Sezoně kraloval Schumacher

P r a h a - Velká cena Malajsie ukončila letošní ročník mistrovství světa vozů formule 1 - ročník, ve kterém Michael Schumacher ukončil dvouleté kralování Miky Häkkinena a po pěti letech získal svůj třetí titul mistra světa. Za největšího aspiranta na titul byl sázkovými kancelářemi stejně jako v předešlých letech tipován Schumacher. Teprve na druhém místě bylo jméno Häkkinena, který vyhrál poslední dva šampionáty. Jezdec stáje McLaren si s tím nedělal hlavu a optimisticky mluvil o motivaci získat mistrovský hattrick, což zatím dokázal jen Juan Manuel Fangio v roce 1956.

Během ledna stáje představovaly své vozy a jezdce, které je budou řídit. Zbrusu nové monoposty představila například stáj Jordan, na jejíž prezentaci nechyběl český testovací jezdec Tomáš Enge, i dvě nejobletovanější stáje, McLaren a Ferrari. Především nový vůz Ferrari s motorem "049" přítomné diváky nadchl a sám Michael Schumacher se nad ním jen rozplýval.

Změnami prošla stáj Stewart, kterou loni koupila automobilka Ford. Od letošního roku stáj definitivně převzala název Jaguar a dosavadní šéf týmu a slavný jezdec minulosti Jackie Stewart přešel do funkce poradce. Vlastníka změnila v průběhu letošního MS i stáj Benetton, kterou v polovině března koupila francouzská automobilka Renault.

Úvodní závody daly za pravdu sázkařům, neboť Michael Schumacher vyhrál v Austrálii, Brazílii i San Marinu. Jezdci McLarenu, kteří bodovali jen v Imole, si marně lámali hlavu nad tím, jak rudé vozy zastavit. Povedlo se jim to však brzy.

Coulthard vyhrál následující Velkou cenu Anglie a Häkkinen VC Španělska, kde totálně 'vyhořeli' mechanici Ferrari. 'Domácímu' Nürburgringu ale opět kraloval Schumacher a před svými pronásledovateli ve stříbrných kombinézách měl už osmnáctibodový náskok. Ten následně snížil Coulthard, který vyhrál VC Monaka. Schumacher závod nedokončil, ale prapor Ferrari udržel vysoko druhým místem jeho kolega Rubens Barrichello.

Velká cena Kanady pak zcela patřila rudým vozům z italského Maranella. Vyhrál Schumacher, Barrichello dojel druhý a italský tisk pěl předčasné ódy na německého jezdce, který "McLarenu zasadil knokaut". Britská stáj se ale probrala už při dalším závodu ve Francii, který vyhrál Coulthard před Häkkinenem. Když pak stejní jezdci absolvovali v obráceném pořadí VC Rakouska, zatímco Schumacher podruhé v řadě nedojel do cíle, situace v pořadí MS se opět zdramatizovala. Velká cena v německém Hockenheimu tak mohla rozhodnout o novém lídrovi. Pro Schumachera
závod skončil sice už v první zatáčce po kolizi s Fisichellou, ale o pozici vedoucího jezdce přesto nepřišel. Oba vozy McLaren totiž za sebou nechal Barrichello, slavící svůj první triumf ve F1.

V polovině srpna na maďarském Hungaroringu naplno zaútočil Häkkinen. Brzy předjel Schumachera a vítězstvím jej poprvé svrhl z čela průběžného pořadí. Schumacher dojel druhý. Stejným výsledkem skončila i VC Belgie ve Spa a Häkkinen zvýšil svůj náskok na šest bodů. Vedení stáje Ferrari si uvědomilo vážnost situace a slíbilo každému z vedoucích pracovníků týmu luxusní vůz
Ferrari 360, pokud se Schumacher stane mistrem světa.

Motivace přinesla své ovoce a "božský" Schumi potěšil tifosi z celé Itálie vítězstvím v Monze. Celý závod provázela řada kolizí a do cíle nedojela téměř polovina vozů ze startovního pole. Na jednu z těchto havárií navíc doplatil životem traťový komisař, kterého zasáhlo letící utržené kolo.

Koncem září se MS vozů F1 po devíti letech představilo v USA a Schumacher americkým divákům předvedl, kdo dnes vládne formuli. Připsal si již 42. vítězství v kariéře a dostal se na druhé místo historického pořadí za Alaina Prosta. Navíc se s osmibodovým odstupem opět dostal do vedení v šampionátu, protože Häkkinen nedojel.

Předposlední závod v Japonsku tak už mohl rozhodnout o mistru světa, což se také stalo. Schumacher neponechal nic náhodě a po letech 1994 a 1995 potřetí v kariéře oslavil celkový triumf. Pro stáj Ferrari to bylo poprvé od roku 1979, kdy se jezdec v jejích barvách stal mistrem světa. Také poslední závod šampionátu v Malajsii vyhrál Schumacher.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž