Český jezdec Jan Charouz. na okruhu v Abú Zabí poprvé v kariéře testoval

Český jezdec Jan Charouz. na okruhu v Abú Zabí poprvé v kariéře testoval aktuální monopost formule 1. Zde ve vozu týmu Renault. | foto: http://media.bpa.cz

Charouz má za sebou premiéru při Velké ceně. Odjel nejvíc kol ze všech

• 35
Jan Charouz se stal druhým českým jezdcem, který ukázal své umění ve formuli 1. V úvodním tréninku Velké ceny Brazílie absolvoval 37 kol a byl nejpilnějším pilotem na trati. S vozem stáje Hispania Racing skončil na posledním místě, téměř šest vteřin za nejlepším Markem Webberem z Red Bullu.

Jan Charouz v tréninku Velké ceny Brazílie žádným způsobem nezazářil, ale s vozem nejslabší stáje mistrovství světa formule 1 ani tu možnost neměl. Čerstvý majitel superlicence pro nejprestižnější automobilovou třídu světa odvedl přesně to, co od něj tým očekával.

Spolehlivě, bez nehody a dostatečně rychlým tempem odjel maximum kol. Sedmatřicet okruhů si dopoledne na legendárním okruhu Interlagos nepřipsal nikdo z dalších 23 jezdců šampionátu formule 1. Vysílačkou Charouz komunikoval s inženýry a otestoval vše, co je před závodem potřeba.

Na týmového kolegu Daniela Ricciarda ztratil Charouz šest desetin vteřiny. Je třeba však brát v úvahu, že o dva roky mladší Australan má s vozem neporovnatelně více zkušeností a má za sebou dokonce již tři závody.

Čtyřiadvacetiletý český pilot může být se svou premiérou v prestižním seriálu spokojen.

Výsledky úvodního tréninku potvrdily očekávané výkonnostní předpoklady - o vítězství se také na Interlagosu poperou týmy Red Bull a McLaren.

V prvním kole bitvy byl úspěšnější mistrovský Red Bull. Vyhrál Mark Webber. Ale výsledky byly tak těsné, že o převaze nelze hovořit ani náhodou. Druhý Jenson Button ztratil na Australana pouhých 14 tisícin vteřiny.

Daleko za nejrychlejší dvojicí nebyli ani Lewis Hamilton a Sebastian Vettel. Duo ve fiktivní druhé řadě startovního roštu ztratilo 15, respektive 21 setin.

Na dalších příčkách skončili závodníci Ferrari. Pátý Felipe Massa, šestý Fernando Alonso. Španělský jezdec, který chce v neděli útočit na konečné druhé místo v šampionátu formule 1, trénink nedokončil. Pět minut před koncem jízd ho zastavila závada motoru jeho rudého stroje. Musel zastavit vedle trati.

Desítku nejlepších doplnili Michael Schumacher a Nico Rosberg ze stáje Mercedes a dvojice sílícího malého týmu Force India Paul di Resta, Nico Hülkenberg. Mladý Němec byl jedním z členů rozsáhlého kontingentu testovacích jezdců, kteří se v úvodním tréninku ukázali, a kam patřil i Jan Charouz.

Stejně jako Hülkenberg byl rychlý i Francouz Grosjean. Navzdory tomu, že ho zradila převodovka a musel zastavit na výjezdu z boxové uličky, skončil na 12. místě a jasně porazil týmového kolegu Bruna Sennu.

Jean-Eric Vergne s vozem Toro Rosso si připsal osmnáctou příčku a Luiz Razia při svém debutu v Lotusu skončil dvacátý. Oba však zaostali za svými týmovými kolegy výrazněji než Jan Charouz.