Marek Deutsch brání před gólmanem Kafkou jednoho z norských soupeřů.

Marek Deutsch brání před gólmanem Kafkou jednoho z norských soupeřů. | foto: wfc2010photos

Češi vyhráli na MS základní skupinu, proti Norům ale ztratili třígólový náskok

• 47
Helsinky (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Úkol splněn, ale byl to boj. Čeští florbalisté remizovali v posledním zápase základní skupiny na mistrovství světa s Norskem 4:4, když ale promarnili tříbrankový náskok. Vyhráli tak skupinu D a ve středečním večerním čtvrtfinále se s největší pravděpodobností vyhnou šestinásobným světovým šampionům ze Švédska.

česko - norsko jste sledovali on-line

Dvě branky českého týmu vstřelil Zálesný, po jedné přidali Jelínek a Chrápek. Ve čtvrtfinále tak Čechy čekají zřejmě Estonci.

Ale byl to boj. Češi vedli už 4:1, ale málem neudrželi ani důležitou remízu. "Věřili jsme, že už je hotovo. Ale nebylo," řekl po zápase autor čtvrté trefy Tomáš Chrápek. "Naštěstí jsme to dotáhli tam, kam jsme potřebovali," dodal obránce švýcarského Grünenmattu.

"Bylo nám pěkné horko," oddechl si trenér Tomáš Trnavský. "Soupeře jsme nastartovali zbytečným vyloučením za stavu 4:1. Chytli se a vycítili šanci. Vytvořili si velký tlak."

Finský šampionát konečně viděl pořádný florbal. Jak Češi, tak Norové ve svých úvodních dvou duelech deklasovali Japonce a Italy a teprve ve vzájemném zápase museli naplno zabrat.

Boj o vítěze skupiny zahájili lépe čeští reprezentanti. Sice už po půlminutě byl za hru rukou vyloučen útočník Zálesný a Norové poprvé zahrozili. Ale z jejich přesilovky nakonec nebylo nic a Češi postupně ovládali útočnou polovinu.

Aleš Jakůbek pálí na norskou branku.

Aleš Zálesný uniká norskému soupeři.

Prim hrála první lajna Zálesný, Sikora, Skalík, která se proti Norům lehce prosazovala. A byl to snajpr Zálesný, který v deváté minutě po Richterově přistrčení propálil při přesilovce gólmana Näsholma.

Svěřenci trenéra Tomáše Trnavského si vytvořili tlak, v další šanci se v 16. minutě po rychlém protiútoku ocitl znovu Zálesný, vzápětí své sólo zahodil obránce Garčar.

Za aktivitu ale byli Češi odměněni, v 19. minutě se opět gólově prosadil Zálesný.

Ve druhé třetině Norové zařadili vyšší rychlostní stupeň a několikrát prověřili Kafku v české bráně, ve velké šanci selhal Kronberg. V polovině zápasu pak Nielsen fauloval Fridricha.

K penaltě se postavil Garčar, ale jeho střelu norský brankář nohou vyrazil.

"Neudělal jsem to perfektně. Byl jsem rozhodnutý, že udělám kličku. Ale najednou jsem viděl, jak ten kluk sedí na brankové čáře, tak jsem musel rozhodnutí změnit. Tenhle okamžik to celé zamotal. Mohlo to být 3:0, ale místo toho to bylo po dvou třetinách 2:1," dodal obránce Tatranu Střešovice.

Norové se prvního úspěchu dočkali těsně před druhou přestávkou, Kafku z pravé strany prostřelil Straete.

Čechy naštěstí gól do šatny nerozhodil a trefami Jelínka z poloviny hřiště a Chrápka znovu Norům na začátku třetí části odskočili na výraznější rozdíl.

Norské zklamání po porážce s Čechy.

Ale pak jim zatrnulo. V 51. minutě se z přesilovky po laciném vyloučení Tomašíka prosadil Evensen a půl minuty nato skóroval po třetí dorážce znovu Straete. "Druhý ani třetí gól jsem neviděl," popisoval trefy ve své síti brankář Tomáš Kafka.

Zrodilo se drama, Norové vycítili šanci. A tu využil zkušený Kronberg, který tečoval Nielsenovu střelu z poloviny hřiště a srovnal. Tentýž hráč měl poté na holi vítězný gól, ale o třicet centimetrů přestřelil.

V poslední minutě soupeř odvolal brankáře, ale Češi už důležitou remízu udrželi.

MS florbalistů - skupina D

Česká republika - Norsko 4:4 (2:0, 0:1, 2:3)
Branky a nahrávky:
9. Zálesný (Richter), 19. Zálesný (Skalík), 42. Jelínek (Tomašík), 47. Chrápek - 40. Straete (Sletten), 51. R. Evensen (Fauskanger), 52. Straete (Eriksen), 55. Kronberg (Nielsen). Rozhodčí:
Erhard, Renz (oba Fin.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 555.

Česká republika: Kafka - Chrápek, Jakůbek, Deutsch, Garčar, Jelínek, Brus - Skalík, Sikora, Zálesný - Ostřanský, Fridrich, Richter - Sladký, Tomašík, Jendrišák. Trenéři Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Jan Vavrečka.

Norsko: Näsholm - Skistad, E. Evensen, Nielsen, Rognlien, Sletten, Isnes - G. Evensen, Kronberg, Midtsveen - Eriksen, Olesen, Torp - R. Evensen,
Straete, Fauskanger - Snellingen. Trenéři: Johnny Petersen, Erik Haeren a Frank Nordseth.

Itálie - Japonsko 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
13. Ilmer, 31. Ludolini, 39. Casagrande - 7. Kondo.