V Paříži se rozhodne o Engeho trestu

  • 12
Praha - Po úterním zasedání Světové rady motoristického sportu v Paříži by měl být oznámen konečný verdikt v případě pozitivního dopingového testu automobilového závodníka Tomáše Engeho. Český, prozatím nepotvrzený vítěz seriálu formule 3000 je v šetření kvůli užití látky, jíž byla zřejmě marihuana. Šestadvacetiletý pilot stáje Arden International neprošel dopingovou kontrolou při srpnovém vítězném závodě v Budapešti a nyní mu dle posouzení jeho viny hrozí jak pouhé napomenutí, tak odebrání bodů, ale možná i vyloučení z celého šampionátu.O Engeho dopingové aféře a podezření z užití marihuany čtěte ZDE

Marihuana je na seznam zakázaných látek a metod dopingu Mezinárodního olympijského výboru (MOV), ze kterého od února 1999 vychází rovněž Mezinárodní automobilová federace (FIA).

Ta však nemá exaktně stanovené druhy trestů. Podle lékařské komise MOV spadá zmíněná "společenská droga" mezi látky zakázané za určitých okolností, a to do podskupiny kanabinoidů, přičemž mezní množství základního metabolitu komise stanovila na patnáct nanogramů v jednom mililitru moči.

Bouřlivou lavinu diskusí o marihuaně spustil známý případ kanadského snowboardisty Rosse Rebagliatiho na olympijských hrách v Naganu v roce 1998. Vítěz obřího slalomu byl pozitivně testován a musel vrátit zlatou medaili, jenže záhy ji dostal zpět, protože v listině nedovolených podpůrných prostředků MOV tato látka tehdy chyběla.

Skandál kolem prvního olympijského vítěze ve snowboardingu ale nebyl zdaleka prvním případem sportovce pozitivně testovaného na marihuanu na OH. V minulosti se jich vyskytlo sedm, byly nicméně udrženy v tajnosti. Ještě v Naganu odhalil test stopy této látky také v jiném vzorku, vzhledem k okolnostem Rebagliatiho případu zůstalo ale druhé jméno nezveřejněno.

Do kontaktu s marihuanou, které skončily disciplinárním řízením u příslušného národního svazu či mezinárodní federace, se dostaly už desítky sportovců různého zaměření. Kvůli pozitivnímu testu si například museli načas od fotbalu odpočinout brankáři francouzské fotbalové reprezentace Fabien Barthez a Bernard Lama, velké potíže si svého času přivodili například rakouský skokan na lyžích Andreas Goldberger či Američan Gary Hall, vítěz olympijských her v plavání.

Hallova krajanka, tenistka Jennifer Capriatiová, byla kvůli kouření marihuany dokonce zatčena a na několik hodin uvězněna, a poté strávila delší čas léčením ze závislosti na drogách. 

Ač jsou dopingové aféry v motoristickém sportu poměrně vzácné, vyskytlo se v něm několik případů pozitivního testu, převážně právě na marihuanu. Zatím se obešly bez závažných sankcí. Seriál formule 1, v němž Enge loni odjel tři závody, svůj případ dosud nemá, od roku 1989 jsou jezdci kontrolováni i při trénincích.

Několik dopingových kauz z posledních let mají na svědomí spíše motocykloví závodníci. Před dvěma lety si měsíční trest, spojený s bodovým a finančním postihem, vysloužil v závodech mistrovství světa superbiků za užití efedrinu Japonec Norijuki Haga. Loni byli ještě tvrději potrestáni dva motokrosaři, Gert-Jan van Doorn z Nizozemska a mistr světa z roku 1999 Andrea Bartolini.

Prvnímu byl prokázán stimulant amfepramon, Ital neprošel kvůli nandrolonu. Výsledkem byly tresty zákazu činnosti v rozmezí od šesti do 18 měsíců a peněžité postihy. Letos si tři měsíce nezajezdil také jejich kolega Joshua Coppins z Nového Zélandu, který měl pozitivní test na efedrin.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž