Karvinští házenkáři znají svoje slabé stránky

27 2007
Karviná - Házenkáři Baníku OKD Karviná mají za sebou další nepříliš vydařené účinkování v Lize mistrů. Loni dokázali uhrát v základní skupině jediný bod za remízu s rumunskou Constantou a teď to lepší nebylo. S letošním ročníkem elitní soutěže se Karvinští loučí rovněž s jediným bodem za remízu s Astrachaní.

"Ale už jen to, že jsme osmkrát po sobě nechyběli v základní části Ligy mistrů, je úspěch. To nesmíme podceňovat," prohlásil manažer Baníku OKD Karviná Miroslav Pelech. Sám si však uvědomuje, že karvinský klub ve srovnání se světovou elitou zaostává.

Jaké jsou tedy příčiny toho, že srovnání se světovou elitou vyzní pro Karvinské téměř vždy trpce?

1. Peníze.
"Ligu mistrů hrajeme spoustu let pokaždé s nejnižším rozpočtem ze všech účastníků a mnohdy i s nejmladším týmem," připustil Miroslav Pelech. "OKD jako generální partner je pro nás kvalitní základ, k tomu se ale musí nabalovat další."

Karvinský klub se už nemůže spoléhat na tak štědrou přízeň města. "Radnice se rozhodla investičně i ekonomicky podporovat hlavně fotbal. Jednali jsme s vedením města a byli jsme ujištěni, že chtějí házenou podporovat dále. Jenže tyhle sliby musí být podpořené činy. Zatím v karvinském fotbalu a hokeji rozpočet narůstá, nám se snižuje," posteskl si Pelech.

A samotná Liga mistrů stojí Karvinské více, než čekali. "Evropská házenkářská federace už několik let slibuje, že účast v Lize mistrů bude výdělečná i v základních kolech stejně, jako je to ve fotbale. Ale není to tak," podotkl karvinský manažer.

"Federace rozšiřuje aparát, peníze rozpouští jiným směrem než do klubů a ty jsou na tom ztratné. Už to začalo vadit i mocným velkoklubům," upozornil Pelech. Karvinští tak každý rok musí investovat do účasti v Lize mistrů více. "Letos nás to stálo o tři miliony více než loni. A jsou to změny na poslední chvíli, že se na ně ani nedalo připravit v plánu," uvedl manažer.

Kvůli slabším ekonomickým podmínkám nevydrží v Karviné opory týmu. Každý rok z něj nejlepší hráči odcházejí za lepším do zahraničí. "Abychom ty kluky udrželi, musíme jim nabídnout stejné podmínky, které dostanou venku. Když tam ale mají podmínky blížící se k troj až pětinásobku toho, co mohou dostat tady, těžko se přesvědčují," řekl Pelech.

2. Zázemí.
Už letos musel karvinský klub žádat Evropskou házenkářskou federaci o výjimku, aby mohl hrát domácí zápasy Ligy mistrů ve své hale. Ta totiž neodpovídá žádanému standardu. "Výjimku jsme dostali, ale bylo to naposledy," je si vědom Pelech. "Obzvlášť po tom, co se přihodilo v posledním zápase s Astrachaní," připomněl manažer nefunkční časomíru.

"Kvalitní zázemí nemáme a ani nemáme pocit, že bychom se cítili dobře v Karviné," prohlásil Pelech. "Pro klub by bylo nejlepší, kdyby byla v Karviné, i s ohledem na počet obyvatel, hala pro tři až čtyři tisíce diváků. Jistě by byla využitá."

Jenže stěhování do lepšího prostředí se v brzké době nedá očekávat. "Nejdříve se musíme domluvit s městem. Pro něj jsou prioritní jiné věci a nám se tak těžko dělají nějaké plány," řekl Pelech. "Řešit to musíme i u generálního partnera, bez toho se nepohneme."

Variantou je i úprava haly, v níž Karvinští hrají nyní. "Hala má kolem sebe prostor, takže může vyrůst tak, aby se zvedla kapacita. "Jenomže to chce snahu o investice z více míst. Jde o to dát se dohromady," sdělil manažer karvinského klubu.

3. Kádr.
Karvinští házenkáři se jako tým sice v Lize mistrů zase neprosadili, ale minimálně pětice z nich má už teď nabídky z házenkářsky vyspělých zemí, jako jsou Německo či Španělsko.

A stejně tomu tak bylo i v předchozích letech. Nejlepší hráči po sezoně odešli.

"Víme, že bychom potřebovali dlouhodobou stabilizaci kádru," přiznal Pelech. "Když se podívám na týmy, které v Lize mistrů postupují dál, jsou to mančafty, co jsou pohromadě tři až pět let," řekl manažer. "Ale ukazuje se, že asi nejsme tak slaboučcí, jak by se mohlo zdát. Ten zájem o naše hráče je obrovský."

