Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Je libo víno Roglič? Jak si Slovinec nastudoval cíl a dojel si pro dárek

  8:59
A vítěz bere vše. Přesněji: etapové vítězství a červený dres lídra Vuelty navrch. Mnozí očekávali, že by tato věta mohla platit v sobotu. Ale Primož Roglič nechtěl čekat na víkend. Protože, jak sám říká: „Vyhrávat se mi nikdy neomrzí.“

Primož Roglič vítězí v 10. etapě Vuelty. | foto: Profimedia.cz

Přední cyklistický reportér Daniel Friebe vyjádřil na Twitteru letošní úspěšnost Primože Rogliče následující tabulkou ve španělském duchu.

Výhry v období po jarním lockdownu:
Real Madrid 13
Barcelona 12
Roglič 10.

Při současném apetitu slovinského cyklisty nicméně oběma fotbalovým gigantům hrozí, že než Vuelta skončí, mohl by je přeskočit.

V pátek s ním nejprve nikdo nepočítal. Tohle přece neměla být etapa pro něj. Lídři celkové klasifikace měli v Kantábrii jen nabírat síly před víkendovým horským zápřahem.

Jenže všechno bylo jinak.

Že bude 185 kilometrů do Suancés etapou i pro sprintery? Zapomeňte. Ti dva nejsledovanější už nebyli před cílem ani v pelotonu. Pascal Ackermann z Bory dorazil se ztrátou šesti minut. A Sam Bennett z Quick-Stepu, jenž ve zvlněném terénu odpadl ještě dříve, přijel s mankem 12 minut úplně poslední, ani ne v grupetu, ale daleko za všemi, jen v doprovodu pomocníka Iana Garrisona.

Ani dalším superrychlým mužům závěrečné mírné 1,5kilometrové stoupání do cíle tolik nesedělo, nejlepší ze sprinterů Robert Stannard z Mitcheltonu-Scott obsadil páté místo.

Že to tedy bude etapa pro klasikáře? Jistě, snažili se, také Zdeněk Štybar byl hodně vidět, když se ještě 300 metrů před cílem hnal s nejlepšími v čele, načež odpálil do boje o etapu mladého parťáka Andreu Bagioliho, letos pátého na Giro dell’Emilia.

Roglič má vítězný hattrick, v celkovém pořadí Vuelty vyrovnal čas Carapaze

Zpravodajství z páteční etapy

„Poslední dva kilometry byly o boji o pozici. Michael (Morköv) a pak Zdeněk mi připravili skvělou pozici a 200 metrů před cílem jsem akceleroval,“ popisoval dění 21letý italský debutant na Grand Tour. Náramně si užíval, že poprvé při závodě World Tour dojel v elitní trojce, ale na boj o vítězství tu byli jiní.

Vrchaři.

Guillaume Martin v puntíkatém trikotu vedoucího muže vrchařské soutěže rozpoutal závěrečnou bitvu, když si výrazným zrychlením vytvořil malý náskok.

„Tolikrát od začátku Vuelty jsem se už snažil vyhrát etapu,“ připomínal jezdec Cofidisu. „Nechci opustit tenhle závod bez etapy nebo bez trikotu nejlepšího vrchaře. Takže musím neustále jezdit agresivně.“

Což činí, jenže se za ním 200 metrů před cílem vydal slovinský mistr v zeleném trikotu lídra bodovací soutěže, Martinův etapový sen se opět jednou rychle rozplynul.

O den dříve, ve čtvrtečním večeru, prováděl Primož Roglič teoretickou přípravu. „Pustil jsem si video z dojezdu etapy v Suancés v roce 2008,“ prozradil, že si nastudoval, jak v kantábrijském městě tehdy vyhrál Paolo Bettini po souboji, do kterého se také zamotal nejeden vrchař.

Roglič věděl, kdy a jak je ideální zaútočit.

Pak se jako lovec nahánějící divokou zvěř vrhl do bitvy a nechával za sebou roztroušené Martina, sprintery, klasikáře i další vrchaře.

„Jsem přešťastný. Nikdy není lehké vyhrát. Ale já na to měl nohy,“ sdělil, když suverénně triumfoval před Felixem Grosschartnerem z Bory.

Zdá se, že je nezastavitelný.

Vypadal tak zlomeně, když ho v předposlední etapě Tour připravil Tadej Pogačar o titul ve chvíli, kdy se už viděl ve žlutém trikotu na Champs Elysées. Ale zatímco někoho jiného by takový nečekaný zvrat mohl psychicky zlomit na delší dobu, v Rogličově případě se děl pravý opak.

Začátkem října ovládl monumentální klasiku Lutych-Bastogne-Lutych.

Potom přijel na Vueltu a hned v úvodní den vyhrál středně horskou etapu s dojezdem těsně za vrcholem baskického Arrate.

Vuelta 2020

Speciální příloha iDNES.cz

V 8. etapě si podmanil i horský dojezd na Moncalvillo.

A nyní mu patřila sprintersko-klasikářská etapa.

Připočtěte fakt, že v úterý bude jednoznačným favoritem časovky a dostanete cyklistu s nesmírně univerzálním záběrem, vracejícího nás ve vzpomínkách třeba až k časům Bernarda Hinaulta nebo Eddyho Merckxe.

„Ukazuje, že je nejsilnějším mužem v závodě,“ ocenil ho i Alejandro Valverde.

Ve čtvrtek oslavil Primož Roglič 31. narozeniny. Teď na toto téma dokonce zavtipkoval: „Jsem zase o rok starší a o rok silnější. Jsem jako dobré víno. Čím starší, tím lepší.“

Jeden dárek dostal v pátek navíc. Pravda, až poté, co rozhodčí ukončili poněkud zmatené dohadování.

Rozpojil Roglič svým útokem už tak prořídlé hlavní pole? Ano, nebo ne? No přece ano! Nebo přece jen ne? Ale vždyť se na ty záběry podívejte, je tam díra jako pořádný kaňon!

Nuže, ze prvními osmi jezdci vyhlásili rozhodčí třísekundový odstup. A až ve druhé skupině dojel lídr závodu Richard Carapaz. Což znamenalo...

Zase jednou tu máme časovou remízu na 1. místě!

ZPĚT DO ČERVENÉ. Primož Roglič se raduje z vítězství v desáté etapě Vuelty,...

ZPĚT DO ČERVENÉ. Primož Roglič se raduje z vítězství v desáté etapě Vuelty, zároveň se zpět oblékl do červeného dresu.

Na Giru k ní došlo po 20. etapě a dočasného majitele růžového dresu určilo pomocné kritérium v podobě setin sekundy z odjetých časovek. Ale na Vueltě se zatím žádná časovka nekonala. O tom, kdo v sobotu obleče červený dres, tedy rozhodl větší počet etapových vítězství. A v této statistice vede Slovinec nad Ekvádorcem 3:0.

Roglič rychle zlikvidoval ztrátu z nepovedené 6. etapy na Formigal.

Carapazovi pomocníci z Ineosu předtím pracovali na špici pelotonu a vytvořili mu pro závěr etapy výbornou výchozí pozici. Chris Froome a Cameron Wurf najeli na čelo pelotonu 12 kilometrů před cílem, určovali tempo a starali se, aby byl jejich lídr za nimi bezpečně chráněn. Šest kilometrů před cílem potom převzali jejich práci Dylan van Baarle a Andrey Amador.

Potud vše dobře...

Ještě 300 metrů před cílem byl Carapaz v popředí. Ale jakmile Roglič nastoupil, začal se propadat polem až na 14. místo v cíli.

„Ta etapa byla docela jednoduchá, zato finále poněkud explozivní,“ popisoval Ekvádorec. „Tým pro mě odvedl skvělou práci, ale ten nejlepší vyhrál. Já to nebyl.“

Co zbývalo Gabrielu Raschovi, sportovnímu řediteli Ineosu, než aspoň říci: „Jsem sebevědomý, že Richie teď pojede velmi dobře víkendové etapy. Jejich kopce, které mu sedí.“

Ano, na severu Španělska jsou před námi dvě nejtěžší etapy celého ročníku.

