BOJ O MÍČ. Momentka z utkání Norsko vs. Česko (v červeném).

BOJ O MÍČ. Momentka z utkání Norsko vs. Česko (v červeném). | foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Bez šance. Házenkářky na obhájkyně titulu z Norska vůbec nestačily

• 8
Bietigheim-Bissingen (Od našeho zpravodaje) - Ani české házenkářky na mistrovství světa v Německu nezastavily suverénní Norky. S úřadujícími mistryněmi světa i Evropy prohrály 16:34 a v základní skupině si připsaly druhou porážku.

Jejich výkony v posledních letech budí obrovský respekt. Norky nad házenkářským světem vyčnívají. Pozici největšího favorita potvrzují i na šampionátu v Německu.

Argentinky i Polky „smetly“ rozdílem 15 branek, nad Maďarkami zvítězily o osm gólů. Nikdo zatím nedokázal znepříjemnit hvězdnému týmu cestu za obhajobou titulu.

Výjimkou nebyly ani Češky.

„Norky jsou výkonnostně trošku jinde,“ vyprávěl před duelem trenér Jan Bašný. „Hrají extrémně rychlou hru, které nikdo nestačí,“ doplnil.

Češky posíleny jistotu postupu do osmifinále vstoupily do večerního duelu nebojácně. V úvodních minutách držely s jasnými favoritkami krok. Jenže uběhlo pět minut a Norky zcela diktovaly tempo zápasů.

Rychlé protiútoky Češky stěží zastavovaly, snadno prohrávaly i individuální souboje. Norský náskok rychle narůstal. Naopak branky u českého týmu přibývaly zřídka.

Precizní obrana v čele s brankářskou hvězdou Katrine Lundeovou fungovala výborně. Po prvním poločase Češky vstřelily pouhých sedm branek, naopak Norky pohodlně kráčely za čtvrtou výhrou v turnaji.

„Budeme zkoušet prvky, které chceme hrát v pátek proti Maďarsku,“ vyprávěl kouč Bašný.

I proto se na hřiště v českých barvách dostaly všechny hráčky do pole. Opory Michaela Hrbková i kapitánka Iveta Luzumová častěji šetřily síly na lavičce.

„Byla to obrovská škola. Pro mě jsou to pořád hvězdy, na které se koukám v televizi,“ líčila po zápase teprve 19letá Veronika Galušková, nejmladší členka reprezentace.

Střelecky opět nezklamala spojka Markéta Jeřábková, jež vysílala na Lundeovou jednu ránu za druhou. Nakonec se stala se čtyřmi góly nejlepší českou střelkyní.

Na hrozivý debakl musí Češky okamžitě zapomenout. Za méně než 24 hodin je čeká důležitý duel s Maďarskem o lepší výchozí pozici do play-off.