Karvinské sráží nejen to, že nedokáží špičkové házenkáře udržet, ale problematické je i jejich hledání.

"Skauting není účelný. Všechny příchody nejsou takové, jaké jsme si představovali. Sice jsme přivedli do klubu nejlepší ligové střelce ve svých zemích, ale u nás nejsou schopni se prosadit," zmínil Pelech Vojtěcha Petrovského a Roberta Kielibu. "Prostě nemáme rozpočet odpovídající Lize mistrů, abychom mohli kádr doplnit hráči z celého světa, vytáhnout si hráče odkudkoliv."

To se pak projeví už při nástupu hráčů na palubovku. "Když jsme hráli s Barcelonou, jejich nejmenší spojka měřila 195 centimetrů. Naše nejvyšší spojka má právě tolik. Tady ty rozdíly začínají," našel manažer příměr. "A postavit to jen na odchovancích nejde. Každý hráč má limit někde jinde."

4. Pozice trpaslíka.
Že by si Karvinští mohli diktovat, s jakými soupeři by chtěli začínat a s kterými končit základní skupinu Ligy mistrů? Tohle si může dovolit FC Barcelona, ale Baník OKD Karviná ne.

"Barcelona začínala u nás jako u nejslabšího celku ze skupiny a pak hrála se dvěma adepty na postup doma," líčil Pelech. "Bylo to oficiálně kvůli španělským televizním přenosům, ale zjistili jsme si, že Barcelona žádné neměla," zlobil se Pelech. "My jsme tak začínali s nejtěžším soupeřem doma a další dva zápasy jsme hráli venku. Do budoucna si musíme dát pozor i na tohle."

5. Los.
I když se v Lize mistrů takřka nedají vybírat lehčí soupeři, měli karvinští házenkáři při losu této soutěže v minulých letech smůlu.

"Jen jednou jsme měli skupinu hratelnější. Jinak v ní byl vždycky finalista nebo vítěz Ligy mistrů a jako další mančaft tam byl semifinalista. To se pak postupuje těžko," řekl Pelech.

Přitom letos to chvíli vypadlo, že by Karvinští mohli mít při losu štěstí. Ale jen do chvíle, kdy se tahaly celky ze čtvrtého koše. Ke Karviné přiřadili vítěze kvalifikace mezi portugalskou Bragou a španělskou Barcelonou, šestinásobným vítězem Ligy mistrů.

Ta se do čtvrtého koše dostala jako náhradník za lucemburský celek, který se ze soutěže odhlásil.

Karvinští tak musí doufat, že příště to bude lepší. "Ale musíme se hodně zamyslet, jak dál, jestli si třeba nevydechnout. Jenže když ztratíte kontakt, není to dobré," tuší Pelech.

Karvinský Robert Plsek se snaží přejít přes Jespera Noddesbo z Barcelony.

Nejčtenější

Bohemians - Olomouc 3:2, velký obrat domácích, v nastavení rozhodl Bartek

David Houska z Olomouce napadá Ibrahima Keitu z Bohemians.

Byť nebyli výrazně horší než jejich soupeř, prohrávali o dva góly a půlhodiny před koncem byli na...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český...

Sparťanská akce Mandjeck. Chceš se soudit, nebo hrát?

Georges Mandjeck ze Sparty (vlevo) se snaží odpoutat od Tomáše Smoly z Baníku...

VIDEO Ještě v červnu chtěl zmizet. Tvrdil, že jeho smlouva je neplatná. Třicetiletý záložník Georges...

Plíšková podlehla Kuzněcovové a po Cincinnati jedničkou nebude

Karolína Plíšková v duelu se Světlanou Kuzněcovovou.

Česká tenistka Karolína Plíšková prohrála ve čtvrtfinále v Cincinnati se Světlanou Kuzněcovovou z...

Další z rubriky

Z Kovářové je uprchlice, hvězda interligy míří výš. Džungle! zní z Mostu

Sára Kovářová z Mostu se k zakončení prodírá skrz dvojici hráček Höörsu.

Pozdvižení v Mostě. Českým házenkářským šampionkám, které se chystají na kvalifikaci o Ligu...

První test. Házenkáři Plzně podlehli bundesligovému Magdeburgu

Michal Tonar uděluje pokyny svému týmu.

Slovinská levoruká spojka Tim Jenko Bogdanič, který se na začátku týdne zapojil do přípravy...

Házenkářky do 17 let vyhrály ME divize B a postoupily mezi elitu

České házenkářky postoupily na mistrovství Evropy.

České házenkářky do 17 let vyhrály mistrovství Evropy divize B a zajistily si účast mezi elitou na...

Najdete na iDNES.cz