V sobotu čeká na 170 kilometrech pět vrchařských prémií (z toho čtyři první kategorie) a vyvrcholení na Alto de Farrapona, kde žijí poslední ze španělských hnědých medvědů.

Vuelta sem zavítá teprve potřetí v historii, poprvé od roku 2014, kdy tady zvítězil Alberto Contador.

A v neděli přijde krátká, 109 kilometrů dlouhá etapa na mytické Angliru, s až 24procentními rampami. Poosmé je tento obávaný výšlap zařazen v itineráři Vuelty. Naposledy tu v sezoně 2017 triumfoval - jaké překvapení - ano, opět Alberto Contador.

Očekává se přijatelné počasí, snad slunečná modrá obloha, dokonce i teploty nad 20 stupňů. Aspoň že tak.

„Je před námi velkolepý víkend,“ říká Dan Martin, třetí celkově. „Už sobotní etapu považuji za jednu z nejtěžších v celé letošní sezoně. Bude to velký test, ale já se na něj těším.“

Alejandro Valverde z domácího Movistaru, průběžně osmý, prohlašuje: „Očekávejte velké změny v pořadí. Taktika týmů bude hrát významnou roli. Ta naše je, že my vždy útočíme. Někdy to dopadne dobře, jindy ne, ale pokoušíme se.“

George Bennett, pomocník Rogliče, při pohledu na popředí celkové klasifikace připomíná: „Zatím hovoříme o sekundách, ale pokud budete mít špatný den na Angliru, budete hovořit o minutách ztráty.“

Roglič zůstává na pohled klidný: „Zase tak moc se toho pro náš tým nemění, i když máme červený dres. Musíme zůstat soustředění... ale zároveň i uvolnění. Příliš velký stres škodí. Toho jsme si užili dost už na Tour. Takže teď potřebujeme užívat si Vueltu nejvíc, jak to jen jde.“

11. etapa Vuelty

Podrobná online reportáž

Užívat si Angliru... pro mnohé jezdce zní takové spojení nepřijatelně. V případě fanoušků je to ovšem něco úplně jiného.

Před rokem vyjížděl Primož Roglič do předposledního víkendu Vuelty s luxusním náskokem 2:25 minuty na druhého Valverdeho.

Letos má v 51 sekundách za sebou hned tři soupeře.

Ovšem má k dobru úterní 33kilometrovou časovku, v níž se očekává, že najede na nejbližší soky minutu i více. Časovka načne po dni volna třetí týden závodu, v jehož itineráři je tentokrát méně hor než v týdnech předchozích a už jen jeden horský dojezd.

Roglič teď o víkendu útočit nemusí. 

Jeho protivníci ano.

Ale při současném bojovném nastavení své mysli si lídr Vuelty možná i o víkendu řekne, že nejlepší obranou je útok.

Autor:
  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Sto milionů za asfalt v Brně? Asi je na severu výrazně levněji, rýpli si Mostečtí

Sto milionů korun za nový asfalt brněnského Masarykova okruhu? Konkurenční Autodrom Most se téhle cifře diví. Stejně...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Cyklokrosový pohár v Rýmařově vyhráli Boroš a Maďarka Vasová

Třetí závod cyklokrosového poháru Toi Toi Cupu, který se znovu rozběhl po téměř sedmitýdenní pauze zaviněné...

Černého průlom i zranění lídrů. Velké bilancování sezony českých cyklistů

Josef Černý ukončil pětiletý vítězný půst české cyklistiky na závodech Grand Tour. Zdeněk Štybar rok 2020 výborně začal...

Černý: Nechtěl jsem od Quick-Stepu bambilion peněz, ale příležitost

Premium V říjnu zazářil na Giru. Pak Josef Černý doufal, že po rozpadu týmu CCC získá novou smlouvu v dobré stáji a překlene...

Kreuziger přestupuje do Gazpromu-RusVelo. Jeho kolegou bude i talent Vacek

Roman Kreuziger bude v následující sezoně oblékat barvy druhodivizního týmu Gazprom RusVelo. Čtyřiatřicetiletý...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...