Ochranku na golfovém hřišti potřebují potentáti, chránit si hlavu by měl každý.

Ochranku na golfovém hřišti potřebují potentáti, chránit si hlavu by měl každý. | foto: Profimedia.cz

Doba reflexních vest v golfu není na obzoru, takže pozor na hlavu

  • 2
Je to jako pravidla silničního provozu. Kdybyste je měli důsledně respektovat všechny, vyjeli byste z garáže jednou za týden. Nectít či dokonce znectít golfová pravidla je sice hrubě nestoudné, jenže kde by při tom všem zbožštění pravidel zůstala samotná hra? Lepší je, jít na to selským rozumem, nebo chcete-li, vrozenou inteligencí.

Tištěná "oficiální" pravidla sice o sobě směle tvrdí, že vyjadřují ducha hry, jenže tohoto ducha navlékli jejich tvůrci do brnění. Citujme:

"Před zahráním rány nebo před provedením cvičného švihu by se hráči měli přesvědčit, že se nikdo nenachází blízko nich ani na místě, kde by mohl být zasažen holí, míčkem nebo kamenem, oblázkem, větví apod., které mohou odlétnout v důsledku úderu nebo cvičného švihu."

Ochrana proti golfovým míčům pro caddyho, vyrobená z pastí na zvěř.

Zůstaňme u příměru s autem. Tam vás taky kdejaký policejní adjunkt dostane do úzkých otázkami: Zkotroloval(a) jste před jízdou stav motorových kapalin? Přesvědčil(a) jste se před usednutím do vozidla, zda jsou všechny žárovky funkční? Ujistil(a) jste se ráno o tom, že nic z obsahu lékárničky nemá prošlou záruční dobu?

Takže dobrá rada pro golf. Žádné "stěrače stírají" s pomocí třetí osoby. Prostě se rozhlédnout a pálit, tak se to má. Začátečník samozřejmě potřebuje k "ohledání terénu" víc času a část zásob své koncentrace spotřebuje na věci okolo místo na úder, ale platí, že čím častější pobyt na hřišti, tím lepší "vyježděnost".

to není fór

Nepíše se to ani "four" (čtyři), ani "for" (pro). Správný anglický pravopis je "fore" a samo o sobě se tohle slovo příliš nepoužívá. Vlastně ho znají spíš námořníci a aby nebyl všem zmatkům konec, znamená jak příď, tak záď... Nikdo ale nemusí být lingvista či anglista, aby věděl. Když se na golfovém hřišti křičí "FÓÓÓÓR", znamená to buď: ve vzduchu je míč a může někoho trefit, nebo: na odpal se chystá ranař, před jehož balonem je třeba mít se na pozoru preventivně. V každém případě to není fór a krýt si hlavu je bezpodmínečné minimum.

Různá legrační golfová videa, většinou amatérská a jako stvořená do televizních pořadů s přízračně žoviálními moderátory, ukazují, jak trefit kolegu, nebo přihlížejícího, nejčastěji balonem. Takovým nehodám zabránit nelze, jsou dílem okamžiku. Vytahovat na každou takovou situaci pravidla o bezpečnosti je sporné. Bez ohledu na názor, jak školometsky jsou napsána, ale pomáhají.

Pravidla jsou vlastně Damoklovým mečem. Stejně jako krutovládce Dionýsos s jeho pomocí naučil svého dvořana pokoře, měli by přirozený respekt a přirozený přístup ke hře přijmout za svůj všichni. Týpky, co přijdou na odpaliště a už je celé osmnáctijamkové hřiště jejich, známe dobře.

Ideální stav na každém hřišti je, že na svou osobní bezpečnost myslí každý. Je lepší radši se nepřimotat do trajektorie letícího míče, než předpokládat, že za mnou jde ten nejohleduplnější flight na světě. V areálu se ale pohybují i lidé, jimž je momentálně golfový švih šuma fuk. Pravidla jsou úžasná, pamatují i na to:

"Hráči by měli vždy upozornit zaměstnance údržby hřiště, kteří se vyskytují blízko nich nebo před nimi, pokud zamýšlejí zahrát ránu, která by je mohla ohrozit."

Street golf není bezpečný. Tady obecná pravidla neplatí, ale chladná hlava je na místě.

Extrémní riziko na silnicích už si vyžádalo používání reflexních vest. Žádný dělník se bez ní k vozovce nesmí ani přiblížit, patří do povinné výbavy soukromého auta. V golfu nejde (většinou) o život a éra fotbalových "rozlišováků" naštěstí rozhodně není v dohledu.

Vlastně je neslušné, smýšlet a psát o pravidlech pochybovačně a skepticky. Lidé z Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews na R&A Rules Limited na nich pracovali čtyři roky. Jenže když si jeden uvědomí, jak vznikala takzvaná evropská ústava, dostane se zase ke zdravému rozumu.