijatelný tříbrankový rozdíl.

Už v úvodu dalšího poločasu se však hosté zřejmě rozhodli, že už svého soupeře nebudou dále šetřit a udeřili na domácí tvrdou palebnou silou. Než se Přerov rozkoukal, přistála na jeho kontě čtyřbranková nálož a zareagovat na ni dokázal až na konci první pětiminutovky Zbránek. Stále častěji však museli míč ze své sítě tahat domácí brankáři Kosatík s Macháčkem, a tak náskok Dukly narostl až na čtrnáct branek v 58. minutě.

V poslední minutě se o závěrečnou korekci postaral Kovařík a potvrdil tak svůj pomyslný titul nejlepšího střelce utkání.

Nejvíce branek: Kavka a Kovařík po 8, Pernička 5/3 - Kotrč a Kastler 7, Polášek 7/3. Rozhodčí: Větrovský, Novotný. Vyloučení: 7:7. Diváci: 291.

Třeboň - Lovosice 23:27 (8:11)

Během vyrovnaného prvního poločasu si favorizovaní Lovosičtí jen pomalu budovali svůj náskok. Pět minut před poločasem na ně domácí Jihočeši ztráceli už tři branky a až do přestávky si svůj mírný náskok jen plynule udržovali.

Malý počet vstřelených branek v první třicetiminutovce pak mají ale většinou na svědomí především oba brankáři. Především Schams potrápil i takové střelce vedoucího ligového celku, jako je kanonýr Motl. Ve druhém poločase už náskok dostatečný. Ve 40. minutě vedli Severočeši už 19:12 a minimálně pětibrankové vedení si pak udržovali až do konce utkání, kdy upravil Loskot skóre alespoň kosmeticky na 23:27.

Nejvíce branek: Kotlaba, Nohava a Mareš po 4 - Berka 4, Chroustovský 4/2. Rozhodčí: Hájek, Macho. Sedmimetrové hody: 2/2 - 3/2. Vyloučení: 4:4. 250.

Královo Pole - Zubří 27:37 (13:22)

V patnácté minutě svítil na ukazateli skóre stav 7:10, když čtyři z těchto branek domácích vsítil Hubáček ze sedmimetrových hodů. V zuberském dresu se prosazoval především levý křídelník Mičkal, který ve své aktivitě nepolevil ani ve zbytku první půle a měl svými osmi brankami velký podíl na výrazném poločasovém vedení hostů.

Nejvýraznější postavou druhého poločasu v domácím dresu byl brankář Zapletal, ale ani jeho mimořádný výkon nevedl k obratu či ke zdramatizování zápasu. Zubří kontrolovalo hru a výsledný desetibrankový rozdíl tak odpovídá předvedeným výkonům obou mužstev.

Nejvíce branek: Hubáček 11/6, Chýlek 4, Večeřa a Jung po 3 - Mička 8, Randýsek 6, Číp a Hrstka po 5. Rozhodčí: Opava, Válek. Sedmimetrové hody: 7/6 - 3/2. Vyloučení: 2:9. Diváci: 250.

Skupina o 1.-6. místo:
1. Lovosice 13 b., 2. Zubří 12, 3. Karviná 11, 4. Dukla Praha 10, 5. Hranice 8, 6. Plzeň 6.
Skupina o 7.-12. místo:
1. Jičín 14, 2. Přerov 12, 3. Třeboň 10, 4. Brno 9, 5. Frýdek-Místek 8, 6. Kopřivnice 7.