Házenkářský reprezentant Ondřej Zdráhala patří k těm, kteří sní o MS v Kataru.

Házenkářský reprezentant Ondřej Zdráhala patří k těm, kteří sní o MS v Kataru. | foto: chf.cz/Alex Wipf

Špatná zpráva pro házenkáře: na mistrovství světa je nově čeká Island

  • 14
Čeští házenkáři tvrdě doplatili na spory, kvůli nimž z mistrovství světa v Kataru odstoupily týmy Bahrajnu a SAE. Novým českým soupeřem ve skupině bude silný Island! Rozhodla o tom Mezinárodní házenkářská federace. Pro svěřence trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše turnaj odstartuje 16. ledna soubojem s olympijskými vítězi z Francie, jejich skupina nyní patří k nejtěžším.

Spojené arabské emiráty a Bahrajn jsou s Katarem v diplomatických sporech kvůli údajnému financování islamistických hnutí v regionu. Katar se snaží stát ústředním hráčem Perského zálivu, tentokrát však politika přešla do sportu až příliš. Přímo totiž ovlivnila šampionát a Češi jsou v tomto velmi znevýhodněni.

Duel se SAE měl přinést „jisté“ dva body a navíc úlevu v nabitém programu, tento soupeř patří k největším outsiderům šampionátu. Navíc podobně slabý Bahrajn mizí ze skupiny D, z níž může vzejít potenciální český soupeř pro play-off.

Nové složení českých soupeřů tedy vypadá následovně: Francie, Švédsko, Island, Egypt, Alžírsko. Tři velmi silní sokové z Evropy plus dva dobré týmy ze severní Afriky. Skupina C se tak stává mnohem těžší, než byla předtím.

„Našemu sportu tohle bohužel nepřidá. Za mě je to ostuda,“ řekl iDNES.cz reprezentační manažer Karel Nocar. „Je to hrozně nekonzistentní přístup. Míchají se teď tři logiky. Němci dostali divokou kartu na základě MS 2013. Island jako nejlepší tým z letošní evropské kvalifikace. A Saúdská Arábie z asijské zóny.“

Přípravy na házenkářský turnaj v Kataru, který bude pro bohatou zemi jednou z odrazových sportovních akcí vůči fotbalovému šampionátu v roce 2022, zatím neprobíhají vůbec hladce.

Nejprve se Mezinárodní házenkářská federace IHF postarala o ostudu, když z mistrovství vyloučila Australany a na jejich místo na základě velmi sporných kritérií udělila divokou kartu Německu. Což se překládá jako snaha mít na setkání elity bohaté Němce. Tedy zemi, kde se hraje nejlepší házenkářská liga světa, a která tím pádem dodává i velké množství televizních diváků (což je důležité pro reklamní příjmy a image sportu).

Pak se na začátku listopadu kvůli politické situaci - ač to oficiálně nepřiznaly - odhlásily týmy Spojených arabských emirátů a Bahrajnu. A to odstartovalo úvahy o náhradnících.

Budou to Jižní Korea a Japonsko, tedy mužstva z asijské zóny mimo Perský záliv, aby se předešlo dalším sporům? Budou jimi Maďarsko a Srbsko jako náhradníci podle systému divokých karet, který předtím pomohl Němcům? Či snad přijde návrat vyštvaných Australanů?

Po necelých dvou týdnech je řešení známé. Ale pro Česko to dopadlo špatně. „Naše skupina se tím dostává do absolutně jiné dimenze,“ uvedl Nocar. „Stává se velmi náročnou, Island bude těžkým soupeřem úplně pro všechny. Bylo by minimálně slušné, kdyby IHF vysvětlila, jakým klíčem k tomu došla.“

V oficiálním stanovisku však je jen to, že se „Rada IHF rozhodla udělit volné pozice kontinentům Evropě a Asii“. Otazníky však zůstávají dál.

Odstoupivší země Bahrajn a SAE zároveň budou muset zaplatit pokutu ve výši 100 tisíc švýcarských franků. Hodnota, kterou si házená v poslední době sama kazí svou vlastní image, se ovšem vyčísluje těžko...