Chorvatsko trne, postup se zkomplikoval

Poreč, Split - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Víkendové zápasy světového šampionátu házenkářek definitivně rozdělí čtyřiadvacítku účastníků na dvě poloviny - postupující do hlavní fáze a cestující domů. K hrůze chorvatských organizátorů se domácí hráčky po prohře v derby se Srbskem a Černou horou (24:28) dostaly do hodně nejisté situace.

V sobotu se utkají s Francií, která zatím vyrovnané splitské skupině A vévodí bez ztráty bodu a v neděli s nebezpečným Španělskem, jež na rozdíl od nich srbsko-černohorský tým přehrálo. Atmosféra v chorvatském táboře je viditelně napjatá.

"Zápas se Srbskem nás stál hodně sil. Fyzických, ale hlavně psychických. Volný den přišel jako na zavolanou, musíme se zmobilizovat," říká kouč Željko Tomac.

"Selhali jsme v poslední pětiminutovce. Za stavu 21:22 neproměnila sedmičku Čuljaková, soupeř z rychlého protiútoku zvýšil a to byl začátek našeho konce. A navíc se v kritických momentech vůbec nevedlo zkušené Hodakové," vrátil se k osudnému utkání.

Domácí házenkářky burcuje i předseda domácího svazu Željko Kavran. "Není tragédií prohrát jeden důležitý zápas, když pak uspějete v těch dalších. Vzpomeňte si na vaše mužské kolegy, kteří letos na světovém šampionátu prohráli ve skupině s Argentinou a nakonec se radovali z titulu."

Zázrak jménem Shasha Wang

I když se házenkářky Číny ve skupině D v Čakovci zatím ve třech odehraných zápasech nedočkaly výhry, jedna z jejich hráček se stala miláčkem diváků, ale i objektem zájmu manažerů předních evropských klubů.

Teprve šestnáctiletá střední spojka Shasha Wang své spoluhráčky herně viditelně převyšuje, udivuje výbornou technikou a má i solidní střelu.

"Shasha přitom hraje házenou sotva dva roky, je to rozený talent," říká na adresu hráčky klubu Shan Dong jihokorejský kouč Číňanek Chung Hyun Kyun.

"Je mi jasné, že by jí rádi zlákali do Evropy, ale nemyslím si, že je na to už vhodná doba. Čína chce uspět na olympijských hrách v Aténách, ale především o čtyři roky později v Pekingu. Je tu zájem, aby špičkové hráčky do té doby zůstaly doma," dodává.

Čínská liga se nehraje klasickým způsobem, jednotlivé kluby pořádají jednou či dvakrát do měsíce víkendové turnaje. Vzniká tak prostor pro kempy reprezentačního týmu, které jsou poměrně časté.

Ze hřiště k mikrofonu

Nijak oslnivé výkony nepodávají zatím na šampionátu házenkářky Norska. Ve skupině C v Karlovaci prohrály s Ukrajinou a jen s vypětím sil porazili Tunisko. Pouze s outsiderem z Argentiny si zatím poradily hravě.

"V norské házené probíhá výměna generací. Jsou chvíle, kdy nám na hřišti chybí zkušenost Griniové, Goksorové nebo třeba Davidsenové," tvrdí dlouholetá trenérka norské reprezentace Marit Breiviková.

Jedna ze zmíněných hráček, Kjersti Griniová, však na šampionátu přece jen nechybí. Místo hřiště je však jejím pracovištěm komentátorské stanoviště norské televize.

"Je to  zajímavá zkušenost vidět házenou také z druhé strany, z úplně jiného úhlu pohledu. Doufám, že budu komentovat už jen samé úspěchy našeho týmu," přeje si házenkářská legenda.