Velká cena USA: start - Do Velké ceny USA odstartovalo jen šest vozů. | foto: Reuters

Frašku pro šest aut vyhrálo Ferrari

  • 475
Indianapolis - Místo napínavé Velké ceny USA sledovali fanoušci formule 1 ostudné procesí šesti monopostů. Sedm týmů s pneumatikami Michelin kvůli obavám z defektu do závodu nenastoupilo. Ferrari nemělo soupeře a Michael Schumacher si před kolegou Barrichellem pohodlně dokroužil pro úvodní vítězství sezony.

Třetí místo získal pro stáj Jordan Monteiro. Díky odstoupení týmů Michelinu se mohl radovat z prvních stupňů vítězů pro Portugalsko ve formuli 1. Jordan byl na pódiu poprvé od vítězství Fisichelly v Brazílii 2003.

Stáje Renault, Toyota, McLaren, B.A.R., Williams, Red Bull a Sauber z bezpečnostních důvodů zajely po zaváděcím kole do boxů. Start jim nedoporučil dodavatel pneumatik Michelin, podle nějž by jeho gumy pro Indianapolis déle než deset kol pravděpodobně nevydržely. Protože nedokázal dodat kvalitní materiál, stal se hlavním viníkem amerického propadáku F1.

Kvalifikace nebyla nazajímavá
Po kvalifikaci ve Staré cihelně se ještě zdálo, že fanoušky čeká další napínavý závod. Favorita Räikkönena porazil o pár setin vteřiny Jarno Trulli, a získal tak pro Toyotu premiérové pole position ve formuli 1. Ale příliš se z něj neradoval, hned na tiskové konferenci vyjádřil obavy a osud startu jejich týmu do hlavního závodu.

Třetí místo si vyjel opět skvělý Jenson Button a vedle něj měl stát Giancarlo Fisichella, který tentokrát jednoznačně porazil týmového kolegu Alonsa, který zajel šestý čas. Do sendviče ho sevřeli jezdci Ferrari.

Na startovním roštu chvíli stáli pouze jezdci šesti týmů Bridgestonu, ale těsně před uzavřením pit lane na něj dorazili i zbývající piloti. Při ostrém startu už ale zástupci Renaultu, McLarenu, Williamsu, Toyoty, Sauberu, B.A.R. ani Red Bullu na roštu nestáli. Po zaváděcím kole všichni svorně zamířili do boxů, kde postupně zatlačovali auta do garáží.

S tím si však zbývající tři týmy těžkou hlavu nedělaly. Ferrari před sebou mělo vidinu snížení ztráty v šampionátu, Jordan a Minardi zase zisk prvních bodů roku. Po zhasnutí červených světel se vytvořilo pořadí Schumacher, Barrichello, Monteiro, Albers, Karthikeyan a Friesacher. To se o hodinu a půl později v cíli lišilo pouze o jediný detail: Karthikeayn se dostal před Alberse.

Obě ferrari se postupně "pronásledovatelům" vzdalovala a z poklidného tempa je občas rušily pouze žluté vlajky upozorňující na nebezpečí na dráze. Pár diváků totiž zklamání z očekávané podívané neuneslo a místo do odpadkového koše putovaly jejich plechovky nebo lahve na závodní dráhu.

Barrichello jde do vedení
Po dvacátém kole začaly první zastávky v boxech. Karthikeyan se přes viditelné problémy s ovládáním monopostu dostal před pomalé minardi Alberse na čtvrté místo a pořadí se měnilo i v čele. Michael Schumacher zůstal u mechaniků stát o něco déle, a to Barrichellovi stačilo, aby proklouzl do vedení.

Nizozemec Albers poté kvůli problémům s autem spadl až na poslední místo za týmového kolegu Friesachera, ale do konce závodu se ještě dokázal dostat zpět.

Jediný závodní moment letošní velké ceny USA přinesly druhé a poslední zastávky u mechaniků. Michael Schumacher zatočil pro benzin o kolo později než Barrichello, a když se vracel z boxové uličky na dráhu, dostal se v první zatáčce na úroveň Brazilce, který vnějškem chtěl udržet vedení. Svou snahu ale přehnal, pozdě šlápl na brzdy a vylétl do travnaté únikové zóny. Bez potíží se dokázal vrátit na trať.

Za pár kol už Barrichello stínoval těsně za mistrem světa, na rovince několikrát naznačil útok, ale pak do sluchátek uslyšel výzvu týmu Ferrari, že prioritou je dovést oba vozy bezpečně do cíle. Brazilec se poslušně stáhl a velkou cenu dokončil na druhém místě.

Jediným jezdcem, který se na stupních vítězů radoval byl Tiago Monteiro. Když si ale všiml, že jezdci Ferrari po předání trofejí se znechucenými výrazy z pódia odešli, přestal stříkat šampaňské a šel také pryč.

Podrobnější informace o odstoupení sedmi týmů z Velké ceny USA najdete ZDE

Výsledky:

POŘADÍ JMÉNO NÁRODNOST TÝM ČAS
1. Michael Schumacher Německo Ferrari 1h29:43,181
2. Rubens Barrichello Brazílie Ferrari +1,522
3. Tiago Monteiro Portugalsko Jordan +1 kolo
4. Narain Karthikeyan Indie Jordan +1 kolo
5. Christijan Albers Nizozemsko Minardi +2 kola
6. Patrick Friesacher Rakousko Minardi +2 kola

    Nejrychlejší kolo: Michael Schumacher - 1:11,497

Pořadí šampionátu:

POŘADÍ JMÉNO STÁT TÝM BODY
1 Fernando Alonso Španělsko Renault 59
2 Kimi Räikkönen Finsko McLaren 37
3 Michael Schumacher Německo Ferrari 34
4 Rubens Barrichello Brazílie Ferrari 29
5 Jarno Trulli Itálie Toyota 27
6 Nick Heidfeld Německo Williams 25
7 Mark Webber Austrálie Williams 22
8 Ralf Schumacher Německo Toyota 20
9 Giancarlo Fisichella Itálie Renault 17
10 David Coulthard Velká Británie Red Bull 17
11 Juan Pablo Montoya Kolumbie McLaren 16
12 Felipe Massa Brazílie Sauber 7
13 Alex Wurz Rakousko McLaren 6
14 Tiago Monteiro Portugalsko Jordan 6
15 Jacques Villeneuve Kanada Sauber 5
16 Narain Karthikeyan Indie Jordan 5
17 Pedro De la Rosa Španělsko McLaren 4
18 Christijan Albers Nizozemsko Minardi 4
19 Christian Klien Rakousko Red Bull 4
20 Patrick Friesacher Rakousko Minardi 3
21 Vitantonio Liuzzi Itálie Red Bull 1


Pořadí Poháru konstruktérů:

POŘADÍ JMÉNO STÁT BODY
1 Renault Francie 76
2

McLaren

Velká Británie 63
3 Ferrari Itálie 63
4 Toyota Japonsko 47
5 Williams Velká Británie 47
6 Red Bull Rakousko 22
7 Sauber Švýcarsko 12
8 Jordan Velká Británie 11
9 Minardi Itálie 7

Velkou cenu USA jsme sledovali on-line - ZDE


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž